صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > هفت استان در صدر فهرست ازدواج زودهنگام کودکان

هفت استان در صدر فهرست ازدواج زودهنگام کودکان

  - برگرفته از: ایران‌وایر /
۱۲ آبان ۱۳۹۵

shahravnad-19795-111-jpg__580x300_q85_box-087797497_crop_detail_subsampling-2

نتایج نخستین پژوهشی درباره ازدواج زودهنگام کودکان در ٧ استان ایران نشان می دهد که  در استان خراسان‌رضوی بیشترین تعداد ازدواج‌های زودهنگام اتفاق می‌افتد و حداقل ۴٨‌هزارو۵٨٠ دختر در سنین ١٠ تا ١۴سالگی در‌سال ٩٠ ازدواج کرده‌اند.

الناز محمدی طی گزارشی در روزنامه شهروند ضمن مرور «نتایج نخستین پژوهشی درباره ازدواج زودهنگام کودکان در ٧ استان ایران» نوشته که در سال‌های گذشته هشدارهایی مبنی بر ازدواج زودهنگام دختران و پسران ایرانی داده شده بود و حتی اعلام شده بود که در بعضی استان‌ها این موضوع به مرز هشدار رسیده است و حالا «کامیل احمدی»، مردم‌شناس و محقق، برای نخستین‌بار پژوهشی را در ٧ استان ایران انجام داده که بیشترین تعداد ازدواج‌های زودهنگام در آنها اتفاق می‌افتد.

 این پژوهش که براساس گفت‌وگو و پرکردن پرسشنامه ازسوی ۵٠٠ دختر و پسری که زیر سن قانونی ازدواج کرده‌اند، انجام شده، نشان می‌دهد که به ترتیب، استان های خراسان‌رضوی، آذربایجان‌شرقی، خوزستان، سیستان‌وبلوچستان، آذربایجان‌غربی، اصفهان و هرمزگان استان‌هایی‌اند که بیشترین ازدواج‌های زودهنگام در آنها اتفاق می‌افتد.

کامیل احمدی، پژوهشگر این تحقیق، عواملی چون قدرت، سنن، هنجارهای اجتماعی و کم‌سوادی را از عوامل مهم ازدواج کودکان عنوان می کند و در این باره می گوید:« قبل از انقلاب اسلامی براساس قانون مدنی مصوب در‌سال ١٣۵٣ سن بلوغ و حداقل سن ازدواج برای دختران و پسران ١٨‌سال درنظر گرفته شده بود. تاکنون نیز آمارهایی از ازدواج کودکان در ایران منتشر شده که براساس سرشماری ‌سال ١٣٩٣ میزان ازدواج دختران در سن ١۵ تا ١٩سالگی بسیار زیاد بوده است.»

تعداد کلی ازدواج‌های زودهنگام کودکان به طرز عجیبی از آمار بالایی برخوردار است چراکه بسیاری از این ازدواج‌ها در روستاهای کوچک و مناطق روستانشین به‌طور رسمی ثبت نمی‌شوند. نتایج پژوهش اخیر دراین‌باره نشان می‌دهد که حداقل ۴٨‌هزارو۵٨٠ دختر در سنین ١٠ تا ١۴سالگی در‌سال ٩٠ ازدواج کرده‌اند و ۴٨‌هزارو۵۶٧ نفر از آنها قبل از رسیدن به سن ١۵سالگی، حداقل یک فرزند داشته‌اند.

استان خراسان‌رضوی، رتبه نخست را در ازدواج زودهنگام در میان پسران در سنین ١٠ تا ١۴‌سال و درمیان دختران در سنین ١۵ تا ١٩‌سال را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که سیستان ‌وبلوچستان بیشترین مرگ  «کودک ‌مادران» را دارد و مشکلات حاد بارداری و زایمان از علت‌های عمده مرگ‌ومیر درمیان زنان ١۵ تا ١٩‌سال در این استان است. همچنین ٢٩,۴‌درصد پاسخگویان این پژوهش در استان هرمزگان؛ اطلاعی نداشتند که با چه کسی ازدواج می‌کنند. استان  اصفهان نیز آخرین استانی که ازدواج های زودهنگام زیادی در آن اتفاق افتاده است.

کامیل احمدی، معتقد است که با غیرقانونی کردن و جرم‌انگاری ازدواج کودکان، سیاست‌های مساوات جنسیتی برای تضمین حمایت از قربانیان، تعیین سن قانونی ازدواج، ضمانت وجود سیاست‌های اجرایی مناسب برای جلوگیری از ازدواج کودکان و درگیر کردن شخصیت‌های مذهبی برای تغییر در پارادایم مذهبی می‌توان در جلوگیری یا کاهش ازدواج کودکان در ایران قدم های مثبتی برداشت.

  منبع: ایران‌وایر
بیشتر بخوانید
شماره‌ی ۷۶ مجله‌ی حقوق ما - کودک‌همسری
کودک‌همسری موضوع شماره ۷۶ مجله‌ی حقوق ما
خودش را به خاطر ازدواج اجباری کشت
شهربانو امانی خبر از پانزده‌هزار کودک‌بیوه‌ می‌دهد
عضو شورای شهر تهران خبر از پانزده‌هزار کودک‌بیوه‌ می‌دهد
ازدواج کودکان
برای ازدواج، بزرگ و برای طلاق، کودک

 

ثبت دیدگاه