صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > زیکا باعث افزایش خرید اینترنتی داروی سقط جنین در آمریکای لاتین شده است

زیکا باعث افزایش خرید اینترنتی داروی سقط جنین در آمریکای لاتین شده است

  - برگرفته از: بی بی سی فارسی /
۶ تیر ۱۳۹۵
ابتلا مادر به زیکا باعث تولد نوزادانی با مشکلات مغزی می‌شود

ابتلا مادر به زیکا باعث تولد نوزادانی با مشکلات مغزی می‌شود

نگرانی از تاثیر بیماری زیکا بر نوزادان باعث افزایش چشمگیر در خرید اینترنتی داروهای سقط جنین شده است.

به گزارش منابع پزشکی در آمریکای لاتین، میزان خرید اینترنتی این داروها در کشورهای برزیل، اکوادور و سایر کشورهای آمریکای لاتین که سقط جنین در آنها غیرقانونی است در سال جاری به شدت افزایش یافته و نشان می‌دهد که به خاطر شیوع زیکا در این قاره، زنان باردار ترجیح می‌دهند به حاملگی خود پایان دهند و ریسک تولد نوزادان مبتلا به میکروسفالی را نپذیرند.

افزایش تمایل به سقط جنین در این منطقه در جریان تحقیقات در مورد واکنش زنان باردار به خطر ابتلای به زیکا مشخص شد. درحالیکه دولت‌ها در این گروه از کشورها به زنان هشدار داده‌انذ به خاطر شیوع زیکا از حاملگی خودداری ورزند، عدم دسترسی به امکانات قانونی سقط جنین باعث روی آوردن زنان باردار به امکانات غیرقانونی از جمله خرید اینترنتی دارو از عرضه کنندگان خارجی شده است. به عنوان مثال، بین ماه‌های نوامبر سال گذشته و مارس سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال های قبل، میزان خرید این قبیل داروها در برزیل و اکوادور بیش از دوبرابر و در ونزوئلا و هندوراس تقریبا دوبرابر بوده است.

این تحقیقات کامل نبوده زیرا به گفته دست اندرکاران آن، زیرا منابع دریافت آمار مربوط به فروش اینترنتی این قبیل داروها محدود بوده و همچنین اطلاعات دقیقی در مورد تعداد کل سقط جنین در این کشورها در دسترسی نبوده است. به عبارت دیگر، مشخص نیست که چه تعداد از زنانی که سفارش این داروها را داده‌اند، آنها را به کار برده و جنین آنان سقط شده است. همچنین تعداد کاربران داروی سقط جنین در مقایسه با زنانی که از راه های دیگر به سقط جنین غیرقانونی مبادرت می کنند هنوز بسیار کم است. به عنوان مثال، تخمین زده شده که در برزیل، هر ساله حدود یک و نیم میلیون سقط جنین غیرقانونی صورت می‌گیرد که تنها در حدود یکهزار و دویست مورد آن با استفاده از داروی خریداری شده از اینترنت به کار می‌رود.

بیماری زیکا از طریق نیش پشه ناقل ویروس آن گسترش می‌یابد

بیماری زیکا از طریق نیش پشه ناقل ویروس آن گسترش می‌یابد

درعین حال، افزایش آمار خرید اینترنتی دارو حاکی از نگرانی واقعی زنان از تاثیر ابتلای به زیکا بر نوزادانشان و توجیه کننده گرایش بیشتر به سقط جنین، چه قانونی و چه غیرقانونی، است.

ویروس زیکا از طریق نیش یک نوع پشه استوایی، که ناقل این بیماری است، به انسان منتقل می‌شود و معمولا آثار ابتلای به آن در افراد ملایم است و بدون بروز مشکلی خاص، مرتفع می‌شود. آنچه که باعث نگرانی در مورد آلودگی به این ویروس می‌شود آثاری است که بر زنان باردار، یا در واقع نوزادان آنان دارد.

گندزدایی در برزیل - دولت‌های منطقه اقداماتی را برای مقابله با گسترش زیکا صورت داده‌اند

گندزدایی در برزیل – دولت‌های منطقه اقداماتی را برای مقابله با گسترش زیکا صورت داده‌اند

در زنان حامله مبتلا به زیکا، احتمال زیادی وجود دارد که نوزاد با عارضه میکروسفالی (یا جمجمه کوچک) و مشکلات شدید مغزی متولد شود که درمان ناپذیر است.

آمار موجود حاکی از آن است که احتمال بروز میکروسفالی در نوزادان زنان باردار مبتلا به زیکا بین یک تا ۱۵ درصد است. در ماه مه سال گذشته میلادی، مواردی از ابتلای به ویروس زیکا در برزیل مشاهده شد و تاکنون مرکز شیوع بیماری منطقه آمریکای لاتین است هر چند مواردی از آن در بیش از بیست کشور جهان هم دیده شده است. سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده است که در سال جاری، حدود چهار میلیون نفر در آمریکای لاتین با خطر ابتلای به زیکا مواجه خواهند بود.

به منظور مقابله با گسترش جهانی زیکا، دربسیاری از کشورها اقداماتی برای آگاه‌سازی زنان ایجاد شده و در آمریکای لاتین، وبسایتی به منظور راهنمایی و کمک به زنان باردار برای دسترسی به امکانات سقط جنین راه اندازی شده است. همچنین، در اکثر کشورهای آمریکای لاتین، اقداماتی جهت مبارزه با این بیماری، از جمله از طریق مقابله با پشه ناقل ویروس زیکا در جریان بوده است

شیوع زیکا همچنین باعث نگرانی گروهی از پژوهشگران شده که معتقدند برگزاری بازی‌های المپیک سال جاری در برزیل، یعنی یکی از مراکز اصلی شیوع بیماری زیکا، می‌تواند به دلیل حضور هزاران ورزشکار و تماشاچی از سراسر جهان، به گسترش جهانی این بیماری منجر گردد. آنان خواستار لغو این بازی‌ها شده‌اند. در مقابل، مقامات رسمی با استناد به نظرات کارشناسان سازمان بهداشت جهانی، لغو بازی‌ها را لازم ندانسته‌اند.

بیشتر بخوانید
جشن طرفداران حقوق همجنسگرایان در کاستاریکا در پی پیروزی کارلوس آلوارادو
جشن طرفداران برابری در کاستاریکا در پی پیروزی کارلوس آلوارادو
در جنگ سوریه از تجاوز جنسی به‌عنوان سلاح استفاده می‌شود
زانزو، بدن من در کلمه‌ها و تصاویر
وب‌سایت زانزو، بدن من در کلمه‌ها و تصاویر
انتخاب سقط جنین ایمن و آزاد حق زنان است
انتخاب سقط جنین ایمن و آزاد حق زنان است

 

ثبت دیدگاه