صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > برقراری ارتباط موثر با شریک عاطفی‌تان
شش راه برای

برقراری ارتباط بهتر با شریک زندگیتان

برگردان از ندا کاشی   - برگرفته از: همسری /
۱۲ شهریور ۱۳۹۵

Young couple sitting on a sofa, drinking, talking. Click here for more "people at home" images: [url=my_lightbox_contents.php?lightboxID=1507925][img]http://www.nitorphoto.com/istocklightbox/peopleathome.jpg[/img][/url]

آیا شما درمورد ابراز احساساستان به کسی که دوستش دارید دچار مشکل هستید؟ آیا شریک شما هر زمان که شما از احساساستان می‌گویید فرار می‌کند و به حرف‌هایتان گوش نمی‌کند؟ اگر این طور است این ممکن است خبر خوبی برایتان باشد. برطبق تحقیقات اخیر صحبت کردن درمورد احساسات تنها راه حفظ شادی، سلامتی و موفقیت رابطه‌ها نیست. من مطالب بسیاری را درمورد سخت بودن صحبت کردن درمورد احساسات نوشته‌ام. اگر شما مشکل برقراری ارتباط در مورد ابراز احساساتتان را دارید، بدانید تنها شما نیستید. اگر این مشکل خیلی بزرگی برای شما محسوب می‌شود ممکن است دلیلش این باشد که شریکتان تمایلی به برقراری مکالمات احساسی ندارد یا احساساتتان را با کسانی درمیان نگذاشته‌اید که برایتان مهم هستند. اما برخی از تحقیقات به این نتیجه رسیده‌اند که ابراز کلمات الزاما برای تعاملات معنادار و صمیمی ضروری نیستند. در این مقاله ۶ روش برای بهبود احساسات ارتباطی و عمیق کردن ارتباطات بدون استفاده از کلمه “احساسات” می‌پردازیم. ۱. موضوعات کوچک برای حرف زدن پیدا کنید. ممکن است فکر کنید که صحبت کردن درمورد برنامه تلویزیونی یا آب و هوا از نظر احساسی برای برقراری ارتباط مناسب نیست اما این موضوعات به ظاهر بی‌اهمیت احتمال بیشتری دارد تا روابط عاطفیتان با شریکتان بهبود بخشد، به جای اینکه از بحث‌های عمیق احساسی برای این کار استفاده کنید. روانکاو آمریکایی هری استاک سولویان، رویکردی را تعریف کرده و آن را “جستجوی مفصل” نامیده است که براساس این رویکرد پیشنهاد می‌دهد تراپیست‌ها درمورد تمامی بخش‌های زندگی بیمار اطلاعات جمع‌آوری کنند. این روانکاو معتقد است در این جزئیات کوچک سرنخ‌هایی درمورد اینکه این فرد واقعا چه کسی هست و چه مشکلاتی داشته است، پیدا می‌شود. اخیرا جان گاتمن و جانیک درایور درمورد این ایده همراه با گروهی از زوج‌های متاهل تحقیق کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که لحظات پیش‌پاافتاده و اغلب زودگذر که بخشی از زندگی روزانه زوج‌ها را تشکیل می‌دهند، نسبت به مکالمات جدی و معنادار احساسی، تاثیر بیشتری بری روی سلامت رابطه‌شان دارد. وقتی‌که شریکتان جزئیات مربوط به مشکل لوله‌کشی یا فیلمی را که تماشا کرده است، برایتان بازگو می‌کند، ممکن است برایتان خسته‌کننده باشد، زیرا فکر می‌کنید که تمام جزئیات زندگی شریکتان را می‌دانید. ممکن است این حس را داشته باشید که اطلاعات زیادی دارید. اما با توجه به نتایح تحقیقات گاتمن و درایور این راهی برای نزدیک‌تر شدن است. حتی نوشتن لیست خرید مواد غذایی با همدیگر می‌تواند روشی برای به اشتراک‌گذاری زمان باشد و راهی برای نشان دادن عشقتان به یکدیگر. (به عنوان مثال زمانی‌که بدون اینکه از شریکتان بپرسید، خوردنی‌های موردعلاقه او را به لیست اضافه می‌کنید.)

ممکن است احساس کنید سوال کردن درمورد جزئیات فضولی به نظر بیاید یا انتقاد محسوب شود اما در نظر داشته باشید که شما برای این جزئیات را نمی‌پرسید که مچ شریکتان را وقتی دارد کار اشتباهی انجام می‌دهد بگیرید. به او اجازه می‌دهید که متوجه شود از او مراقبت می‌کنید و نسبت به چیزهایی که او علاقم‌ند است شما نیز علاقه دارید. ممکن است با این کار شما چیز جدید را یاد نگیرید اما با علاقه واقعی در مورد چیزهای کوچک ارتباط برقرار می‌کنید و این لحظات ناچیزی هستند که واقعیت‌های زندگی ما را تشکیل می‌دهند. ۲. فقط درمورد تجارب کوچک سوال نپرسید، بلکه آنها را به اشتراک بگذارید. تحقیقات اخیر در علم روانشناسی نشان می‌دهد ما به کسانی‌که با آنها تجارب مشترک بیشتری برای صحبت کردن داریم، احساس نزدیکی بیشتری می‌کنیم. به عنوان مثال زوج‌هایی که ارتباطات سختی دارند، در اولین قدم برای بهبود گسستگی ارتباطشان می‌توانند درمورد فرزندانشان و اتفاقات و لحظه‌های بامزه‌ای که شاهدش بوده‌اند را تعریف کنند. البته از آنجا که بیشتر درگیری‌ها درمورد خانواده رخ می‌دهد باید مراقب باشید که لحظاتی را که موجب اختلاف بیشتری می‌شود را تعریف نکنید. حتی اگر حرفی را که زدید موجب شروع درگیری شد، می‌توانید لحظاتی را درمورد اینکه هر دوی شما به دنبال راهی برای پیدا کردن روش مناسب برای حل مشکل بوده‌اید، صرف کنید. لازم نیست تجارب به اشتراک‌گذاشته در قالب کلمات ابراز شوند. تحقیق دوم نشان می‌دهد کلمات برای ابراز احساسات مشترک با این هدف که رابطه را بهبود دهند، ضروری نیستند. کافیست فقط کاری را باهم در یک زمان انجام دهید. به عنوان مثال دوچرخه‌سواری کنید، فیلم تماشا کنید، غذا بخورید. درهر صوت تلاش کنید تا تجارب لذت‌بخش و ناخوشایند را اضافه و تقویت کنید. دست شریک خود را بگیرید. اگر این کار را دوست ندارید، می‌توانید برای چند ثانیه کنار هم یا روبروی هم بایستید تا بخش‌هایی از بدنتان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ۳. به دقت گوش کنید.

یکی از روش‌های بهبود مهارت شنیدن استفاده از تکنیک “گوش‌دادن فعال” است. در این روش نه تنها تصدیق می‌کنید (سرتان را تکان می‌دهید یا آهان می‌گویید) بلکه متوجه می‌شوید که طرف مقابل چه می‌گوید. اگر شما واقعا حرف شریکتان را فهمیده باشید، می‌توانید از طریق یک لبخند، یک کلمه یا جمله این موضوع را نشان دهید. گوش دادن فعال برای روشن کردن موضوع می‌تواند موجب وقفه یا حتی اختلاف شود. اگر برای روشن شدن موضوع می‌خواهید که حرف مخاطبتان را قطع کنید، اول اجازه بگیرید. بعد سوالی را برای روشن کردن انچه که شریکتان در حال گفتن است، بپرسید. اگر شما کلا با مفهوم یا وضعیت مخالف هستید منتظر بمانید تا صحبت شریکتان تمام شود، بعد مخالفتتان را اعلام کنید.
۴. سوال بپرسید و فرض نکنید که پاسخ را میدانید.
۵. درمورد خودتان سوال کنید، اما تمام وقت را نگیرید.
در بیشتر ارتباطات ایجاد تعادل میان صحبت کردن و شنیدن سخت است، حتی ممکن است از شناخت همدیگر سخت‌تر باشد اما مهم است که هر دوی شما فرصت حرف زدن و شنیدن را داشته باشید.
۶. سعی کنید که راه‌هایی را برای افزایش تجارب کوچک روزانه پیدا کنید.
اگر یکی از شما یا هردویتان در ابزار احساستان یا توصیف جزئیات زندگی روزانه در قالب کلمات خوب نیستید، نگران نباشید. به موارد شماره یک و دو مراجعه کنید. به سادگی زمانی را با یکدیگر برای کارهای بی‌اهمیت و کوچک مانند خواندن مجله گوش دادن به موسیقی، تماشای تلویزیون یا حتی شستن لباس اختصاص دهید. این کارها حتی ممکن است مهم‌تر از صحبت کردن باشد.

منبع : سایکولوژی تودی 

  منبع: همسری
بیشتر بخوانید
آموزش مسائل جنسی در مدارس انگلستان اجباری می‌شود
آیا اپلیکیشن باروری در زنان برای پیشگیری از بارداری موثر است؟
چطور با اقلیت‌های جنسی فارسی‌زبان بیشتر آشنا شویم؟
این یک رابطه‌ طبیعی است یا «خاک‌توسری»

 

ثبت دیدگاه