صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > ارتباط با دیگران
امنیت دیجیتال برای کوییرها

ارتباط با دیگران

بخش دوم و پایانی
  - برگرفته از: راهنمای آموزشی: امنیت دیجیتال /
۲۷ شهریور ۱۳۹۵
دگرباش(LGBTQ) جنسی هستید؟

نکات و ابزارهایی که به شما کمک می کنند به منابع مربوط به دگرباشان جنسی راحتتر دسترسی پیدا کنید، وارد شبکه های اجتماعی شوید و از استراق سمع جلوگیری کنید.

اگر از پشتیبانی کافی و نیز دسترسی به منابع مربوط به دگرباشان جنسی محروم هستید، این راهنما به شما خواهد آموخت که چگونه می توانید آنلاین و به شیوه ای امن وارد این منابع شده و از اینکه رهگیری و یا مداخلۀ برخی افراد فضول باعث شناساییتان توسط همتایان شما، افراد خانواده یا آگهی دهندگان اینترنتی شود، جلوگیری کنید.

tumblr_static_tumblr_static_17ci6xfhipq84kg8008g0cw44_640

ایمیل

اغلب ارائه دهندگان سرویس ایمیل، با استفاده از یک مرورگر نظیر Firefox یا Chrome، امکان دسترسی به ایمیلتان را برای شما فراهم می کنند. بسیاری از آنها، قابلیت پشتیبانی HTTPS یا امنیت لایه انتقال (Transport Layer Security) را دارند. اگر بهنگام وارد کردن آدرس یا URL در قسمت بالای مرورگر، به جای HTTP، HTTPS نوشته شده بود، می توانید بگویید که ارائه دهندۀ سرویستان HTTPS را نیز پشتیبانی می کند.(بعنوان مثال https://mail.google.com)

همچنین اگر پشتیبانی HTTPS را بصورت پیش فرض انجام نمی دهد، HTTPS را جایگزین HTTP کرده و صفحه مرورگر را رفرش کنید. اگر می خواهید مطمئن باشید که برای تمامی سایتهای موجود از HTTPS استفاده می کنید، برافزای  HTTPS Everywhere را برای Firefox و Chrome دانلود کنید.

برخی از ایمیلهای بر مبنای وب که از HTTPS بصورت پیش فرض استفاده می کنند عبارتند از:

  • Gmail
  • Riseup
  • Yahoo

برخی از ایمیلهای بر مبنای وب، گزینه انتخاب HTTPS از روی تنظیمات را بصورت پیش فرض به شما ارائه می دهند. رایجترین سرویسی که کماکان این گزینه را دارد، Hotmail است.

امنیت لایه انتقال (Transport Layer Security) چه کاری انجام می دهد و چرا به آن نیاز دارید؟

مکاتباتی که از طریق مرورگر شما ارسال می شوند، وبسایتهایی که بازدید می کنید، محتوای ایمیلهایتان، پستهای وبلاگ و پیامهایی که از طریق HTTP ارسال می شوند، بیشتر از اطلاعاتی که با استفاده از HTTPS ارسال می شوند هدف مداخله و جاسوسی مهاجمان هستند.

HTTPS، اساسی ترین سطح کدگذاری برای مرورگر اینترنت است که آن را به همگان توصیه می کنیم؛ به همان اندازه اساسی که بستن کمربند ایمنی هنگام نشستن روی صندلی ماشین ضروری است.

اما چند مورد وجود دارد که HTTPS قادر به انجام آنها نیست. هنگامی که با استفاده از HTTPS ایمیلی ارسال می کنید، ارائه دهندۀ سرویس ایمیلتان هنوز قادر خواهد بود نسخه ای کدگذاری نشده از ایمیلتان را دریافت و نگهداری کند. دولتها یا مقامات قضایی ممکن است بتوانند با کسب مجوز به این اطلاعات دست پیدا کنند. در ایالات متحده امریکا، بسیاری از این شرکتها، سیاستی دارند که طی آن، هنگامی که دولت از آنها اطلاعات کاربری شما را بخواهد، مادامی که اجازۀ انجام چنین کاری را داشته باشند، به شما اطلاع خواهند داد. داشتن چنین سیاستی کاملا اختیاری بوده و در بسیاری از موارد، قانون از انجام چنین اقدامی توسط آنها جلوگیری بعمل می آورد. برخی از ارائه دهندگان سرویس ایمیل نظیر Google،Yahoo و Microsoft گزارشهای شفافی منتشر می کنند که در آنها جزئیات و تعداد درخواستهایی که برای اطلاعات خصوصی کاربران از طرف دولتها دریافت کرده اند، کشورهایی که این درخواستها را ارائه داده اند و دفعاتی که این شرکتها با درخواست دولتها موافقت نموده و اطلاعات را افشا کرده اند، منتشر می شود.

اگر الگوی تهدیدتان شامل تهدیدی از جانب دولتها یا مقامات قانونی و قضایی است، یا دلایل دیگری دارید که می خواهید مطمئن شوید ارائه دهنده سرویس ایمیلتان محتوای مکاتباتتان را به نفر سومی ارائه نخواهد کرد، بهتر است از کدگذاری پیوسته بر روی ارتباطات ایمیلی تان استفاده کنید.

PGP (or Pretty Good Privacy) is the standard for end-to-end encryption of your email. Used correctly, it offers very strong protections for your communications. For detailed instructions on how to install and use PGP encryption for your email, see:

کدگذاری پیوسته (End-to-End Encryption) چه کاری را نمی تواند انجام دهد؟

کدگذاری پیوسته تنها می تواند از محتوای ارتباطات شما محافظت کند، اما حقیقت اینکه در حال انجام مکاتبه هستید، پنهان نخواهد شد. کدگذاری پیوسته نمی تواند از فراداده های شما- که مقوله ای دیگر و شامل موضوع ایمیل، زمان آن و مخاطب شماست- محافظت کند.

فراداده ها می توانند در عین حال که محتوای ارتباطات شما محرمانه هستند، اطلاعات مهمی را در مورد ارتباطات شما فاش کنند.

فراداده تماسهای تلفنی شما می تواند اطلاعات بسیار محرمانه و حساسی را در مورد شما فاش کند. مثلا:

  • می توانند بفهمند که ساعت ۲:۲۴ صبح با یک شرکت خدمات سکسی تماس گرفته و ۱۸ دقیقه مکالمه کرده اید، اما نمی دانند که چه گفته اید.
  • می توانند بفهمند که از پل گلدن گیت با یک سرویس شبانه روزی پیشگیری از خودکشی تماس گرفته اید اما موضوع مکالمه تان محرمانه است.
  • می دانند که در یک ساعت با سرویس تست HIV، پزشک و شرکت بیمه گذارتان صحبت کرده اید اما موضوع بحث را نمی دانند.
  • مشخص است که هنگام برگزاری کمپینی علیه قانونی شدن سلاح، تماسی از دفتر محلی انجمن ملی سلاح (NRA) به شما زنگ زده اند و بلافاصله پس از آن با سناتورها و نمایندگان کنگره نیز تماس گرفته شده است، اما محتوای این تماس از نفوذ دولت در امان خواهد بود.
  • با یک متخصص بیماریهای زنان تماس تلفنی داشته اید، نیم ساعت صحبت کرده و روز پس از آن به یک مشاوره تنظیم خانواده زنگ زده اید، اما کسی نمی داند در مورد چه چیزی صحبت کرده اید.

اگر با تلفن همراه تماس میگیرید، اطلاعات مکانی شما نیز جزو فراداده های شماست. در سال ۲۰۰۹، سیاستمدار عضو حزب سبز آلمان، مالت اسپیتز از شرکت Deutsche Telekom شکایت کرد چرا که اطلاعات مکالمات ۶ ماهۀ اسپیتز را برای روزنامه German افشا کرده بود. نتیجه این بود که جزئیات و پیشینۀ فعالیتهای اسپیتز، زیر سوال رفت.

محافظت از فراداده های شما نیازمند استفاده از ابزاری دیگر نظیر Tor همزمان با کدگذاری پیوسته است.

برای اینکه بدانید Tor و HTTPS چگونه برای محافظت از محتوای مکاتبات و فراداده های شما با هم کار می کنند، بد نیست نگاهی به این توضیحات بیاندازید.

بیشتر بخوانید
افزایش جاسوسی‌ها در زندگی شریک سابق
نکته‌هایی در مورد ایمیل‌های آیدین آغداشلو
والدین چگونه می‌توانند رفتار آنلاین بچه‌ها را کنترل کنند؟
پدوفیل‌ها در شبکه‌های اجتماعی چه می‌کنند؟

 

ثبت دیدگاه