صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > هفت سال جهنمی با تصورِ داشتن ایدز
اشتباه پزشکی

هفت سال زندگی با تصورِ داشتن ایدز

  - برگرفته از: ایران‌وایر /
۲۸ شهریور ۱۳۹۵

278183_484

مردی که هفت سال از زندگی شیرین خود را با سایه سیاه بیماری «HIV‌» سپر کرده، پی برده است که پزشکان در تشخیص بیماری او اشتباه کرده اند.

به گزارش خلیج فارس به نقل از فارس، این فرد که برای پی گیری روند درمان یکی از بستگان خود به بیمارستان مراجعه می‌کند و به‌طور کاملا اتفاقی و به پیشنهاد یکی از پزشکان، آزمایش خون می‌دهد، در کمال ناباوری متوجه می‌شود که مبتلا به ویروس ایدز است. او حالا موهایش سفید است و دهه پنجم زندگی خود را به پایان می برد. وی با ظاهری خسته به بیان شرح اتفاقات افتاده پرداخته و گفته است: «59 ساله، متأهل و دارای سه فرزند هستم. سال 85 یکی از دوستانم که اعتیاد داشت و بدحال بود را به بیمارستان رساندم و وی را برای آزمایش HIV به آزمایشگاه بردم. بعد از این که مشخص شد جواب آزمایش او مثبت و مبتلا به ایدز است، بیمارستان از من نیز خواست این آزمایش را انجام دهم. ابتدا به انجام این آزمایش تمایلی نشان ندادم زیرا برایم عجیب بود که فقط با انتقال یک شخص معتاد مبتلا به HIV، من نیز به این بیماری مبتلا شده باشم اما در پی تأکید بیمارستان، آزمایش را انجام داده و در کمال ناباوری با جواب مثبت آزمایش روبه‌رو شدم.»

او بعد از شنیدن جواب آزمایش دچار بهت و حیرت و شوک روحی بزرگی شده و احتمال اشتباه را در آزمایش داده است: «اما مسوولان بیمارستان با تأکید و گفتن این که احتمال خطا در آزمایش انتقال خون وجود ندارد، مرا از نتیجه ‌آزمایش مطمئن کردند و به این ترتیب با باور این که دچار بیماری HIV هستم، رفته رفته مسیر زندگی منم تغییر یافت.»

او بعد از گذشت یک ماه از این موضوع، به توصیه یکی از پزشکان در یکی از ‌آزمایشگاه‌های بیرون از بیمارستان «امام خمینی» مجدداً این آزمایش را تکرار می کند و با جواب منفی آن روبه‌رو می شود:«بیمارستان امام خمینی جواب آزمایشگاه بیرون را با این دلیل که شما در بیمارستان، آزمایش انتقال خون را داده‌اید و احتمال خطا در این آزمایش وجود ندارد، مجدداً من را مطمئن کرد که به این ویروس مبتلا هستم و باید تحت مراقبت‌های ویژه قرار بگیرم!»

هفت سال از این آزمایش می گذرد و به دلیل باور این بیماری، زندگی وی دستخوش اتفاقات ناگوار زیادی شده است:«خانواده‌ام مرا ترک کردند و فشارهای روانی سبب شد سکته قلبی کنم و در بیمارستان بستری شوم. اما در کمال ناباوری، ‌آزمایش‌های قبل از آنژیوی قلبم منفی بود و در هر دو باری که به عمل آنژیو احتیاج پیدا کردم، جواب آزمایش قبل از عمل ابتلا به HIV را نفی کردند.»

می گوید: «این بار با یقین به این که بیمارستان اول در آزمایشات خود دچار اشتباه شده، به بیمارستان مراجعه کرده و اتفاقات افتاده را شرح دادم. این بار کلینیک با استفاده از کیت‌های آمریکایی‌ و گرفتن آزمایش‌های استانداردتر اعلام کرد که جواب منفی است.»

این فرد شاکی می شود:«با توجه به این که ابتدا این بیمارستان به من این بیماری را اعلام کرد و با توجه به هفت سالی که تحت‌نظر بودم و هر بار با اطمینان خاطر به من می‌گفتند که احتمال خطا در آزمایش انتقال خون وجود ندارد و من نیز با توجه به همه حرف‌های بیمارستان و تأکیدات آن ها فشارهای زیادی را تحمل کردم و مسیر زندگی‌ام دگرگون شد، به نظام پزشکی شکایت بردم. پرونده من به کمیسیون پزشکی ارجاع داده شد و در آن جا اعلام کردند مسوول فنی وقت بیمارستان مقصر است و باید 30 درصد به شما خسارت بپردازد. اما روند معرفی مسوول فنی توسط بیمارستان سه سال به طول انجامید و هر دفعه به بهانه‌ای این کار انجام نمی‌شد تا این که سرانجام با عوض شدن قاضی، قاضی جدید پرونده مرا به وزارت بهداشت و درمان برای دریافت اسم مسوول فنی ارجاع داد. به این صورت بود که مسوول فنی وقت بیمارستان مشخص شد و در حال حاضر نیز منتظر جواب قطعی کمیسیون هستیم.»

  منبع: ایران‌وایر
بیشتر بخوانید
آزمایش بیماری‌های مقاربتی
۶۰٪ از حاملان اچ‌آی‌وی در ایران از وضعیت خود بی‌اطلاع هستند
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
کونچیتا از ابتلایش به اچ‌آی‌وی مثبت خبر داد
مثل ترامپ که از کاندوم استفاده نمی‌کنه،‌ نباشین

 

ثبت دیدگاه