صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > شش راه برای مواجهه با سکسیسم در گفت و گوهای روزانه‌

شش راه برای مواجهه با سکسیسم در گفت و گوهای روزانه‌

  - برگرفته از: فمینیسم روزمره /
۱۹ تیر ۱۳۹۵

Couple-Talking-imgkid

سکسیسم مانند یک بیلبورد بزرگ است که روی آن نوشته شده “به اینجا خوش نیامدید“، به گونه‌ای که شما احساس می‌کنید آنجا، جای شما نیست. در واقع اکثراوقات سکسیسم راهی است که خیلی ظریف و غیر مستقیم عده‌ای را براساس بخشی از هویتشان از حقوقشان محروم ‌می کند. سکسیسم می‌تواند در گفتگوهای روزانه‌ی ما، رفتار و اعمال روزمره و شیوه‌ای که با محیط اطرافمان مواجه می‌شویم جاری باشد، در واقع سکسیسم در سطوح ساختاری و فردی جاری می‌شود و بخشی از تجربه روزمره افراد را شکل می‌دهد.

سخت‌ترین موضوع راجع به سکسیسم این است که در بسیاری مواقع در ذهن و روانِ فرهنگ و جامعه‌ی ما نفوذ کرده‌است. گویی تفکر، لطیفه‌ها و رفتارِ سکسیستی٬ یواشکی از غفلت ما استفاده کرده و واردِ ذهن، کلام و ادبیات ما شده‌اند. به این‌معنا که هرکسی اعم از دوستانِ همفکرِ ما و حتی اکتیویست‌ها هم در معرض بروز رفتار سکسیستی قرار دارند و بسیاری از مواقع به نحوی که برای شما خیلی شوک‌آور است آن‌ها را سکسیست می‌یابید.

اینجا ما شش واکنش را به شما پیشنهاد می‌کنیم برای مواقعی که با یک فرد سکسسیت رو‌به‌رو می‌شوید:

۱) یک راه دیگری برای دیدن آن موقعیت به او نشان دهید

مواجهه شما با یک فرد سکسیست نباید همیشه به این گونه باشد که به او بگویید اشتباه می‌کنی، گاهی یک راه ظریف‌تر و دقیق‌ترِِ مواجهه این است که به او نشان دهید که موضوع به نحوی که او می‌گوید همیشه درست نیست.

به طور مثال یک‌بار که با گروهی از دوستانم گفتگو می کردم، همه آنها شگفت زده شدند وقتی که من گفتم “هرگز بچه نمی خواهم”. آنها پاسخ دادند که “این طبیعت بشر است. بشر طبیعتا  همیشه مایل است که چیزی را به وجود بیاورد. در سن کهنسالی انسان علاقه‌مند است که احساس کند موثر بوده است.” منظور آنها ازموثر بودن به‌دنیا آوردن بچه و تولیدمثل بود. در پاسخ، من فقط سعی کردم معنای “تولید کردن و به وجود آوردن” را برای آنها توضیح دهم. من معتقدم که تولید می‌تواند حامل این معناباشد: ایجاد تاثیرات مثبت در زندگی خود و دیگران، ایجاد روابط خوب دوستانه، و زندگی پربار آنگونه که برایم معنادار باشد.

در واقع یک موضوع (اینجا تولیدمثل) می‌تواند برای انسان‌های مختلف، معناهای متفاوتی داشته باشد و یا به گونه‌های کاملا متفاوتی تجربه شود.

۲)  خشونت، توهین، آزار و سکسیسم را به چالش بکشید

یک راه دیگر مواجهه با سکسیسم این است که اعتبار آن را زیر سؤال ببرید. گاهی آمار و فکت‌های در دسترس به شما کمک بیشتری می‌دهند تا به مخاطبتان نشان دهید ادعایش باطل است، اما همیشه این‌کار لازم و ضروری نیست زیراسکسیسم بنیان واقعی و درستی ندارد و محصول احساسات توجیه شده و وابسته به فرهنگ و نرم‌های اجتماعی است٬ بنابراین شما می‌توانید به راحتی بگویید که تجربه من و خیلی از انسانهای دیگر متفاوت است.

همچنین می‌توانید او را در مورد درستی ادعایش، منبع آن، نظر کارشناسان، تجربیات دیگران در آن زمینه و نظرات مخالف موجود با آن، زیر سؤال ببرید.

۳) مخالفت خود رانشان دهید

گاهی خیلی راحت مخالفت خود را نشان دهید. احتمالا در زندگی روزمره‌تان با تعداد نامحدودی از خشونت‌های کلامی و رفتاری مواجه می‌شوید ـنه فقط از نوع سکسیستیِ آن، بلکه از آن نوع که بخشی از هویت شما که اتفاقا خیلی هم برایتان مهم هست را هدف قرار می‌دهندـ بنابراین شما نمی‌توانید همیشه همه وقتتان را به آگاه کردن و یا بحث کردن با دیگران بگذرانید. درنتیجه بهتر است گاهی خیلی ساده بگویید: “من علاقه‌مند نیستم که این مکالمه را الان با شما داشته باشم، اما لازم و مهم است که بدانید من با حرفی که شما الان گفتید احساس راحتی نمی کنم و موافق نیستم.”

۴) دلیل مخالفتتان با آنها را برایشان توضیح دهید

هر زمانی که فرصت یافتید برایشان توضیح دهید که چرا عملی سکسیستی است و توهین و خشونت محسوب می‌شود. این کار می تواند زمینه های رشد و همدلی را فراهم کند. برای این‌کار می‌توانید از تجربه هرروزه و آزاردهنده خودتان در مواجهه با خشونت وسکسیسم بگویید. می‌توانید توضیح دهید آنها چطور ساخته‌ی اجتماع و فرهنگ هستند و واقعیت را بازتاب نمی دهند، می توانید برای او توضیح دهید چطور بازتولیدکننده خشونت شده است و دارد در تخریب هویتِ گروهی از افراد مشارکت می‌کند. به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید همه چیز رادرموردسکسیسم یکجا برای دیگران توضیح دهید، اما با صحبت کوتاهی درمورد آن بذر آگاهی و مخالفت با خشونت را می‌کارید و به آن اجازه نشوونما می‌دهید.

همواره به‌یاد داشته باشید انسانهای خوب هم می‌توانند رفتار سکسیتی انجام دهند و گاهی می‌دهند. حتی افرادی که شما عاشقشان هستید هم میتوانند سکسیت باشند و گاهی هستند. اما به چالش کشیدن آنها رابطه صادقانه‌تر و بهتری بین شما رقم می‌زند.

۵) موضوع بحث را تغییر دهید و یا دوباره به جریان مکالمه جهت دهید

این قابل فهم است که گاهی شما در موقعیتی قرار دارید که نمی‌توانید مستقیماسکسیسم را به چالش بکشید. گاهی شرایط به‌گونه‌ای است که برخورد مستقیم باسکسیسم نه برای شما و نه برای فردی که با او مواجهید مثمرثمر نیست. در این صورت اگر با اعمال و یا گفتار سکسیستی مواجه شدید بهترین کار مواجهه‌ی غیرمستقیم با عوض کردن موضوع گفتگو است. این کار تاثیر و رضایت‌ لازم را به‌وجود نمی‌آورد، اما حداقل شما می‌توانید نظر و مکالمه سکسیستی را متوقف کنید. گاهی ممکن است تغییر موضوع بحث در ابتدا عجیب به نظر برسد اما دست کم از شدت گرفتن و ادامه بحث سکسیستی جلوگیری می‌کند.

۶) سکوت

گاهی شما تصمیم می‌گیرید که واکنشی از خود بروز ندهید؛ اینکار به موقعیت شما، مراتب قدرت، سطح راحتی در آن موقعیت و سطح توان و فرسودگی شما بستگی دارد.

توانایی ما در به چالش کشیدن خشونت و آزار به تغییر فرهنگی کمک می‌کند که این تغییر به‌تدریج در زندگی شخصی و اجتماعی اتفاق می‌افتد. اما نباید همه‌ی وزن آن هم به‌تنهایی روی شانه‌های شما بیفتد. سهم خودتان را در تغییر انجام دهید اما به یاد داشته باشید که این یک کار جمعی است و مشارکت همه‌ی ما را می‌طلبد. گاهی ما  موفق می‌شویم، گاهی نه، اما همیشه باید برای آن تلاش کنیم.

شما چه راه‌هایی را برای مبارزه با سکسیسم، خشونت، توهین و آزار در زندگی روزمره مؤثر می‌دانید؟ خوشحال می‌شویم آنها را با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است

 

ثبت دیدگاه