صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > در پنج کشور جهان اچ‌آی‌وی از مادر به کودک منتقل نمی‌شود

در پنج کشور جهان اچ‌آی‌وی از مادر به کودک منتقل نمی‌شود

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، پنج کشور کوبا، تایلند، ارمنستان، بلاروس و جمهوری مولداوی موفق به ریشه‌کن کردن انتقال اچ‌آی‌وی و سفلیس از مادر به فرزند شده‌اند.
  - برگرفته از: گام قرمز /
۲۰ خرداد ۱۳۹۵

whoHIV-AIDS

گام قرمز – سازمان بهداشت جهانی از تایلند و بلاروس به خاطر موفقیت در ریشه‌کن کردن انتقال سفلیس و اچ‌آی‌وی از مادر به فرزند قدردانی کرد. ارمنستان و جمهوری مولداوی نیز به خاطر توقف کامل انتقال اچ‌آی‌وی و سفلیس از مادر به کودک تشویق شدند.

در خبری که امروز در سایت سازمان بهداشت جهانی منتشر شد، دکتر مارگارت چن، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد:

«برای اینکه تضمین کنیم کودکان سالم به دنیا بیایند، باید بهترین شروع را در زندگی برایشان فراهم کنیم. دیدن موفقیت کشورها در ریشه‌کنی انتقال این دو عفونت از مادر به فرزند بی‌اندازه مایه‌ دلگرمی است. این دستاوردی بسیار عظیم است که آشکارا نشان می‌دهد جهان در مسیری ست به سمت نسلی بدون اچ‌آی‌وی.»

پیشگیری از انتقال اچ‌آی‌وی و سفلیس از مادر به فرزند کلیدی اساسی در کوشش جهانی برای مبارزه با عفونت‌های مقاربتی و پایان دادن به ایدز تا سال ۲۰۳۰ است. کوبا اولین کشوری است که از سال گذشته موفق شده انتقال اچ‌آی‌وی و سفلیس را از مادر به فرزند ریشه‌کن کند. امروز سازمان بهداشت جهانی پیشرفت قابل توجه تایلند، ارمنستان، بلاروس و جمهوری مولداوی را هم به رسمیت شناخت. این کشورها به سختی تلاش کردند تا تضمین کنند مراقبت‌های فوری پیش از زایمان، آزمایش سفلیس و اچ‌آی‌وی برای زنان باردار و شرکای جنسی‌شان، مراقبت از زنانی که نتیجه‌ی آزمایش‌شان مثبت بوده و نوزادان‌شان به درستی انجام بگیرد.
اطللاع‌رسانی درباره‌ی بهداشت باروری، درگیر کردن جمعیت‌های مختلف و دسترسی به گروه‌های به حاشیه رانده شده، با روشی منطبق با حقوق اولیه بشر و برابری جنسیتی، به تسهیل چنین دستاوردی بسیار یاری کرده است.

این دستاوردها به عاملی کلیدی گواهی می‌دهند: پیوند میان سلامت مادر و کودک، با امکانات و خدمات مربوط به سلامت جنسی و باروری. این پیوستگی راهکارهای جدید سازمان بهداشت جهانی را درباره‌ی اچ‌آی‌وی، عفونت‌های مقاربتی و هپاتیت پایه‌ریزی می‌کند و شالوده‌ی رسیدن به سلامت جهان‌شمول و تحقق اهداف توسعه‌ی جهانی پایدار است.

  منبع: گام قرمز
بیشتر بخوانید
آزمایش بیماری‌های مقاربتی
۶۰٪ از حاملان اچ‌آی‌وی در ایران از وضعیت خود بی‌اطلاع هستند
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
کونچیتا از ابتلایش به اچ‌آی‌وی مثبت خبر داد
مثل ترامپ که از کاندوم استفاده نمی‌کنه،‌ نباشین

 

ثبت دیدگاه