صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > حکایت عروس‌های نابالغ

حکایت عروس‌های نابالغ

رویا کریمی مجد   - برگرفته از: رادیو فردا /
۲۶ مهر ۱۳۹۵

نازک و ظریفند، دخترکانی سفید پوش که حلقه بر دستانشان می‌غلتد. تور سفیدی که در برشان می‌گیرد نشانی از اقبال سفید نیست، بلکه بازی کودکانه‌ای است که پایان نمی‌یابد. دخترکانی نابالغ که آرزو می‌کنند بازی تمام شود و بازگردند به خانه‌هایشان و کنار عروسک‌هایشان شب را سرکنند، شب اما به سر نمی‌آید. آن شب نه عروسک‌های پارچه‌ای که مردی در انتظار آنهاست. مردی با همه معنای قانونی و شرعی وعرفی‌ شوهر، مردی که از آن شب نه فقط اجازه مدرسه رفتن و مهمانی گرفتن، که حتی اختیار جسمشان نیز با اوست.
حکایت عروسی دختران زیر سن قانونی، کابوس نیست، واقعیتی است که در برخی کشورهای جهان، از جمله ایران، رخ می‌دهد. براساس آمار سازمان ثبت احوال ایران تنها در سال ۹۴، بیش از ۳۷ هزار دختر با سن کمتر از ۱۵ سال ازدواج کرده‌اند.
پیش از این که در گفت و گو با کارشناسان به بررسی ابعاد حقوقی و اجتماعی ازدواج دختربچه‌ها بپردازیم، پای سخنان لیلا نشسته‌ایم. لیلا، که نامش را برای مصاحبه خودش انتخاب کرده و ساکن شهری است که نمی‌خواهد از آن نام ببرد، جرات آن را داشت تا داستان ۱۲ سال زندگی مشترکش را با ما درمیان بگذارد. لیلا در ده سالگی عروس پسربچه‌ای ۱۵ ساله شد.
لیلا می‌گوید اولین بار، سه روز پس از آن که برایش حلقه آورده‌اند، همان شبی که برایش « مراسم» گرفته‌اند، با همسرش همبستر شده و تا سیزده سالگی، پیش از آن که برای اولین بار عادت ماهیانه شود، نیز «وظایف» همسری‌اش را انجام می‌داده است.
رویا کریمی مجد، در گزارشی وی‍ژه به بررسی وضعیت ازدواج دختربچه‌ها در ایران پرداخته است.

  منبع: رادیو فردا
بیشتر بخوانید
خشم مردم پاکستان از تجاوز به دختر هشت‌ساله و زنده‌سوزاندن او
خشم مردم پاکستان از آزار جنسی و قتل دختر هشت‌ساله
اعدام در رشت
قاتل کودک سه ساله در رشت اعدام شد
دستگیری قاتل دختر هفت‌ساله‌ی افغان در مشهد
شهربانو امانی خبر از پانزده‌هزار کودک‌بیوه‌ می‌دهد
عضو شورای شهر تهران خبر از پانزده‌هزار کودک‌بیوه‌ می‌دهد

 

ثبت دیدگاه