صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > بهداشت دوران پریود را جدی بگیرید

چند نکته بهداشتی که هر زنی باید در دوران پریودش رعایت کند

برگردان از تابان   - برگرفته از: فمینیسم روزمره /
۱۰ مهر ۱۳۹۵

menstrual-hygiene-600x300

بیشتر ما دوره پریودمان را در انزوا به سر می‌بریم و به خودمان زحمت نمی‌دهیم که به امور بهداشتی مربوط به این دوران اهمیت دهیم. گاهی اوقات حتی ممکن است نوار بهداشتی‌مان را در طول روز عوض هم نکنیم. بعضی از زنان در روستاها و شهرهای کوچک و دورافتاده  دستمال های قابل استفاده مجدد غیر بهداشتی را مصرف می‌کنند و از آنجایی که عادت ماهانه زنان، ناپاک طلقی می‌شود حتی اجازه استفاده از مواد شوینده برای شستشوی این دستمال‌ها را ندارند.

در ادامه به چند نکته بهداشتی که ممکن است درمدت زمان پریود به دردتان بخورد، اشاره می‌شود.

۱.   نوار بهداشتی یا تامپون

امروزه روش‌های مختلفی از جمله نوار بهداشتی، تامپون و فنجان‌های قاعدگی برای دوران پریود وجود دارند. به عنوان مثال در هند دختران ترجیح می‌دهند بیشتراز نواربهداشتی استفاده کنند تا تامپون. اگر تامپون را برای این دوران انتخاب کرده‌اید سعی کنید نوعی را در نظر بگیرید که کمترین میزان جذب را داشته باشد تا بتوانید آن را پیوسته تعویض کنید. بعضی از زنان هم در روزهای مختلف پریودشان با توجه به میزان خونریزی‌ای که دارند از دو نوار بهداشتی استفاده می‌کنند و بعضی هم از هر دو روش به صورت همزمان استفاده می‌کنند. در اینجا توصیه می‌شود به جای استفاده از دو نواربهداشتی و یا تامپون و نواربهداشتی، مدت زمان تعویض را کمتر کنید. چرا که دیربه‌دیر عوض کردن نواربهداشتی و تامپون منجر به تجمع باکتری‌ها در آنها می‌شوند و در نهایت باعث بروز کهیر و عفونت در اندام جنسی شما خواهد شد.

هنگام استفاده از روش‌های پیشنهاد شده، بهتر است در هر دوره پریود، یک مارک از لوازم بهداشتی را انتخاب کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید در نهایت همیشه چه مارکی با بدن شما سازگارتر است. تعویض دائمی مارک‌ها ممکن است موجب بروز حساسیت در شما شود.

۲.   تعویض دائمی

خونی که در دوران قاعدگی از بدن شما خارج می‌شود و با عرق و سایر ترشحات واژینال شما روی نواربهداشتی‌تان مخلوط می‌شود، آلوده است و اگر نوار بهداشتی را مرتباً تعویض نکنید ممکن است باعث عفونت ادراری، عفونت واژنی و حساسیت در شما بشود.

هر شش ساعت یکبار، زمان استاندارد برای تعویض نوار بهداشتی و هر دو ساعت یکبار هم برای تامپون است. البته این مسئله کاملاً بستگی به میزان خونریزی شما دارد. بعضی‌ها ممکن است مجبور شوند زودتر و عده‌ای هم دیرتر تعویض کنند. درست است که ممکن است بعضی روزها خونریزی شما کمتر باشد اما نوار بهداشتی یا تامپون خود را باید حتما در فواصل معینی عوض کنید.

اهمیت به این مسئله در مورد تامپون خیلی ضروری است زیرا اگر تامپون مدت طولانی در واژن بماند باعث ایجاد سندروم شوک یا همان TSS می‌شود. وضعیتی که به دلیل نفوذ باکتری به بدن باعث ایجاد عفونتی شدید شده و شوک بزرگی به بدن وارد می‌کند. این سندروم بایستی سریع تحت درمان قرار بگیرد. در غیر اینصورت ممکن است موجب بروز عواقب وخیم و یا حتی مرگ شود.

۳.   شستشوی مرتب اندام تناسلی

در مدتی که پریود هستید ممکن است خون در لایه‌های بیرونی و یا دهانه واژنتان مانده و خشک شود، سعی کنید همیشه آن قسمت‌ها را بشویید. شستشو همچنین از بوی نامطبوعی که ممکن است در اثر خونریزی ایجاد شود، جلوگیری می‌کند. اگر هم نتوانستید بعد از هر بار تعویض نواربهداشتی، خودتان را بشویید، حتما با دستمال توالت اطراف واژن و لبه‌های آن را تمیز کنید.

۴.   از صابون یا محصولات بهداشتی واژینال استفاده نکنید

واژن مکانیزم تمیزکننده خودش را دارد. به طوریکه بین باکتری‌های خوب و بد تعادل مناسبی برقرار می‌کند. شستشوی آن با صابون، باکتری‌های خوب را از بین برده و راه را برای نفوذ عفونت باز می‌کند. درست است که شستشوی واژن در این دوران مهم است اما فقط آب گرم برای این منظور کفایت می‌کند. می‌توانید از صابون برای شستشویی ناحیه‌های بیرونی واژن استفاده کنید اما هرگز داخل آن را با صابون نشویید.

۵.   از شیوه صحیح برای شستشوی اندام جنسی خود استفاده کنید

دقت کنید که همیشه شستشو از سمت واژن به مقعد باشد. هیچ وقت از مقعد به واژن، خودتان را نشویید چرا که ممکن است باعث انتقال آلودگی به واژن و مجاری ادراری شده که منتهی به عفونت می‌شود.

۶.   نوارهای بهداشتی و تامپون‌های مصرف شده خود را به شیوه‌ای صحیح دور بریزید

از آنجایی که نوارهای بهداشتی و تامپون‌های مصرف شده می‌توانند باعث شیوع عفونت شوند و همچنین بوی بسیار نامطبوعی هم دارند، سعی کنید قبل از اینکه آنها را دور بیاندازید کاملا بسته‌بندی کنید و لای روزنامه یا لفافه مخصوص خودشان پیچیده و سپس دور بیاندازید. نواربهداشتی و تامپون‌های مصرف شده را در توالت نیاندازید چون باعث گرفتگی توالت می‌شوند. حتماً بعد از دور انداختن آنها، دست‌های خود را بشویید.

۷.   مراقب کهیر باشید

ممکن است به دلیل خونریزی زیاد، مرطوب شدن نوار‌بهداشتی، عدم تعویض مرتب آن در دوران پریود و اصطکاک پاها حین راه رفتن، به کهیر مبتلا شوید. برای پیشگیری از عرق‌سوز شدن و کهیر در ناحیه اندام‌تناسلی سعی کنید مرتباً نوار بهداشتی‌تان را عوض کنید. در صورت مشاهده کهیر و احساس سوزش بعد از حمام و قبل از خواب از پماد ضدعفونی‌کننده استفاده کنید تا به التیام کهیر کمک کرده و از عرق‌سوز شدن بیشتر جلوگیری کند. اگر هم شرایط‌تان بدتر شد، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا دارویی برایتان تجویز کند که نواحی اندام تناسلی‌تان را خشک نگه دارد.

۸.   مرتباً دوش بگیرید

این توصیه ممکن است به نظرتان مسخره بیاید اما در بعضی فرهنگ‌ها مردم معتقدند که  در دوران پریود نباید استحمام کرد. ریشه اصلی این اعتقاد ممکن است در این امر نهفته باشد که در ایام قدیم زن‌ها باید درآب‌های عمومی مثل رودخانه‌ها و یا دریاچه‌ها بدنشان را می‌شستند. اما امروزه با حمام‌های داخل خانه‌ها و آب لوله‌کشی، دوش گرفتن بهترین کاری است که شما می‌توانید برای بدنتان انجام دهید. با این کار همه قسمت‌های بدنتان تمیز شده، از دردهایی پریودی و کمردردتان کاسته می‌شود، نفخ شکم کم شده و روحیه بهتری خواهید داشت.

۹.   وسایل مربوط به دوران پریود را همیشه همراه خود داشته باشید

در این دوران بهتر است که مجهز باشید. سعی کنید نواربهداشتی یا تامپون اضافه که در لفافه‌ای تمیز نگهداری می‌شود، حوله‌ای نرم، دستمال کاغذی، شوینده دست، پماد ضدعفونی کننده در صورت نیاز، خوردنی مقوی و یک بطری آب به همراه خود داشته باشید.

تعویض مرتب نواربهداشتی ضروری است پس قطعاً به آن احتیاج دارید. حتما آنها را در جایی نگه دارید که آلوده نشوند. نوار بهداشتی و تامپون‌هایی که در کیفتان رها شده باشند ممکن است آلوده و منجر به عفونت مجاری ادارای یا واژن شما شوند. حوله برای خشک کردن دست و صورتتان و دستمال کاغذی برای خشک کردن اندام تناسلی‌تان بعد از شستشولازم می‌شود. به همراه داشتن ضدعفونی‌کننده دست برای تمیز کردن دست‌ها بعد از تعویض پد، ضروری است و همچنین می‌توانید از آن برای ضدعفونی کردن دکمه فلاش و شیر آب نیز استفاده کنید. یک خوراکی مقوی برای مواقعی که احساس ضعف می‌کنید و یک بطری آب هم برای جلوگیری از کم آبی بدنتان می‌توانند به شما خیلی کمک کنند.

منبع: سایت سلامت

بیشتر بخوانید
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
محصولات بهداشتی پریود
ده نکته‌ی بهداشتی برای دوران پریود
داستان همدم، یک اپلیکیشن موفق
داستان همدم، یک اپلیکیشن موفق

 

ثبت دیدگاه