صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > سیما سمر: ازدواج کودکان پیامدهای ناگوار دارد

سیما سمر: ازدواج کودکان پیامدهای ناگوار دارد

  - برگرفته از: ۸ صبح /
۳۱ تیر ۱۳۹۵

مقام‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر نسبت به پیامدهای ازدواج‌ کودکان در افغانستان هشدار داده می‌گویند که طی سال‌‌های اخیر، آمار ازدواج کودکان در این کشور افزایش یافته است.
داکتر سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، روز یک‌شنبه، ۲۷ سرطان، با ارایه گزارشی در مورد ازدواج‌ کودکان در افغانستان، گفت که این ازدواج‌ها پیامدهای بسیار «ناگواری» روی خانواده‌ها و خود کودکان داشته است.
خانم سمر گفت: «‌در حالی که تشکیل خانواده یک حق است و با تشکیل خانواده نسل انسان ادامه پیدا می‌کند، اما تشکیل خانواده در صورتی که به اجبار باشد، مشکلات بسیار جدی را به بار خواهد آورد. ازدواجی که به اجبار صورت بگیرد، طبیعی است که در آن خانواده، فضای سالمی برای تربیت فرزندان وجود نخواهد داشت وخود به خود فرزندان به طرف خشونت می‌روند.»

Untitled-1-124

وی تاکید کرد که ازدواج کودکان منجر به خطرات بسیار جدی برای خانواده‌ها می‌شود.
دسترسی نداشتن به آموزش و پرورش، لت‌و‌کوب عروسان خردسال به‌دلیل نداشتن توانایی در انجام کارهای خانه، در معرض خطر قرار گرفتن صحت جسمی و روانی کودک‌، تبدیل‌شدن به کارگران در خانه، رسیدگی نتوانستن به خود، آماده‌نبودن دختران برای مادر شدن، درست تربیت‌نکردن فرزندان، از دست‌دادن حق انتخاب تعداد فرزندان و نداشتن حق رعایت فاصله بین فرزندان، افزایش فقر و افزایش خشونت‌های خانگی به‌دلیل عدم آگاهی، از پیامدهای ناگوار ازدواج‌های کودکان در افغانستان شمرده شده است.
سیما سمر گفت تمام قضایای ازدواج کودکان در کشور ثبت نمی‌شود، اما به‌دلیل آگاهی مردم و گزارش‌دهی در این مورد از سوی مردم، نسبت به سال گذشته فیصدی ازدواج کودکان افزایش یافته است.
سیما سمر گفت قضایایی که با مداخله کمیسیون حقوق بشر پیگیری می‌شود، فقط در حد فسخ نکاح است، اما تلاش بیشتر بر این است که عاملان اصلی ازدواج کودکان باید مورد پاسخ‌گویی قرار بگیرند.
سیما سمر گفت ضعف بسیار جدی در ارگان‌های دولتی برای پیگیری قضایای ازوداج‌های کودکان وجود دارد. اما کمیسیون حقوق بشر در این راستا دادخواهی‌های خود را تا زمانی انجام می‌دهد که دولت مجبور به پاسخ‌گویی شود.
بر اساس یافته‌های کمیسیون حقوق بشر، قضایای ثبت‌شده‌ی ازدواج‌های کودکان در سال‌های گذشته رو به افزایش بوده و سال به سال بر تعداد قربانیان این ازدواج‌ها افزوده می‌شود.
کمیسیون حقوق بشر می‌گوید شمار ازدواج کودکانی که در دفترهای ساحه‌ای و ولایتی این کمیسیون ثبت شده در سال ۱۳۹۲، ۲۲۶ مورد، در سال ۱۳۹۳، ۲۲۵ مورد و در سال ۱۳۹۴، ۲۳۵ قضیه بوده است. این در حالی است که افزایش ازدواج‌های کودکان در مقایسه با سایر موارد نقض حقوق بشر افزایش بیشتر را نشان نمی‌دهد.
این کمیسیون می‌گوید بسیاری از قضایای ازدواج کودکان با تبانی خانواده‌ها و با استفاده از خلاهای قانونی که در این زمینه وجود دارد، به ثبت نمی‌رسند و برای همیشه بدون رسیدگی باقی می‌مانند.
در گزارش کمیسیون حقوق بشر تمام قضایایی که در ۱۵ ماه اخیر به ثبت رسیده و مورد تحلیل و ازریابی قرار گرفته، مربوط به کودکان دختر بوده و هیچ قضیه‌ای که قربانی آن کودک پسر بوده باشد، در این ۱۵ ماه در دفترهای این کمیسیون به ثبت نرسیده است. این کمیسیون می‌گوید این‌گونه ازدواج‌ها نیز در افغانستان مرسوم است اما در اکثر موارد ازدواج کودکان پسر گزارش‌دهی نمی‌شوند.
در این گزارش بیشتر سنی که کودکان مجبور به ازداج شده‌اند بین ۱۱ تا ۱۵ سال درج شده که ۵۷ درصد از این‌گونه ازدواج‌ها را در بر می‌گیرد.
در همین حال ازدواج کودکان بین سنین ۱۶ تا ۱۸ سال ۳۶ در صد و بین سنین ۷ تا ۱۰ سال بالاتر از ۶ درصد بوده است.
یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که بخشی از قضایای ازدواج کودکان در ادارات دولتی ثبت شده است و این خود نشان می‌دهد که کارمندان دولتی، آشنایی کاملی با موازین حقوقی و قانونی در این رابطه ندارند.
ازدواج‌های اجباری و زیر سن قانونی بخشی از اعمال خشونت سنتی بر بانوان و کودکان خوانده می‌شود که با وجود گذشت یک‌ونیم دهه از سرنگونی حکومت طالبان، هنوز مواردی از آن گزارش می‌شود.

  منبع: ۸ صبح
بیشتر بخوانید
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶
نخستین عمل کامل پیوند آلت جنسی و کیسه‌ی بیضه‌‌ در ایالات متحده آمریکا
نخستین عمل کامل کیر و کیسه‌ی بیضه‌‌ در آمریکا
شماره‌ی ۷۶ مجله‌ی حقوق ما - کودک‌همسری
کودک‌همسری موضوع شماره ۷۶ مجله‌ی حقوق ما
بقا به قیمت تن فروشی؛ ۶۴۰۰ کیلومتر پیاده روی نوجوان افغانستانی به مقصد اروپا
روایت کارگری جنسی نوجوان افغان در راه به مقصد اروپا

 

ثبت دیدگاه