صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > خانه‌ی امن زنجان

خانه امن زنجان پناهگاه زنانی که در معرض خشونت هستند

پناهگاه زنان در معرض خشونت
  - برگرفته از: خبرگزاری هرانا /
۲۰ مرداد ۱۳۹۵

3500

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان زنجان گفت که زنان در معرض خشونت از سراسر استان می‌توانند به خانه امن واقع در شهر زنجان پناه ببرند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، فرزانه عطایی با تأکید بر این‌که همه کارکنان خانه امن، زن هستند، اظهار کرد: “زنانی که به هر علتی از جمله نزاع و خشونت خانگی طرد می‌شوند و یا چاره‌ای جز ترک منزل ندارند، می‌توانند با شماره تلفن ۱۲۳ تماس بگیرند و در مراکزی با عنوان خانه امن اسکان داده شوند، در واقع سامانه اورژانس اجتماعی در سراسر کشور، به صورت شبانه‌روزی فعال است و در راستای بهبود روابط خانوادگی و پناه‌ دادن به کسانی که در معرض مخاطرات هستند، فعالیت می‌کند”.

این مسئول ادامه داد: “زنانی که مورد تعرض و خشونت‌های خانوادگی قرار می‌گیرند، به صورت موقت و تا زمان رفع مشکل در خانه امن پناه داده می‌شوند تا از معرض مخاطرات احتمالی در کوچه و خیابان در امان باشند. در چنین شرایطی بهزیستی برای برطرف کردن مشکل مداخله می‌کند و این زنان نیز می‌توانند تا زمان بهبودی کامل از وضعیت نابسامان خانه‌هایشان دور باشند”.

وی با تأکید بر این‌که بسیاری از شخصیت‌های ضد اجتماعی و متزلزل در خانواده‌های خشن رشد کرده‌اند، تصریح کرد: “در خانه‌های امن، آموزش‌هایی مبنی بر تحکیم بنیان خانواده، مهارت‌های زندگی، کنترل خشم به مراجعه‌کننده‌ها ارائه می‌شود و زوجین در صورت نیاز می‌توانند به این مراکز مراجعه کنند”.

عطایی هم‌چنین با بیان این‌که بهزیستی تا رفع کامل مشکل، مداخلات خود را ادامه می‌دهد، خاطرنشان کرد: “پارسال در مجموع ۱۵ زن آسیب‌دیده به خانه امن زنجان مراجعه کردند و به صورت موقت اسکان داده شدند. سه ماه نخست امسال نیز فقط یک زن به این مرکز مراجعه و اسکان داده شده است”.

زنان، دختران و پسران آسیب‌دیده یا در معرض خطر می‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز با خط ۱۲۳ تماس بگیرند و از راهنمایی‌های مشاوران این مرکز برخوردار شوند. در برخی موارد نیز افراد به مراکز بالاتر ارجاع داده می‌شوند.

بیشتر بخوانید
ارتش میانمار در فهرست سیاه سازمان‌ملل
خشم مردم پاکستان از تجاوز به دختر هشت‌ساله و زنده‌سوزاندن او
خشم مردم پاکستان از آزار جنسی و قتل دختر هشت‌ساله
زینب پیغمبرزاده و سوده راد
خشونت خیابانی علیه دو فعال حقوق بشر ایرانی در پاریس
مشت‌های زنان بر پیکر مردان

 

ثبت دیدگاه