خشونت جنسی

قسمت دوم : تجاوز
شایان صارمی   - برگرفته از: همسری /
۱۳ شهریور ۱۳۹۵

Screen-Shot-2014-06-25-at-7.38.57-PM-1200x480

در میان اقسام خشونت علیه زنان خشونت جنسی از دو جهت جایگاه ویژه ای دارد.نخست آن که این خشونت در اغلب موارد با کتمان شدن همراه است و تحقیق و بررسی و اثبات آن معمولا آسان نیست.در بسیاری از نقاط جهان و به خصوص خاورمیانه تابوهای گوناگون با هم همسو می شوند تا هر نوع موضوع مرتبط با روابط جنسی پشت پرده ها باقی بمانند.
در این قسمت به تجاوز می پردازیم.

لینک قسمتهای قبلی در انتهای مطلب قابل دسترس است


“هر دو دقیقه یک زن در آمریکا مورد «آزار جنسی» قرار میگیرد، در هند در هر بیست و دو دقیقه به یک زن «تجاوز جنسی» میشود و هر چقدر خواندن این مقاله وقت شما را بگیرد به تعداد دقایق آن زنان دیگری در کنگو مورد تجاوز واقع شدهاند”
تجاوز موضوع تلخ هر روزه صفحه حوادث مجلات و روزنامه هاست.موضوعی که به هیچ نقطه ای از جهان محدود نیست.تجاوز را شاید بتوان تلخ ترین نوع آسیب و آزار جنسی در جهان نامید. تجاوز جنسی یا برقراری رابطه جنسی با یک فرد به رغم میل وی یکی از بحرانهای رو به گسترش جهان امروز است، رفتاری که میتواند با زور، اعمال خشونت، اعمال فشار روانی و یا سوءاستفاده از وضعیت عقلی یا هوشیاری فرد (مثلا در زمان مستی) انجام شود.
“فرهنگ تجاوز فرهنگی است که در آن خشونت جنسی به عنوان هنجار و امر طبیعی در نظر گرفته میشود، به شکلی که افراد در مورد تجاوز نکردن نمیاندیشند اما در خصوص مورد تجاوز قرار نگرفتن حساسیت دارند.”
وقتی کسی از طریق ضرب و جرح یا با خشونت یا از طریق تهدید به اعمال بزهکارانه، فرد دیگری را به نزدیکی جنسی وادار کند، این عمل تجاوز جنسی و آن فرد، متجاوز دانسته می شود.

همین امر در مواردی که یک نفر از موقعیت عجز و درماندگی فرد دیگری سوءاستفاده کرده و با او نزدیکی جنسی انجام دهد نیز صدق می کند. فرد ممکن است بیهوش یا خواب، مست یا تحت تاثیر مواد مخدر، بیمار یا مصدوم یا دارای نوعی معلولیت ذهنی باشد. همچنین باید گفت نزدیکی فرد بالغ با افراد کم سن و سال و کودکان، حتی اگر با رضایت او باشد، تجاوز محسوب می شود. تجاوز در تعریفی که داده شد، از نظر جنسیتی هم در مورد پسران خردسال و نوجوان اتفاق می افتد و هم در دختران و زنان.اما آن چه امروز در قانون برخی کشورها از جمله ایران بسیار دردناک است تعریف سن بلوغ دختران در ۹ سالگی می باشد.همین موضوع باعث شده است که فریب و اغفال دختران کم سن و سال بالای ۹ سال از دایره تجاوز خارج شود. تجاوز با انگیزه های مختلفی اتفاق می افتد. هیلز، یکی از روانشناسان محقق در مورد تجاوز، انگیزه متجاوزان را بخصوص در تجاوز به غریبه چنین برمی شمارد: ۱-خشم: انگیزه این صدمه زدن جسمی و تجاوز کسب ارضای جنسی نیست، بلکه رنج و خشم ناشی از طرد شدن از طرف زنی است که قبلا با او رابطه داشته است. ۲-قدرت: فرد متجاوز می خواهد زور و سلطه گری خود را نشان دهد. ۳-دیگر آزاری: آزارگران جنسی اغلب علاوه بر تجاوز به قربانی او را شکنجه می دهند و با زورگویی و خشم به برانگیختگی جنسی می رسند. ۴-گروه گرایی بزهکارانه: در این نوع تجاوز بزهکارانی که معمولا تعدادشان بیش از دو نفر است و در یک باند قرار دارند با حمله و تجاوز دسته جمعی به یک قربانی، پرخاشگری و میل جنسی خود را ارضا می کنند.

۵-ارضای میل جنسی: اینگونه تجاوز یک اقدام تکانشی است، به این معنی که فرد متجاوز نمی تواند انگیزه جنسی بیدار شده خود را مهار کند.

قربانیان تجاوز جنسی مانند سایر آزاردیدگان با پیامدهای روحی و روانی مختلفی روبرو می شوند.معمولا بیشتر قربانیان تجاوزهای جنسی، دچار علایم شدید اختلالهای اضطرابی، افسردگی، اختلال استرس پس از ضربه عاطفی (PTSD) و مشکلات ارتباطی و هیجانی و عاطفی میشوند. البته نوع تجاوز در بروز علایم پس از آن نیز تاثیر دارد و این علایم گاه به قدری شدید می باشند که قربانی دست به خودکشی می زند معمولا افراد قربانی ممکن است به دلیل ترس، اضطراب و نگرانی تا مدتها در منزل گوشهگیر و دچار افسردگی شوند، علایم استرس پس از آسیب را از خود نشان دهند و به همین دلیل روابط بین فردی، عملکردهای اجتماعی، شغلی، تحصیلی و… آنها دچار اختلال و آسیب جدی شود.
آن چه که آثار روانی پس از واقعه در فرد آزار دیده را شدیدتر می کند.ترس و اضطراب از قضاوت اطرافیان،سرزنش و تمسخر از سوی سایرین می باشد.و همین عامل موجب می شود آزار دیده در اغلب موارد این واقعه تلخ را سایرین پنهان کند. علت سکوت و پنهان کردن خشونتهایی که علیه زنان صورت میگیرد، شرمزدگی و ترس از متهم شدن فرد قربانی است و اینکه قربانی خشونت، بیشتر از فرد متجاوز مورد تحقیر و آزار قرار میگیرد. مانند تحقیر و متهم کردن دختر جوانی که مورد بدرفتاری مرد مهاجمی قرار گرفته است.
به این ترتیب بلافاصله او به جای حمایت و درمان، مورد هجوم قضاوتها وسرزنشها قرار میگیرد، زیرا فرهنگ ما میگوید حتی در خشونت علیه زنان، باز هم زنان مقصر هستند و همین اتهامها دلیلی بر سکوت، حتی درباره تجاوز جنسی میشود. قربانی به جای درمان و کمک گرفتن و حمایتهای لازم با احساس شرم و بیارزشی حاصل از عمل ناسالم فردی دیگر به کنج رانده میشود. آیا روند زندگی چنین فردی در مسیر نرمال و صحیحاش خواهد بود؟!
رابعه موحد روانشناس و فعال مطالعات زنان می گوید:”فرهنگ ما میگوید حتی در خشونت علیه زنان، باز هم زنان مقصر هستند و همین اتهامها دلیلی بر سکوت، حتی درباره تجاوز جنسی میشود. قربانی به جای درمان و کمک گرفتن و حمایتهای لازم با احساس شرم و بیارزشی حاصل از عمل ناسالم فردی دیگر به کنج رانده میشود.”
سکوت و شرمندگی در برابر خشونت و تجاوز به معنی قبول عامل و مقصر بودن خود است و صدماتی به مراتب عمیقتر از خود عمل خشونتبار به همراه خواهد داشت.

لینک قسمت اول -آزارخیابانی 

لینک قسمت سوم- تجاوز محارم

لینک قسمت چهارم- تجاوز زناشویی

  منبع: همسری
بیشتر بخوانید
جشنواره‌ی فیلم کن
خط تماس ویژه‌ی گزارش آزار جنسی در جشنواره‌ی کن
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶

 

ثبت دیدگاه