صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > کوییر > نخستین مدافع همجنس‌گرایان در آلمان

تقویم روز آلمان: نخستين مدافع همجنس‌گرايان در آلمان

اسکندر آبادی   - برگرفته از: دویچه‌وله فارسی /
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

۱۴ مه ۱۸۶۸: ۱۴۸ سال پیش در چنین روزی ماگنوس هیرشفلد، پژوهشگر روابط جنسی در کولبرگ (لهستان امروزی) زاده شد. همه روزه در این بخش یکی از شخصیت‌ها یا رویدادهای مهم سیاسی، اجتماعی یا فرهنگی آلمان را معرفی می‌کنیم.

ماگنوس هیرشفلد (Magnus Hirschfeld) از اشراف‌زادگان آلمانی‌تبار بود و تا زمان دانشجویی به آیین یهود باور داشت.

تحصیلاتش را در رشته پزشکی به پایان رساند و در برلین مطبی داشت که افزون بر درمان به صورت پزشکی سنتی از روش‌های پزشکی جایگزین هم استفاده می‌کرد.

۲۹ ساله بود که به همراه سه تن از دوستان نزدیکش “کمیته دانش و انسانیت” را بنیاد نهاد که هدف آن جرم‌زدایی از دگرباشان جنسی در سراسر جهان بود.

هیرشفلد پایه‌گذار دانش جنسیت‌شناسی است و نخستین کسی است که با انتشار تحقیقات علمی از دگرباشی جنسی در جامعه آلمان پرده برداشت و برای لغو ماده ۱۷۵ قانون کیفری آلمان که همجنس‌گرایی را جرم می‌دانست، تلاش پیگیر کرد.

۳۱ ساله بود که انتشار “سالنامه روابط جنسی بینابینی” (Jahrbuch der Sexuellen Zwischenstufen) را آغاز کرد که نشر آن ۲۳ سال ادامه داشت.

با آغاز جنگ جهانی اول هیرشفلد کارهای پژوهشی خود را کاهش داد و به عنوان پزشک در جبهه‌ها خدمت کرد.
با پایان جنگ، هیرشفلد نخستین بنیاد پژوهشی جنسیت‌شناسی جهان را در برلین برپا ساخت و یک سال پس از آن به عنوان مشاور و بازیگر در نخستین فیلم درباره همجنس‌گرایان شرکت کرد.

۵۴ ساله بود که نخستین کنفرانس بین‌المللی “اصلاح روابط جنسی‌” را ترتیب داد که در آن دانشمندان نامداری از رشته جنسیت‌شناسی شرکت داشتند و اصلاح جامعه را متکی بر اصلاح اندیشه درباره سرشت و منش جنسی انسان دانستند.

با بر آمدن رژیم نازی مخالفت قهرآمیز با هیرشفلد هم اوج گرفت، با اینکه بسیاری از بیماران یا بیمار پنداشتگان او همجنس‌گرایان نازی بودند.

هیرشفلد پیش از سر کار آمدن نازی‌ها از آلمان گریخت و در کشورهای گوناگون از جمله ایالات متحده به کار و پژوهش خود ادامه داد.‌

ماگنوس هیرشفلد در روز تولدش در ۶۷ سالگی در نیس در جنوب فرانسه درگذشت.

بیشتر بخوانید
فرزندخواندگی در زوج‌های همجنس
ایالت کانزاس لایحه‌ی تبعیض علیه زوج‌های همجنس را رد کرد
بزرگ‌ترین یورش ضربتی پلیس آلمان علیه باند بردگی جنسی
بزرگ‌ترین یورش ضربتی پلیس آلمان علیه باند بردگی جنسی
طرفداران و مخالفان حجاب در مدارس آلمان
جشن طرفداران حقوق همجنسگرایان در کاستاریکا در پی پیروزی کارلوس آلوارادو
جشن طرفداران برابری در کاستاریکا در پی پیروزی کارلوس آلوارادو

 

ثبت دیدگاه