دعوت به ضیافت اعدام

ساره   - برگرفته از: شریه‌ی فلاخن /
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

falakhan39-2-300x160

خبر تجاوز همیشه هولناک است‌٬ فرقی نمی‌کند در کجا٬ چگونه و توسط چه‌کسی صورت بگیرد٬ اما هولناک‌‌تر خواهد بود اگر قربانی و متجاوز هر دو زیر سن قانونی باشند.

من ستایش را این‌گونه می‌شناسم؛ یک دختربچه‌ی شش‌ساله که قربانی تجاوز شد٬ بدن کوچکش مورد تعرض قرار گرفت و شکنجه شد. برای من فرقی ندارد که ستایش متعلق به کدام جغرافیا بود٬ او برای من بیشتر از اینکه یک کودک مهاجر افغانستانی باشد٬ تکرار یک رنج بود٬ رنجی که می‌کشیم.

به خاطر دارم وقتی گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) برای نخستین‌بار عکس‌هایی که در آن‌ها تعدادی کودک اسلحه و یا سر بریده در دست داشتند را منتشر کرد٬ اولین عبارتی که در ذهنم نقش بست این بود: چه بر سر معصومیت کودکانه آمده است؟! این سوال مجددن و بعد از وقوع جنایت ورامین در ذهنم تکرار شد٬ چه می‌شود که یک پسر نوجوان دخترک همسایه‌شان را که تنها چند خانه باهم فاصله دارند و به‌واسطه‌ی رفت‌و‌آمد خانوادگی و به اعتبار همسایگی‌شان٬ به پسر اطمینانی برخواسته از معصومیت کودکانه‌اش دارد٬ وادار می‌کند تا در مقام یک زن بالغ به او لذت جنسی برساند؟!

حادثه‌ای که نباید٬ رخ داده و حالا باید به نوعی ردپای جرم از بین برود. دختر شش‌ساله‌ای که به اندازه‌ی تمامی رنج آن لحظه بزرگ شده و دیگر کودک نیست٬‌ هرطور شده باید از بین برود. در این لحظه متجاوز با کشتن و سوزاندن پیکر قربانی٬ در صدد است تا صورت‌مساله را پاک کند٬ کاری که قریب به یقین تا چند وقت دیگر با خود او خواهند کرد اما با مناسک ویژه‌تر. اذهان عمومی هم از قبل برای این ضیافت آماده شده است.

در اکثر مواردی که قربانی پس از تعرض توسط متجاوز کشته می‌شود٬ انگیزه‌ی مجرم از قتل٬ پاک‌کردن هرگونه رد از جرمی است که مرتکب شده. مدتی بعد همین مجرم دستگیر شده و براساس قوانین جمهوری‌اسلامی ایران و تصمیم سیستم قضایی٬ به مجازات اعدام محکوم می‌شود٬ به‌عبارتی نهادهای قانون‌گذار و مجریان قانون نیز با ورود به همین سیکل و کشتن مجرم٬ البته به شیوه‌ای موجه و به نام عدالت و اجرای قانون٬ صورت مساله را پاک می‌کنند.

به ماجرای ستایش برگردیم٬ پسر نوجوان بعد از این‌که به عمق فاجعه‌ی عملش پی ‌برد سعی کرد تا با ریختن اسید بر پیکر کوچکی که قربانی سرکوب٬ ناآگاهی و کمبود‌های پسر شده بود٬ او را برای همیشه از بین ببرد تا هرگز کسی بویی نبرد که واقعن چه اتفاقی افتاده است! (واکنشی که – ‌در جریان پروسه‌ی اعدام٬ قتل دولتی – در آینده‌ای نه چندان دور نسبت به پسر نیز نشان داده خواهد شد.)

اما چیزی که در واقع رخ می‌دهد این است٬ بدن بی‌جان قربانی حتا با اسید هم از بین نمی‌رود تا داستان ستایش هیچ‌گاه فراموش نشود. اما مجرم در یک مراسم ویژه‌ی دولتی و با حضور شهروندان خواهان عدالت (شما بخوانید قربانیان آتی همین خشونت بازتولیدشده‌ی دولتی) کشته می‌شود. سیستم قضایی٬ قربانی دوم (مجرم) را می‌کشد تا بدین‌وسیله٬ ضمن اجرای عدالت٬ با خشن‌ترین روش٬ جلوی خشونت‌های [غیر دولتی] شهروندان در جامعه را بگیرد. مجرمین یکی پس از دیگری حلق‌آویز می‌شوند تا قربانی بعدی مرتکب جرم نشود‌! و تا زمانی که چرخ‌دنده‌های ماشین مرگ می‌چرخند٬ این سیکل ادامه‌دار است.

قربانی بعدی بدون شک همین پسر‌ است! بخش عمده‌ی جامعه‌ی مدنی افغانستان خواهان محاکمه و اعدام او هستند. به تصور آن‌ها٬ با کشتن یک کودک (پسر)٬ می‌توان فاجعه‌ی رقم‌خورده بر کودک قبلی (ستایش) را به‌نوعی جبران کرد. رفتار پارادوکسیکال جامعه‌ی مدنی افغانستان را زمانی که با دولت‌ها و سیستم‌های ناقض حقوق بشر همراه می‌شوند٬ با هیچ منطقی نمی‌توان تحلیل کرد٬ عملکرد آن‌ها بیش از آن‌که نشانه‌ای از پیشرفت‌های جامعه‌ی مدنی در این کشور داشته باشد٬ نمایانگر عقب‌گرد جدی از ابتدایی‌ترین اصول و حقوق مدنی و شهروندی خواهد بود و چیزی به‌جز یک عنوان نمایشی برایشان باقی نخواهد گذاشت٬ یک فرم تمامن از محتوا تهی شده!

ستایش قربانی احساسات کنترل‌نشده‌ی یک کودک دیگر شد اما امیرحسین٬ قربانی سیستمی است که از حالا چوب‌خط می‌کشد تا روز موعود فرا رسد٬ آن وقت در یک فراخوان عمومی شهروندان عدالت‌خواه را در میدان شهر جمع کند و با کشتن یک کودک (یعنی پاک‌کردن و ازبین‌بردن یکی از نمونه‌های عینی ثمره‌ی سیاست‌های غلط خود) عدالت را اجرا کند و با ایجاد رعب و وحشت٬ برای مدتی جامعه را در شوک فرو برده تا مدتی بعد و در جایی دیگر قربانی بعدی خود را نشان دهد.

برگرفته از شماره‌ی ۳۹ از نشریه‌ی فلاخن

بیشتر بخوانید
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶
مرشد سرشناس هندی به دلیل تجاوز به دختر نوجوان به حبس ابد محکوم شد
حبس ابد برای مرشد هندی به جرم تجاوز
تجمع گروهی از شهروندان ماهشهری برای مقابله با کودک‌آزاری
اعتراض مردم ماهشهر علیه کودک‌آزاری
شماره‌ی ۷۶ مجله‌ی حقوق ما - کودک‌همسری
کودک‌همسری موضوع شماره ۷۶ مجله‌ی حقوق ما

 

ثبت دیدگاه