صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > من مقصر بودم؛ چون دامنم کوتاه بود

من مقصر بودم؛ چون دامنم کوتاه بود

  - برگرفته از: رادیو زمانه /
۲۵ تیر ۱۳۹۵

«کارنت سولوشن» وب‌سایتی که روایت‌هایی درباره نابرابری جنسی، آزارهای جنسی و روابط آزارگر منتشر می‌کند، مجموعه‌ عکس‌هایی منتشر کرده که به قربانیان تجاوز جنسی یادآوری می‌کند که آنها مقصر نیستند و به مخاطب نشان می‌دهد که یک قربانی تجاوز چه احساسی دارد.

آزار-جنسی-۲-600x400

نام این مجموعه عکس «براک ترنر عزیز» است و «یانا مازورکویچ»، عکاس برای آگاهی افزایی درباره آزار جنسی آنها را تولید کرده است. در این پروژه تصویری از شش زن نمایش داده می‌شود که تابلوهایی در دست دارند و بر آنها عباراتی نوشته شده که معمولا برای سرزنش به قربانیان تجاوز و آزار جنسی گفته می‌شود: «نباید تنهایی می‌رفتی قدم می‌زدی» یا «باید فکرش را می‌کردی که این اتفاق می‌افتد.»
هر جمله از زاویه دید یک قربانی تجاوز نوشته شده است و بر آنچه که اغلب آنها خودشان را به خاطرش سرزنش می‌کنند تاکید دارد. جامعه معمولا به زنان می‌قبولاند که آنها خود مسوول آزار و تجاوزی هستند که به آنها روا داشته شده است. این احساس گناه و شرم، باعث می‌شود که بسیاری از زنانی که در چنین شرایطی قرار گرفته‌اند هرگز درباره‌اش حرف نزنند و در جست‌وجوی کمک یا عدالت برنیایند.

بر اساس آمار، از هر پنج زن، یکی در طول زندگی‌اش مورد آزار جنسی قرار می‌گیرد و از هر سه مورد تجاوزی که صورت می‌گیرد، تنها یک مورد گزارش می‌شود.

سرزنش قربانی ناراحت‌کننده، عذاب آور است در حالی که آزار جنسی همچنان جنایتی است که گزارش نمی‌شود. سرزنش قربانی باعث می‌شود که قربانیان نتوانند درباره‌ آنچه بر آنها گذشته حرف بزنند.

این مجموعه عکس تاثیرگذار، در ادامه ماجرای پرونده آزار جنسی در دانشگاه استنفورد انجام شده که در جریان آن دانشجویی به نام «بروک ترنر»، زن بیهوشی را مورد تجاوز قرار داد. گرچه ترنر متهم به انجام سه مورد تجاوز بود و باید ۱۴ سال را در زندان می‌گذراند، اما این دانشجوی ۲۲ ساله تنها به شش ماه زندان محکوم شد.

برخی معتقدند که این حکم سبک به دلیل نامه‌هایی که اعضای خانواده و دوستان ترنر به قاضی پرونده نوشته‌اند صادر شده است. از آن جمله نامه پدر ترنر و دوست دوران بچگی‌اش است که در آن، آنها الکل را عامل وقوع تجاوز دانسته‌اند و نه خود ترنر را.

زیر هر تصویر جمله‌ای از نامه‌های قربانیان تجاوز ترنر نوشته شده که می‌کوشد توجه‌ سیاستمداران، مجریان رسانه‌ها و مردم سراسر جهان را به موضوع جلب کند. نامه‌های این قربانیان با صدای بلند در دادگاه ترنر خوانده شده و تفسیری قدرتمند از فرهنگ تجاوز و آزار جنسی است.

مازوکویچ به هافتینگتون پست گفته که دلیل علاقه او به انجام این پروژه این بوده که خود او هم در سال‌های نخست ورودش به دانشگاه، مورد آزار جنسی قرار گرفته است: «من هم جزئی از همین آمارها هستم. من یکی از آن چهار زنی هستم که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند، خیلی ترسناک است که من خودم دوستانی دارم که آنها هم مورد آزار قرار گرفته‌اند و آنها هم دوستانی دارند که مورد آزار قرار گرفته‌اند. این مساله واقعیت دارد اما کسی به آن توجه نمی‌کند.»

مجری این پروژه می‌گوید: «اگر ما با این عکس‌ها تنها بر یک نفر اثر بگذاریم ماموریت‌مان انجام شده است.»

  منبع: رادیو زمانه
بیشتر بخوانید
جشنواره‌ی فیلم کن
خط تماس ویژه‌ی گزارش آزار جنسی در جشنواره‌ی کن
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶

 

ثبت دیدگاه