صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > هنر و ادبیات > پیش‌آهنگ اپرا و فراری همجنسگرا

پیش‌آهنگ اپرا و فراری همجنسگرا

  - برگرفته از: دویچه‌وله فارسی /
۳ مهر ۱۳۹۵

018429392_30300

از کودکی و نوجوانی یوهان روزن‌مولر (Johann Rosenmüller) هیچ آگاهی دقیقی در دست نیست. حتا تولد او را برخی سال ۱۶۱۷ و تاریخ‌نگاران بیشتری ۱۶۱۹ ذکر کرده‌اند که در اینجا این تاریخ را ملاک گرفته‌ایم.

۲۱ ساله بود که برای تحصیل عالی موسیقی به لایپزیگ که در آن زمان رُستنگاه موسیقی‌دانان بود، رفت. روزن‌مولر در کمتر از چهار سال تحصیل خود را به پایان رساند، سرپرستی چند ارکستر را به عهده گرفت و به عنوان آموزگار موسیقی به کار پرداخت.

او سپس به ونیز رفت تا از آنجا اپرا‌ی ایتالیایی را به آلمان به ارمغان بیاورد که کار آسانی نبود، زیرا ونیزی‌ها کاتولیک و اهالی لایپزیگ پروتستان بودند و در آن هنگام هواداران این دو مذهب با یکدیگر در جنگ و نبرد به سر می‌بردند. اما سر انجام روزن‌مولر توانست با پیوند موسیقی کلیسایی آلمانی با اپرای ایتالیایی سبک تازه را مورد پسند همگان، حتا روحانیت کلیسا قرار دهد.

۳۷ ساله بود که در اوج شهرت و افتخار جا گرفت و از شهرهای دیگر پیوسته می‌خواستند او را به استخدام خود درآورند که ناگهان افشا شد که او همجنس‌گراست.

یکباره کلیسا و مقام‌های سیاسی چنان بر او تاختند و برای بردن آبروی او به “حیوان‌گرایی” متهمش کردند و به دادگاه تفتیش عقایدش فرا خواندند، که شبانه به طرف ونیز گریخت؛ شهری که هم از پروتستان‌ها و هم از واتیکان مرکز حکومت پاپ دور بود. روزن‌مولر در آنجا به عنوان آموزگار کودکان بی‌سرپرست توانست جایی برای خود باز کند.

۶۴ ساله بود که والی سرزمین براونشوایگ (Braunschweig) یکی از آثارش را شنید و او را به دربار خود در شهر ولفن‌بوتل (Wolfenbüttel) فراخواند و به عنوان سرپرست ارکستر دربار نزد خود نگاهش داشت.

یوهان روزن‌مولر در ۶۵ سالگی در شمال آلمان درگذشت.

بیشتر بخوانید
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش اقلیت‌های جنسی
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش کوییرها
ژن‌های کوییر، همجنس‌خواهی و گرایش جنسی
کشف ژن‌های همجنس‌خواه
آشنایی با جامعه‌ی تراجنسیتی

 

ثبت دیدگاه