صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > کوییر > ساشا دو تا مامان داره
‎«همجنسگرایی و پرسش‌های کودکان»

ساشا دو تا مامان داره

پیش از ظهر
  - برگرفته از: آرامگاه زنان رقصنده /
۲۸ شهریور ۱۳۹۵

cropped-tryit

پسرک کلاس اول بود که یک روز وقتی برگشت خانه پرسید مگر می‌شود کسی دو تا مادر داشته باشد.
– چطور؟ کسی دو تا مادر داشته؟
+ آره، ساشا دو تا مامان داره.
– یعنی یه مامانی به دنیاش آورده اما با یه مامان دیگه زندگی می‌کنه؟
+ نه ادوُپته نشده (فرزندخوانده نیست).
– نمی‌دونم پس.

چند روزی گذشت تا به چیزی غیر از فرزندخواندگی فکر کنم. آن موقع هم پیش آمد. یعنی رفته بودم مدرسه دنبالش و دیدم دو زن با هم آمده‌اند دنبال ساشا. پسرک که با کوله‌پشتی پیدایش شد گفت دیدی، اینها دو تا مامان ساشا هستند.
+ مگه می‌شه مامان اینجوری؟
– آره می‌شه.
+ چطوری؟ یعنی یه خانوم با یه خانوم دیگه ازدواج کنه؟
– آره، مگه چه اشکالی داره؟
+ خب بعد چطوری بچه‌دار می‌شن؟
– یعنی فکر می‌کنی نمی‌تونن بچه‌دار بشن اینجوری؟
+ نه دیگه، باید یه مرد هم باشه.

برایش توضیح دادم که روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی‌ش این که کودکی را به فرزندخواندگی قبول کنند. یکی دیگر اینکه یکی از آنها حامله شود، از طریق لقاح مصنوعی. برایش گفتم که از بانک اسپرم انتخاب می‌کنند. برایش عجیب بود. پرسید چرا یکی‌شان با مردی ازدواج نمی‌کند تا بچه‌دار شود. گفتم چون آن دو زن همدیگر را دوست دارند. از انواع دوست داشتن و عاشق شدن گفتم. اینکه ممکن است مردی عاشق مردی دیگر شود، یا زنی عاشق زنی، و اینکه همیشه زن و مرد عاشق هم نمی‌شوند.

با دوستی که برای سفر به شهر ما آمده بود رفته بودم پارک. کمی آنطرف‌تر از جایی که ما نشسته بودیم به گپ زدن، دو مرد عاشق در حال دلبری بودند. یکی دستانش را حلقه کرده بود دور آن یکی، و آن یکی سرش روی شانه‌ی این، با هم پچپچه می‌کردند. دوستم همین که چشمش به آنها افتاد نگاهش را گرفت و وقتی دید من بی‌واکنشی نگاهشان می‌کنم پرسید اگر روزی پسرت همجنسباز شود چه می‌کنی؟ گفتم همجنسگرا درست است، و جوابت اینکه کاری نمی‌کنم. گفت یعنی باهاش صحبت نمی‌کنی تا منصرف شود؟ گفتم گرایش جنسی او ربطی به من ندارد، حتی ربطی به خودش هم ندارد. بعد هم گفتم که به نظر من عشق، انتخاب بردار و حساب کتاب‌بردار نیست، جنسیت را هم بگذار بین همینها. چیزی نگفت.

کودک من بعد از ماجرای ساشا و دو مادرش چیزی درباره‌ی همجنسگرایی نپرسید. من اما هر بار شد موضوع را پیش کشیدم تا مطمئن شوم سوالی نمانده، و این که مساله حل شده باشد. چند ماه پیش از دختری دبیرستانی گفتم که عاشق دختری در کلاسی دیگر شده و همکلاسی‌های مدرسه مسخره‌اش می‌کنند. پسرک پرسید چرا، مگر نباید عاشق شد در مدرسه؟ از سوالش فهمیدم دو مادره بودن ساشا موضوع را حسابی برایش عادی کرده. لبخند زدم و گفتم آدم‌هایی هستند که برایشان عادی نیست دو نفر از یک جنس عاشق هم شوند. حالا سوالش این بود که چرا؟

بیشتر بخوانید
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش اقلیت‌های جنسی
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش کوییرها
ژن‌های کوییر، همجنس‌خواهی و گرایش جنسی
کشف ژن‌های همجنس‌خواه
پارلمان پرتغال قانون جدیدی را برای تغییر جنسیت تصویب می‌کند
پنج دلیلی که سوئد بهترین میزبان جشن غرور اقلیت‌های جنسی اروپاست.
سوئد میزبان جشن افتخار یوروپراید

 

ثبت دیدگاه