صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > شهادت قربانیان تجاوز جنسی در هند
هر ۲۲ ثانیه یک تجاوز جنسی در هند رخ می‌دهد

شهادت قربانیان تجاوز جنسی در هند با استفاده از «اسنپ‌چت»:هر ۲۲ ثانیه یک تجاوز جنسی در هند رخ می‌دهد

به یاری اسنپ‌چت
  - برگرفته از: ناظران آراف‌آی /
۴ مرداد ۱۳۹۵

dragon_snap

سال‌‌ها است که تجاوز‌ جنسی در هند به معضل اجتماعی مهمی بدل شده است. بسیاری از قربانیان تجاوز به علت آنچه “حفظ آبرو”می‌خوانند از شکایت قانونی و حتی حرف زدن پیرامون آن با دیگران خودداری می‌کنند. در این میان یک روزنامه‌نگار هندی دست به ابتکار جالبی زده است که قربانیان بتوانند به راحتی درباره با تجاوز جنسی با دیگران گفتگو کنند.
این روزنامه‌نگار برای ثبت شهادت قربانیان تجاوز جنسی از اپلیکیشن “اسنپ‌چت”استفاده می‌کند. اپلیکیشنی که بسیاری از جوانان و نوجوانان برای ارسال پیام‌های تصویری کوتاه از آن استفاده می‌کنند. این اپلیکیشن فیلترهایی در خود دارد که می‌توان با استفاده از آنها صورت خود را پنهان کرد.
یوسف عمر مسئول بخش تلفن همراه روزنامه “هندوستان تامیز”که چند هفته پیش در برنامه یک سازمان مردم نهاد فعال حوزه قربانیان تجاوز جنسی در هند شرکت کرد و شهادت‌های فراوانی از قربانیان جنسی در هند با استفاده از اپلیکیشن اسنپ‌چت در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد.

در ویدئوی کوتاهی که توسط این روزنامه‌نگار تهیه شده است، دو زن قربانی تجاوز جنسی با استفاده از فیلترهای اسنپ‌چت درباره تجربه خود حرف می‌زنند. در این دو ویدئو تنها چشمان دو قربانی قابل دیدن است و باقی صورت، با ماسک‌های اپلیکیشن اسنپ‌چت پوشانده شده است.
اولین قربانی تجاوز جنسی در این ویدئو می‌گوید:”من پنج سال داشتم که این اتفاق رخ داد.”قربانی دوم می‌گوید:”وقتی آنها مرا دزدیدند، در اتاقی زندانی کردند. آنها مرا در آن خانه شکنجه دادند و اجازه ندادند از آنجا خارج شوم.”
پونام تیمانیاه یکی از بنیانگذاران سازمان مردم نهادی که در حوزه تجاوز جنسی در هند کار می‌کند می‌گوید:”هر ۲۲ ثانیه یک تجاوز در هند رخ می‌دهد.”[ این رقم رسمی میزان تجاوز در هند و تنها بر پایه پرونده شکایت قربانیان است.]

یوسف عمر در گفتگو با ناظران می‌گوید:

بر اساس قانون جزای هند، برملا کردن هویت قربانیان تجاوز ممنوع است. هدف این قانون حمایت از قربانیان است. اما این قانون از سوی دیگر باعث شده است که رسانه‌ها کمتر بتوانند به شهادت و اظهارات قربانین تجاوز جنسی گوش دهند.
اما من به این نتیجه رسیدم که می‌توان با استفاده از فیلترهای اسنپ‌چت، هم شهادت‌ها و درد دل قربانیان را از زبان خودشان شنید و هم هویت و صورت آنها را مخفی نگه داشت.
هر دو دختری که در این ویدئو حضور دارند، هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند و در سنین کودکی قربانی تجاوز جنسی شده‌اند.
در هند بیشتر تجاوز‌های جنسی توسط اطرافیان و اعضای خانوده قربانی صورت می‌گیرد. و این نکته به پیچیدگی‌های این بحران برای شکایت و گفتگو پیرامون آن در جامعه می‌افزاید

بیشتر بخوانید
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
مرشد سرشناس هندی به دلیل تجاوز به دختر نوجوان به حبس ابد محکوم شد
حبس ابد برای مرشد هندی به جرم تجاوز
روایت بازیگران زن بالیوود از آزار جنسی
روایت بازیگران زن بالیوود از آزار جنسی

 

ثبت دیدگاه