صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > آن‌چه در یک زندگی مشترک نباید است.

پنج رفتار که در زندگی مشترک نباید انجام داد

برگردان از ندا کاشی   - برگرفته از: همسری /
۶ مهر ۱۳۹۵

f8ca024554

آنچه همه ما در ازدواج به عنوان مشکل جدی، خیلی سریع و راحت شناسایی می‌کنیم خشونت فیزیکی است. اما در این یادداشت تلاش کرده‌ایم به رفتارهایی بپردازیم که اگر چه به آسانی دیده نمی‌شوند اما وجود آنها در ازدواج باعث واردکردن آسیب جدی به این پیوند می‌شود.
۱. توهین لفظی
دعواها می‌توانند به سرعت تشدید شوند. اما استفاده از الفاظ توهین‌آمیز برای صداکردن اسم همسر، گفتن حرف‌های تند و زننده یا اینکه برخوردهای تحقیرآمیز؛ امری است که به هیچ عنوان نباید مرتکب آن شوید. این رفتارها نه تنها کمکی به بهترکردن وضعیت نمی‌کند بلکه آسیب جدی نیز وارد می‌کند.

۲. تهدید فیزیکی
تهدیدهای خشونت‌آمیز در ازدواج به هیچ وجه قابل قبول نیست. حتی اگر هیچ برخورد فیزیکی نداشته باشید، به کاربردن تهدیدهای خشونت‌آمیز، خبر بدی برای ازدواجتان است. علاوه بر اینکه این کار جرم هم محسوب می‌شود. باید بدانید تهدید آسیب‌های بدنی، تخریب اموال یا انواع دیگر آسیب‌ها تلاشی است برای کنترل همسرتان.

۳. تنها رهاکردن یا حبسکردن
ترک‌کردن یا زندانی‌کردن، کنترل محیط همسرتان و کمک‌نکردن به او در موارد اورژانسی؛ رفتارهایی است که به هیچ عنوان نباید انجام شود. تنهاگذاشتن همسرتان در محلی دور، ناآشنا یا ناامن که دسترسی به تلفن یا وسیله نقلیه وجود ندارد، ایجاد بدهی حقوقی و مالی که شما نیز مسئول پرداخت آن بودید و مسئولیت آن را برعهده داشتید، از جمله رفتارهایی است که به معنی ترک و رهاکردن همسرتان است.

۴. امتیاز قدرت
استفاده از اعتقادات، آداب و رسوم، فرهنگ یا سنت خود برای اینکه به زور همسرتان را به کاری وادارید یا خواسته‌هایتان را طلب کنید، در ازدواج درست نیست. همچنین ایجاد احساس گناه، شرم و فشار برای وادارکردن همسرتان جهت برآوردن خواسته‌های شما؛ امری است که به شدت به ازدواجتان آسیب می‌رساند.

۵. رازهای بزرگ
پنهان‌کردن رازهای کوچک شرم‌آور یا ناخوشایند در بیشتر روابط نزدیک وجود دارد. هنگامی‌که این رازها گفته شوند، باعث می‌شود که همسران به یکدیگر نزدیکتر شده و راحت‌تر گفت‌وگو کنند. اما رازهای بزرگ این پتانسیل را دارند که موجب از هم پاشیدن خانواده‌تان شود، و پنهان‌کردن آن آسیب جدی به رابطه‌تان وارد می‌کند.
مخفی‌کردن پول، دروغ‌گفتن در مورد از دست‌دادن شغل، قمار‌کردن یا نزول‌کردن پول رایج‌ترین رازهای مالی هستند که پنهان‌کردن آنها ازدواج را تهدید می‌کند. مخفی‌کردن احساسات درمورد شریک قبلی، شروع یک رابطه عاطفی جدید، اطلاعات پزشکی، داشتن فرزندان قبلی و یا ازدواج‌های قبلی یا فعلی به عنوان رازهای بزرگ محسوب می‌شوند.

ازدواج مملو از استرس و درگیری است. گاهی اوقات این احساسات آشفته بیش از اندازه در دعواها و بحث‌ها، ورود می‌کند. در طول این تنش‌ها همسران می‌توانند کارهایی را انجام دهند و حرف‌هایی را بگویند که از آنها پشیمان خواهند شد. این امر منجر می‌شود که عادات بدی ایجاد شود که امکان کنترل آن نیز وجود نداشته باشد، در نتیجه بعضی از همسران در این جنگ بازنده می‌شوند.
لطفا سعی نکنید یکی از کسانی باشید که برای اینکه حرفشان را به کرسی بنشانند به ازدواجشان آسیب می‌رسانند.

منبع: familyshahre

  منبع: همسری
بیشتر بخوانید
شماره‌ی ۷۶ مجله‌ی حقوق ما - کودک‌همسری
کودک‌همسری موضوع شماره ۷۶ مجله‌ی حقوق ما
افزایش تولدهای بدون ازدواج در اروپا
رخشانه، کودکی که قربانی سنگسار شد
رکورد طلاق در ایران شکست

 

ثبت دیدگاه