صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > چـراهای آزاردهنده‌تر از زخم‌ها

چـراهای اذیت‌کننده‌تر از زخم‌ها

  - برگرفته از: ۸ صبح /
۲۵ تیر ۱۳۹۵

محوطه‌ی شفاخانه استقلال در کابل، مملو از خبرنگاران و اعضای جامعه‌ی مدنی بود که می‌خواستند از نفیسه دیدن کنند. همه با هم، از پله‌های آهنی بالا رفتیم. بوی زننده‌ی سوختگی به‌شدت در دهلیز پیچیده بود و هر قدر به اتاق‌های بیماران نزدیک‌تر می‌شدیم، این بو اذیت‌کننده‌تر می‌شد. وارد اتاق نسبتا بزرگی شدیم که چهار یا پنج بیمار سوختگی در آن به بد‌ترین حالت به‌سر می‌بردند. در یکی از بستر‌ها، زنی به پهلو خوابیده بود که به‌شدت «نفسک» می‌زد و این نفس‌ها به حدی تُند بودند که قفسه‌ی سینه‌اش را بی‌اختیار به بالا و پایین حرکت می‌دادند. صورت و برخی از قسمت‌های سینه‌اش به طرز عجیبی متلاشی شده بود. از پشت بنداژ‌های سفید، تنها دو چشم او، آن هم طوری که پلک‌هایش به هم چسپیده و روی هم افتاده بودند و نیز لب‌هایش که نیز از هم دور مانده و ورم کرده بودند، معلوم می‌شد.
تنها زخم و بنداژ‌ها و آمیخته‌شدن بنداژ به گوشت‌های بدون پوست اذیتش نمی‌کردند، اما ندانستن چرایی قضیه به مراتب بیشتر او را رنج می‌دهد. درست چهار شبانه‌روز می‌شود که او در این بستر با درد دست و پنجه نرم کرده و با مرگ و زندگی جدل دارد.

Untitled-1-83

نفیسه، زنی است که به روز دوم عید از سوی فرد یا افراد نا‌شناس در شهرک آریای کابل، مورد حمله‌ی تیزاب‌پاشی قرار گرفت. این افراد با استفاده از تاریکی شب، توانسته بودند به صورت نفیسه، دو فرزند و دو برادرزاده‌اش اسید بپاشند و فرار کنند.
نفیسه نوری ۳۱ ساله، در حالی که نفس نفس می‌زد و صدایش به درستی شنیده نمی‌شد، به بسیار سختی حرف می‌زد. او چگونگی شب حادثه را چنین بازگو می‌کند: «ساعت یازده و نیم شب هنگامی که از خانه برادرم به سوی خانه‌ی خود باز می‌گشتیم و کودکم نیز در بغلم بود، در نزدیک شهرک آریا رسیده بودیم که ناگهان یک نفر که سروصورتش را با دستمال پیچانده بود، از آن سوی خیابان آمد و به یک طرف رویم تیزاب پاشید و بعد به‌روی دو برادر‌زاده و دو فرزندم نیز تیزاب‌پاشی کرد. پس از آن، به وسیله‌ی مو‌تر کرولای سفید رنگ، سوار شده و فرار کرد.»
به گفته او، زمانی که مورد حمله قرار گرفت، درد شدید ناشی از متلاشی‌شدن قسمت‌های بدنش از اثر اسید، از شدت درد به خود پیچیده و بعد نقش بر زمین شده بود.
او می‌افزاید: «کاش می‌دانستم که چرا مورد حمله قرار گرفته‌ام و چرا مهاجمان در حقم چنین جنایت را انجام داده‌اند. من با هیچ‌کس دشمنی نداشتم و قبلا نیز حرکات مشکوک را نیز احساس نکرده بودم. فقط به یک نتیجه می‌توان رسید که این‌ها دشمنان زنان هستند و به نوعی می‌خواهند خشونت را بر زنان اعمال کنند.»
او از دولت می‌خواهد که هرچه عاجل افراد مهاجم را پیدا کرده و به پنجه قانون بسپارد.
نفیسه می‌گوید، زمانی که مرد به سویش تیزاب می‌پاشید، مرد مهاجم هیچ حرفی به زبان نیاورده و زمانی که به صورتش به وسیله بوتل شیشه‌ای تیزاب پاشیده است، در محضر عام موفق به فرار شده است.
نفیسه نوری می‌گوید که در آن موقع، هیچ‌کس به کمک‌شان نشتافته بود و یا از فرار مهاجمان جلوگیری صورت نگرفته است. نه محافظان شهرک و نه مردم، فقط یک مرد از باشندگان شهرک او و خانواده‌اش را به شفاخانه انتقال داده است.
در همین حال، حاجی سراج‌الدین، برادر نفیسه می‌گوید: «هیچ‌گونه مشکل شخصی با کسی نداشتیم، به همین خاطر از یک محل به محل دیگر، با پای پیاده حرکت کردیم. به باور من مهاجمان فقط خواسته‌اند با این گونه عمل‌کرد نگذارند از طرف شب زنان از خانه بیرون شوند و یا به‌نوعی خواسته‌اند به زنان خشونت اعمال کنند. شاید آنان خواسته‌اند مردم را به هراس بیاندازند.»
به گفته او، با آن که چهار روز از قضیه می‌گذرد، اما نیروهای پولیس تا کنون نتوانسته‌اند سرنخی از جنایت‌کار به دست بیاورند و یا هم او را به پنجه قانون بسپارند.
نفیسه نوری سه فرزند دارد و قبلا به حیث جراح زیبایی و پوست، در شفاخانه آریا سیتی کار می‌کرد.
از سوی دیگر، محمدصابر نصیب، رییس شفاخانه استقلال می‌گوید: «فعلا وضعیت خانم نفیسه قناعت‌بخش است، ولی او آسیب‌های جدی دیده است. ما در این گونه موارد، سه مرحله درمان را انجام می‌دهیم. در مرحله اول تمام تلاش این است که بیمار از مرگ نجات داده شود، دوم تعیین و تفکیک میان جراحات وارده و انساج سوخته، تداوی انجام شد و در مرحله سوم تداوی احیای مجدد است که از دو تا سه ماه را در بر خواهد گرفت.»
به گفته او، از لحاظ وخامت، فیصدی سوختگی در نفیسه میان دو و سه درجه می‌باشد. او از ناحیه صورت، گردن، صدر و سینه آسیب دیده است.
در همین حال، سمیع دره‌ای فعال مدنی می‌گوید: «سه بانویی که قرار بود روز دوم عید را به خوشی سپری کنند، با تاسف دچار حادثه‌ی وحشتناک شدند. این مواد خیلی خیلی خطرناک است که هنوز داکتران معالج نتوانسته‌اند آن را شناسایی کنند. این مواد به حدی خطرناک بوده است که حتا دست یکی از کارمندان شفاخانه با آلوده‌شدن به لباس این خانم، آسیب دیده است.»
آقای دره‌ای می‌افزاید: «از حکومت افغانستان جدی می‌خواهیم که تلاش کنند و از حوادث این‌چنینی به شکل جدی جلوگیری کنند.»
به باور آقای دره‌ای، این مساله واقعا برای مردم افغانستان وحشت‌زا است و هیچ‌کس نمی‌تواند تصور بکند که حتا زنان در افغانستان نمی‌توانند راحت باشند.
دره‌ای گفت: «این مساله می‌تواند رنگ سیاسی داشته باشد، چون به گفته‌ی این خانم، او هیچ دشمنی شخصی با کسی نداشته است، به همین خاطر من فکر می‌کنم که دشمنان افغانستان با تکنیک‌های تازه‌ای آمده‌اند تا آرامش روحی مردم را از آنان بگیرند.»
او ضمن تقبیح این حادثه، از حکومت وحدت ملی و ارگان‌های کشفی و امنیتی می‌خواهد که باید از وقوع چنین حادثه‌ها جلوگیری کرده و به شکل جدی فعال شوند.
در همین حال، ‌کنشکا نصیری، رییس شبکه‌ی حمایت افغانستان می‌گوید: «ما بروز این حادثه را شدیدا نکوهش می‌کنیم. بنابر اطلاعات رسیده، در پیوند به این قضیه سرنخ این حادثه به‌دست نیروهای امنیتی افتاده است و امید که آن را به شکل جدی پیگیری کنند.»
رییس شبکه‌ی حمایت، از دولت و ارگان‌های امنیتی می‌خواهد که از بروز این‌گونه حادثات جلوگیری کنند.
در همین حال، فریدون عبیدی، رییس تحقیقات جنایی کابل می‌گوید که آنان در اثر تلاش‌ها، سرنخی را از وقوع حادثه تیزاب‌پاشی بر نفیسه نوری را پیدا کرده‌اند.
عبیدی می‌گوید: «ما یک مظنون را در پیوند به این قضیه پیدا کرده‌ایم، اما از اینکه عامل این تیزاب‌پاشی بیرون از کابل می‌باشد، ما گروپ‌های خود را به ساحه ارسال کرده‌ایم تا این مهاجم را بازداشت کنند.»
به باور رییس تحقیقات جنایی، این موضوع، جرم سازمان‌یافته‌ی جنایی نبوده و هدف مشخص بوده است «که معلوم‌دار است که هدف تنها همین خانم بوده است».
آقای عبیدی می‌گوید که این حادثه تقریبا از خصومت‌های شخصی منشا می‌گیرد که با بازداشت‌شدن عامل قضیه، حقایق بیشتر آشکار و جزییات به دسترس همه قرار خواهد گرفت، ولی پیش از بازداشت این فرد، نمی‌توان بنا بر مسایل مشخص به جزیات اشاره کرد.
این بار اول نیست که زنان در افغانستان مورد حمله تیزاب‌پاشی قرار می‌گیرد، بل که پیش از این نیز شاهد وقوع این گونه حوادث بوده‌ایم، اما در سال ۱۳۹۵ این اولین قضیه بوده است که خانم‌ها مورد حمله تیزاب‌پاشی قرار می‌گیرند.

  منبع: ۸ صبح
بیشتر بخوانید
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است

 

ثبت دیدگاه