صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > دانستی‌ها درباره‌ی ترشحات واژن
دوازده نکته‌ای که همه باید بدانند

۱۲ نکته‌ که همه ما باید در مورد ترشحات واژن بدانیم

برگردان از تابان   - برگرفته از: فمینیسم روزمره /
۴ شهریور ۱۳۹۵

discharge-1-500x375-500x300

ترشحات واژن از آن دست مسائلی است که معمولا نمی توانیم آمادگی خاصی برای آن پیدا کنیم. گاهی هر روز درگیرش می‌شویم ولی باید بدانیم که این ترشحات کاملا طبیعی‌اند. در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است شما از آن‌ها بی‌اطلاع باشید.

۱.       واژن برای تمیز کردن خودش، این ترشحات را تولید می‌کند.

این ترشحات برای پاک شدن واژن از باکتری، آب اضافه و حتی سلول‌های دیواره واژن تولید می‌شوند. اما کیوین فعال سلامت جنسی می‌گوید: ” این چیز چسبناک، تولید بدن خودتان است و همانی است که برای استریل ماندن واژنتان به آن احتیاج دارید.”

۲.       ترشحات واژن در چرخه قاعدگی تغییر می‌کند.

دکتر نانسی براون می‌گوید، قبل از هر تخمک‌گذاری ممکن است ۳۰ برابر شرایط معمول، ترشح داشته باشید. این ترشحات چسبنده و آبکی بوده و برای همین است که استفاده از پد محافظ لباس زیر ( Panty liner )  در این دوره می‌تواند کمک کند.

۳.       تغییر ترشحات واژنی بدون دلیل نیست.

دکتر کارن بویل معتقد است که دلیل تغییر ترشحات در دوران تخمک‌گذاری، فراهم کردن شرایط مناسب برای اسپرم‌ها است تا بتوانند راحت‌تر به تخمک‌ها برسند. مثال دیگر این نوع تغییرات،  به نقل از وزارت بهداشت کشور انگلستان (NHS)،  افزایش ترشحات در دوران بارداری است.

۴.       میزان متوسط ترشحات واژنی در طول روز، ۴ میلی‌لیتر است.

دکتر براون اضافه می‌کند که معمولاً میزان متوسط این ترشحات یک قاشق چایخوری (۴ میلی لیتر) در طول روز است. اما بعضی روزها می‌تواند به مقدار قابل توجهی افزایش یابد.

۵.       ترشحات قهوه‌ای رنگ عموماً خونی است که به هر دلیلی از رحم یا واژن ترشح شده و برای مدتی در آنجا باقی مانده است.

بر اساس تحقیقات بنیاد پزشکی پالو آلتو آمریکا، این ترشحات تیره که  ممکن است بعد از پایان دوران پریودتان، مشاهده کنید، به این علت است که واژنتان در حال تخلیه  خون‌های باقی مانده‌ای است  که به هر دلیلی هنوز از بدن‌تان خارج نشده است.

۶.       قبل از بلوغ هم ممکن است ترشح داشته باشید.

مشاهده ترشحات واژینال سفید یا زرد برای دخترانی که هنوز بالغ نشده‌اند، کاملا طبیعی است.

۷.       زمان ترشح و نوع آن در افراد مختلف، متفاوت است.

بر اساس گزاره برگ (Fact sheet) منتشر شده در سازمان سلامت آمریکا، بعضی از زنان ممکن است هر روز و بعضی دیگر با فاصله بیشتری ترشحات واژینال را تجربه کنند.

۸.       ترشحات بعد از فعالیت‌های بدنی تغییر می‌کنند.

ترشح مایع رقیق و روان بعد از ورزش و فعالیت‌های بدنی، کاملاً نرمال است.

۹.       سبک زندگی و عادات روزمره شما تأثیر مستقیم بر روی ترشحات شما دارد.

رژیم غذایی، عادات روزمره و وزن‌تان بر نوع این ترشحات تاثیر می‌گذارد.

اما …

۱۰.   اگر مشکلی داشته باشید، از نوع ترشحات متوجه آن خواهید شد.

در صورت خارش، ترشحات بدبو و یا پنیری شکل و بیشتر از حد نرمال، به متخصص زنان مراجعه کنید. اینها علائم التهاب واژینال بوده و ممکن است به درد و خارش‌های شدیدتری منتهی شوند.

۱۱.  ترشحات نرمال واژنی احتیاجی به معالجه ندارند.

بعضی از زنان سعی می‌کنند تا با شستشوی واژن‌شان با سرکه، این ترشحات طبیعی را از بین ببرند. در صورتی‌که به نقل از سازمان بهداشت آمریکا، شستشوی واژن باعث از بین رفتن باکتری‌های مفیدی می‌شود که در جلوگیری از عفونت‌های واژنی، بسیار مؤثرند.

۱۲.   درست است که پدهای محافظ  می‌توانند به شما کمک کنند که راحت‌تر با این ترشحات کنار بیایید اما استفاده همیشگی از آنها به صلاح نیست.

استفاده دائمی از این پدها باعث انسداد جریان هوا شده و تعریق و گرما٬ احتمال عفونت در آن ناحیه را بالا می‌برند. تعویض نکردن پدها  نیز منجر به عفونت‌های قارچی و یا باکتریایی می‌شود. توصیه می‌شود که هر چهار ساعت یکبار پدتان را تعویض کنید.

منبع:وب سایت هلو گیگلز

بیشتر بخوانید
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
وضعیت شیوع هپاتیت در ایران
محصولات بهداشتی پریود
ده نکته‌ی بهداشتی برای دوران پریود

 

ثبت دیدگاه