«همجنسگرایی و پرسش‌های کودکان»

در یک آغوش امن

صبح
  - برگرفته از: آرامگاه زنان رقصنده /
۲۹ شهریور ۱۳۹۵

cropped-tryit

نوجوان که بودم کتابی می‌خواندم با عنوان «سلطانه». کتاب مربوط به خاطرات زنی بود در عربستان. اولین بار شاید در آن جا بود که تصویر آرام و روشن و نزدیکی دیدم از دخترانی که آغوش یک همجنس را بر آغوشی بیگانه، نامهربان ، خشن و تحمیلی ترجیح می‌دادند.

گمانم تمام آن چیزی که نظر امروزم را هم تغذیه می‌کند همین باشد، کسانی که انتخابشان بیش از هرچیز به بی‌اعتمادی به جنس مخالف بر می‌گردد، انگار نتوانند یا نخواهند آن قسمت خصوصی، نزدیک و عاطفی زندگی‌شان را در کنار کسی بگذرانند که از جنسشان، از خودشان، از تفکرات و نگرانی‌ها و حتی از جسم‌شان هیچ درکی ندارد و نمی‌خواهد و صد البته نمی‌تواند داشته باشد.

گاهی به این فکر میکنم که اگر الگوی ذهنی ما این نبود که حالا هست، اگر از ابتدا در کنار هر عروس یک داماد ندیده بودیم، اگر عادت نکرده بودیم که نقاشی زوج را یک  مرد با سیبیل و یک زن با موهای بلند بکشیم، آیا وقتی تصمیم به زندگی در کنار کسی می‌گرفتم، امکانش بود که دختری را که به او خیلی نزدیکم، دوستش دارم و لحظه‌هایش را – خوب و بد – می‌شناسم انتخاب کنم؟ تصور سختی است. شکستن تمام باورهایی که نه تنها در ذهن که در تن‌مان هم ریشه دوانده‌اند سخت است و تازه تمام این‌ها در حالی است که من فکر کنم این یک انتخاب است نه یک اجبار، یعنی همان طور که من انتخاب می‌کنم دوست اجتماعی‌ای از جنس دیگر یا همجنس داشته باشم آیا برای شریک جنسی هم همینقدر حق انتخاب هست؟ من همیشه گمان می‌کنم که هست. (و احتمالا غلط هم هست اما از آنجا که تا به حال فرصتی پیش نیامده تا از کسی بپرسم، پس نمی‌توانم مطمئن شوم)

و حالا فکر میکنم احتمالا تا آن زمان که دختر یا پسر کوچک من به سنی برسد که از من در این زمینه توضیحی بخواهد، فیلم‌ها و داستان‌ها قسمت اعظمی از راه را به جای من پیموده‌اند. گمانم تا آن زمان این موضوع برای همه پذیرفتنی‌تر خواهد شد و امیدوارم در آن وقت به جایی برسیم که نیازی به توضیح نباشد و کودک من زوج را طور دیگری بکشد، قوانین ذهنی و اجتماعی رایج زمان مرا بشکند و آغوش بازی باشد برای پذیرفتن همه چیز…

بیشتر بخوانید
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش اقلیت‌های جنسی
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش کوییرها
ژن‌های کوییر، همجنس‌خواهی و گرایش جنسی
کشف ژن‌های همجنس‌خواه
پارلمان پرتغال قانون جدیدی را برای تغییر جنسیت تصویب می‌کند
پنج دلیلی که سوئد بهترین میزبان جشن غرور اقلیت‌های جنسی اروپاست.
سوئد میزبان جشن افتخار یوروپراید

 

ثبت دیدگاه