صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > دو میلیارد نفر در خطر ابتلا به زیکا

دو میلیارد نفر در خطر ابتلا به زیکا هستند

  - برگرفته از: بی‌بی‌سی فارسی /
۱۹ شهریور ۱۳۹۵

160902134718_zika_640x360_getty_nocredit

سازمان بهداشت جهانی امروز اعلام کرد هیچ‌یک از ورزشکاران یا تماشاگرانی که در المپیک ریو حاضر بودند به زیکا مبتلا نشده‌اند و نگرانی در مورد آن بی‌پایه است. با این حال دانشمندان می‌گویند بیش از دو میلیارد نفر در آفریقا و آسیا در معرض ابتلا به زیکا هستند.

محققان دانشکده بهداشت و طب حاره‌ای لندن، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه تورونتو مدلی ریاضی را برای پیش‌بینی همه‌گیری زیکا پیشنهاد و نتایج تحقیق خود را در نشریه لنست منتشر کرده‌اند.

این مدل‌سازی بر اساس تعداد کسانی که با هواپیما از مناطق شیوع زیکا به آمریکای جنوبی به آفریقا و آسیا سفر کرده‌اند، مناطقی که پشه ناقل ویروس زیکا در آنجاها زندگی می‌کند، و آب هوای مناطق انجام شد و هدف این بود که دریابند کدام کشورها در معرض همه‌گیری زیکا هستند.

بر اساس این مدل‌سازی، “تعداد بسیار زیادی” از مردم دنیا در مناطقی زندگی می‌کنند که پیشگیری، شناسایی و مبارزه با این بیماری بسیار دشوار است.

160902113905_zika_640x360_sciencephotolibrary_nocredit

به گفته محققان، هند، اندونزی و نیجریه بیش از دیگر کشورهای دنیا در معرض همه‌گیری و گسترش این ویروس هستند چون “هر ماه پنج هزار نفر از مناطق شیوع زیکا به این کشورها سفر می‌کنند.”

پس از آن فیلیپین، ویتنام، پاکستان و بنگلادش از کشورهایی هستند که بعلت کمبود منابع بهداشتی در مقابل شیوع زیکا آسیب‌پذیرند.

به گفته کامران‌خان از محققان این پژوهش، تشخیص و اقدام برای مبارزه با این بیماری “بشدت وابسته” به توان بهداشتی کشورها است.

با این حال این پژوهشگران به این نکته اشاره می‌کنند که ممکن است در برخی مناطق مصونیت به این ویروس وجود داشته باشد و خطر همه‌گیری را کاهش دهد.

ضدعفونی برای مقابله با زیکا در سنگاپور

ضدعفونی برای مقابله با زیکا در سنگاپور

گسترش ویروس زیکا که اکنون در بیش از ۶۵ کشور و منطقه دنیا پراکنده است از برزیل در قاره آمریکا آغاز شد و اخیرا به آفریقا و آسیا نیز سرایت کرده است.

ویروس زیکا تقریبا هفتاد سال پیش در جنگل زیکای اوگاندا در نوعی میمون شناسایی شد، اما تا پارسال به آن توجه خاصی نمی‌شد، از این رو ناندانسته‌ها درباره زیکا بسیار زیاد است: درباره ویروس و نحوه انتقال آن، اینکه کدام گونه‌های پشه می‌توانند این ویروس را منتقل کنند و اینکه آیا به دلیل شیوع زیکا در گذشته مردم بعضی مناطق به این بیماری مصونیت پیدا کرده‌اند یا نه.

محققان معتقدند خطر گسترش زیکا در ماه تابستان که مردم بین قاره آمریکا و دیگر نقاط دنیا سفر می کنند بیشتر از مواقع دیگر سال است، به علاوه گرمای هوا در تابستان هم باعث می‌شود پشه‌های حامل ویروس بیشتر عمر کنند.

مناطق در معرض خطر زیکا

مناطق در معرض خطر زیکا

جاناتان بل پروفسور ویروس شناسی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام می‌گوید شکی نیست که سیاحت و تجارت باعث گسترش زیکا می‌شود اما دانشمندان می‌خواهند بدانند شرایط در کدام کشورهای دنیا برای این ویروس مساعدتر است؛ هر چند که نمی‌شود دقیقا مشخص کرد همه‌گیری کی اتفاق خواهد افتاد:

“این ویروسی است که سالهای سال در آفریقا و آسیا پراکنده بوده و ممکن است خیلی افراد قبلا در معرض آن قرار گرفته و مصونیت پیدا کرده باشند.”

اما به گفته پروفسور بال مهم‌ترین موضوع “نابرابری بهداشتی در دنیا” است و “فقط وقتی که این مسئله حل شده باشد می‌توانیم خود را در مقابل شیوع بیماری‌های ویروسی در آینده محافظت کنیم.”

ویروس زیکا تقریبا هفتاد سال پیش در جنگل زیکای اوگاندا در نوعی میمون شناسایی شد، اما تا پارسال به آن توجه خاصی نمی‌شد، در موارد اندکی که آلودگی به ویروس در انسان ثابت شده بود، نه علائم شدید بودند، نه کسی بستری شده یا فوت کرده بود.

این ویروس با نیش نوعی پشه منتقل می‌شود، در تقریبا بیست درصد افراد هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند و در دیگران هم علائمی خفیف شبیه سرماخوردگی دارد. قرمزی و خارش پوست، تب خفیف، درد مفاصل و عضلات، التهاب ملتحمه و کمردرد از علائم عمده آن هستند. بیماری خود به‌خود بر طرف می‌شود، اما فعلا نه واکسن دارد نه درمان اختصاصی.

160830093000_zika_singapore_640x360_afpgetty

بیشتر بخوانید
ثبت بیش از چهل آزمایش اجباری بکارت در سال گذشته در افغانستان
انتقال ویروس زیکا با بوسه بعید است
هشدار نسبت به شتاب ابتلای زنان به ایدز
نگرانی از رواج رحم اجاره‌ای

 

ثبت دیدگاه