صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > ازدواج اجباری و ختنه زنان در اروپا

ازدواج اجباری و ختنه زنان در اروپا

  - برگرفته از: یورو نیوز /
۲۸ مهر ۱۳۹۵

رسوم غیرانسانی ازدواج اجباری و ختنه زنان منحصر به گذشته و محدوده به جغرافیایی خاصی نیست. در اروپای قرن بیست و یکم نیز این اعمال انجام می شود. در این برنامه کندوکاو برخی از اشکال مختلف خشونت علیه دختران و زنان جوان وجود دارد، مانند بریدن آلت تناسلی زنانه و ازدواج اجباری را در دو کشور اروپایی بلژیک و بریتانیا بررسی می کنیم.

به سختی می توان به آمار دقیقی از تعداد موارد ازدواج اجباری و ختنه زنان در اروپا دسترسی داشت. چون معمولا این اعمال یا قبل از ورود به فرد به اروپا انجام شده، یا در اروپا بطور مخفیانه انجام می شود. در تعدادی از موارد هم قربانی از حمایتهای پدر و مادر و کسانی که او را مجبور به این کار کرده اند برخوردار است.

ختنه زنان شامل برداشتن جزئی یا کلی دستگاه تناسلی خارجی زن و یا هر نوع آسیب دیگر به اندام تناسلی او، به دلایلی غیر پزشکی است. طبق گزارش یونیسف در سال ۲۰۱۶ منتشر شده، ۲۰۰ میلیون زن و دختر در ۳۰ کشور جهان ختنه شده اند.

طبق آماری که پلتفورم «فمینیستهای جوان اروپا» منتشر کرده است، ۵۰۰ هزار زن در سراسر اتحادیه اروپا ختنه شده اند. بیشتر این زنان از کشورهای آفریقایی می آیند. خطر ختنه شدن، هر سال نزدیک به ۱۸۰هزار زن و دختر جوان را تهدید می کند.

۱۳۰۰ مورد ازدواج اجباری، سالانه در بریتانیا گزارش می شود که دختران در یک چهارم موارد زیر سن قانونی هستند.

دیمون امبلینگ در اولین گزارش نشان می دهد که در بریتاینا ازدواج اجباری و ختنه زنان، گاهی همزمان باهم انجام می شود. او به سراغ قربانیان ختنه و زنانی رفته که به سختی و به زحمت خود را از این عمل که جانشان را به خطر می اندازد، نجات داده اند.

در دومین گزارش این برنامه به بلژیک می رویم که یکی از معدود کشورهای اروپایی است که ازدواج اجباری در آن جرم به حساب می آید.. والری گوریا در این گزارش به سراغ سه قربانی ازدواج اجباری رفته است که سکوت خود را شکسته اند.

این پرسش را با ایزابل ژیلت- فای، جامعه شناس فرانسوی که رئیس گروه مبارزه با ختنه زنان و ازدواج اجباری مطرح می کنیم که خاستگاه ختنه زنان کجاست و چه اقدامات پیشگیرانه ای باید در این مورد در اروپا انجام شود.

  منبع: یورو نیوز
بیشتر بخوانید
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش اقلیت‌های جنسی
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش کوییرها
Daryll Rowe کسی که افراد را به‌عمد به ویروس اچ‌آی‌وی مبتلا می‌کرد
حبس ابد برای فردی که به‌عمد دیگران را به اچ‌آی‌وی مبتلا می‌کرد
رخشانه، کودکی که قربانی سنگسار شد

 

ثبت دیدگاه