صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > ارتباط با دیگران
امنیت دیجیتال برای کوییرها

ارتباط با دیگران

بخش نخست
  - برگرفته از: راهنمای آموزشی: امنیت دیجیتال /
۲۵ شهریور ۱۳۹۵
دگرباش(LGBTQ) جنسی هستید؟

نکات و ابزارهایی که به شما کمک می کنند به منابع مربوط به دگرباشان جنسی راحتتر دسترسی پیدا کنید، وارد شبکه های اجتماعی شوید و از استراق سمع جلوگیری کنید.

اگر از پشتیبانی کافی و نیز دسترسی به منابع مربوط به دگرباشان جنسی محروم هستید، این راهنما به شما خواهد آموخت که چگونه می توانید آنلاین و به شیوه ای امن وارد این منابع شده و از اینکه رهگیری و یا مداخلۀ برخی افراد فضول باعث شناساییتان توسط همتایان شما، افراد خانواده یا آگهی دهندگان اینترنتی شود، جلوگیری کنید.

internet-communication-media-770x294

شبکه های ارتباط از راه دور و نیز اینترنت، ارتباط با دیگران را از همیشه آسانتر کرده اند، اما در عین حال رهگیری و نظارت بر اینترنت نیز از همیشه رایج تر و بیشتر شده است. بدون انجام چند اقدام اضافی در جهت محافظت از حریم خصوصی خود، تمامی تماسهای تلفنی، پیامهای متنی، ایمیلها، پیامهای فوری،VOIP ها، چتهای ویدیویی و پیامهای چند رسانه ای ممکن است در معرض استراق سمع و رهگیری باشند.

معمولا ایمن ترین راه برای ارتباط با دیگران، ارتباط رو در رو و بدون استفاده از کامپیوتر یا تلفن است. از آنجا که این امر همیشه امکانپذیر نیست، اگر نیاز به محافظت از محتوای ارتباطات خود دارید، بهترین راه بکارگیری کدگذاری پیوسته بهنگام استفاده از شبکه است.

کدگذاری پیوسته چگونه کار می کند؟

هنگامی که دو نفر(بعنوان مثال آکیکو و بوریس) می خواهند بصورت امن با هم گفتگو کنند، هر دو باید برای خود کلید کدگذاری ایجاد کنند. پیش از آن که آکیکو پیامی برای بوریس بفرستد، آن را طبق کلید بوریس کدگذاری می کند، به نحوی که بوریس می تواند آن را کدگشایی کند. سپس از طریق اینترنت این پیام کدگذاری شده را ارسال می کند. اگر کسی در مکالمۀ این دو جاسوسی کند، حتی اگر به سرویسی که آکیکو برای ارسال پیامهای خود استفاده می کند(مثلا اکانت ایمیلش) دسترسی داشته باشد، فقط اطلاعات کدگذاری شدۀ آنها را خواهد دید و قادر به خواندن پیام نخواهد بود. هنگامی که بوریس پیام را دریافت می کند، باید از کلید خود برای کدگشایی این پیام به شکلی که قابل خواندن باشد، استفاده کند.

سیستم کدگذاری پیوسته نیازمند اندکی تلاش، اما تنها راهی است که کاربران می توانند بی آنکه نیاز باشد به امنیت برنامۀ مورد استفادۀ خود اعتماد کنند، از امنیت ارتباطات خود مطمئن باشند. برخی از سرویسها نظیر اسکایپ، مدعی ارائه کدگذاری پیوسته هستند اما به نظر می رسد که درحال حاضر چنین نیست. برای اینکه کدگذاری پیوسته امنیت را بصورت کامل تامین کند، کاربران باید بتوانند بررسی کنند کلیدی را که طبق آن پیام کدگذاری می شود، متعلق به کسی که فکر می کنند هست یا خیر. اگر نرم افزارهای ارتباطی این امکان را به خودی خود نداشته باشند، استفاده از هر کدگذاری دیگر بر روی این نرم افزارها می تواند موجب مداخله یا جاسوسی ارائه دهندگان سرویس کدگذاری (مثلا به واسطۀ اجبار دولت) شود.

برای آگاهی از دستورالعملهای جزئی تر در رابطه با استفاده از کدگذاری پیوسته برای حفاظت از امنیت پیامها و ایمیلها، می توانید کاغذ سفید(White paper) بنیاد آزادی مطبوعات را تحت عنوان ” عملکرد کدگذاری” مطالعه کنید. همچنین مطمئن شوید که مدخلهای مربوطه در SSD را نیز مطالعه کرده اید:

تماسهای صوتی

اگر برای تماس تلفنی از تلفن ثابت یا تلفن همراه استفاده می کنید، تماستان بصورت پیوسته کدگذاری نخواهد شد. اگر از تلفن همراه استفاده می کنید، ممکن است تماستان بین گوشی شما و برجهای مخابراتی (به شکلی ضعیف) کدگذاری شود. با این وجود، از آنجا که مکالمات شما از طریق شبکه های تلفنی انتقال می یابد، ممکن است در معرض خطر استراق سمع شرکت ارائه دهندۀ سرویس تلفن یا دولت و سازمانهایی قرار بگیرید که بر شرکت ارائه دهندۀ سرویس تلفنتان نفوذ دارند. آسانترین راه برای اطمینان از اینکه مکالماتتان بصورت پیوسته کدگذاری شده، این است که از سرویس VOIP استفاده کنید.

برخی از سرویسهای کدگذاری پیوستۀ VOIP عبارتند از:

به منظور داشتن مکالمات VOIP که بصورت پیوسته کدگذاری شده هستند، طرفین مکالمه باید از نرم افزارهای یکسان (یا سازگار با هم) استفاده کنند.

پیامهای متنی

پیامای متنی استاندارد، امکان کدگذاری پیوسته ندارند. برای ایجاد امکان کدگذاری پیوسته برای اندروید، می توانید TextSecure را نصب کنید. در این مورد نیز همچون VOIP، برای ارسال پیامهای متنی کدگذاری شده هر دو طرف باید از TextSecure استفاده کنند.

اگر می خواهید در ارتباط با آدمهای مختلف که از انواع مختلف تلفن استفاده می کنند پیام متنی کدگذاری شده ارسال کنید، باید به جای پیام متنی، از نرم افزارهای ارسال پیام فوری کدگذاری شده از طریق اینترنت استفاده کنید.

پیامهای فوری

OTR یا OFF the Record، پروتکلی برای کدگذاری مکالمات متنی فوری است که از آن می توان در سرویسهای مختلفی استفاده کرد.

برخی از ابزارهایی که بصورت همزمان با نرم افزارهای ارسال پیام فوری مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

ادامه دارد….

برگردان از سایت EFF

بیشتر بخوانید
ارسال و دریافت تصاویر برهنه و امنیت دیجیتال
والدین چگونه می‌توانند رفتار آنلاین بچه‌ها را کنترل کنند؟
تلاش‌های اینترپل برای مبارزه با کودک‌آزاران جنسی
پدوفیل‌ها در شبکه‌های اجتماعی چه می‌کنند؟

 

ثبت دیدگاه