صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > سکس، شرم و اخاذی در دنیای آنلاین

سکس، شرم و اخاذی در دنیای آنلاین

  - برگرفته از: بی‌بی‌سی فارسی /
۲ آذر ۱۳۹۵

_92479302_shame

یک پژوهش بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که هزاران دختر و زن جوان در جوامع سنتی شمال آفریقا، خاورمیانه و جنوب آسیا، به وسیله تصاویر خصوصی و گاه نسبتا برهنه و یا سکسی آنها مورد شرمساری و اخاذی قرار می‌گیرند.

در این مطلب دانیل سیلز آدامسون رویارویی تلفن‌های موبایل هوشمند و شبکه‌‍‌های اجتماعی با برداشت‌های سنتی از حرمت و شرم را بررسی می‌کند.

غدیر احمد، یک دختر ۱۸ ساله مصری، سال ۲۰۰۹ یک کلیپ ویدئو را بوسیله تلفن موبایل برای دوست پسرش فرستاد. در این ویدئو غدیر در منزل دوستان دخترش مشغول رقص بود. هیچ جنبه برهنه و یا پورنوگرافیکی نداشت ولی او لباس بدن نمایی به تن داشت و بی خیال می‌رقصید.

+مجموعه گزارش‌های “شرم” در سایت فارسی بی‌بی‌سی

سه سال بعد وقتی رابطه آن دو تمام شد دوست پسرش با هدف انتقام گرفتن این ویدئو را روی یوتیوپ منتشر کرد. غدیر بشدت مضطرب شد. او می‌دانست که تمام ماجرا، از جمله لباسش، رقصیدنش و دوست پسر داشتن برای والدین، همسایه‌ها و کلا جامعه‌ای که در آن زنان مجبورند بدن خود را پوشانده و به اصطلاح با حیا باشند، غیرقابل قبول خواهد بود.

اما در سال‌هایی که از ارسال این ویدئو گذشته غدیر در عین حال در انقلاب مصر نیز شرکت کرده، حجاب خود را برداشته و به مبارزه برای حقوق زنان پیوسته است. او که از اقدام یک مرد برای شرمسار کردنش بطور علنی به خشم آمده بود از این موضوع شکایت کرد. هر چند در نهایت غدیر موفق شد آن مرد را به جرم افترا زدن و رسوایی محکوم کند ولی ویدئو روی شبکه یوتیوب باقی ماند و گروهی از مردان با منتشر کردن لینک این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی غدیر را زیر حمله گرفته و سعی کردند او را بی اعتبار کنند.

در سال ۲۰۱۴ غدیر که از این آزارها و نگرانی در مورد اینکه چه کسانی ممکن است ویدئو را ببینند به تنگ آمده بود تصمیم شجاعانه‌ای گرفت. او ویدئو را در صفحه فیسبوک خودش منتشر کرد و در توضیحی همراه آن نوشت “زمان سوء استفاده از پیکر زنان برای شرمساری و وادار کردن آنان به سکوت به سر آمده. ویدئو را تماشا کنید. من رقاص خوبی هستم و هیچ دلیلی ندارد که احساس شرم کنم.”

غدیر از اکثریت زنان عرب رک‌تر است ولی وضعیت او منحصر به فرد نیست. پژوهشی که توسط بی‌بی‌سی انجام شده نشان می‌دهد که هزاران نفر از جوانان، اساسا زنان و دختران، بوسیله تصاویر آنها که یا سرخوشی‌های کاملا بی آزار و یا تصاویر برهنه و تا حدی سکسی هستند مورد آزار، اخاذی و شرمساری قرار می‌گیرند. این تصاویر که گاه با توافق خود زنان و گاه در نتیجه حملات جنسی به دست مردان می‌افتند برای اخاذی، مجبور کردن زنان به ارسال تصاویر برهنه‌تر و حتی وادار کردن آنها به پذیرش آزار و سوء استفاده جنسی به کار برده می‌شوند.

انتقام به وسیله تصاویر برهنه مشکلی است که در تمام کشورهای جهان وجود دارد. نقطه قوت اصلی این تصاویر در این است که از آن می‌توان به عنوان ابزاری برای شرمساری و بی اعتبار کردن زنان سوء استفاده کرد و در برخی جوامع مسئله ناموس و شرمساری زنان موضوع بسیار مهمی است.

انهام ال‌عاشا، روانشناس و فعال حقوق زنان در اردن می‌گوید: “غرب فرهنگ دیگری دارد. انتشار تصاویر برهنه ممکن است فقط باعث تحقیر یک دختر شود. ولی در جامعه ما یک تصویر برهنه ممکن است به مرگ آن دختر بیانجامد. و حتی اگر زندگی فیزیکی او پایان نیابد زندگی شخصی و حرفه‌ای او نابود می‌شود. مردم ارتباط با او را قطع می‌کنند و در جامعه منزوی و مطرود می‌شود.”

_92239282_de27

این یکی از مجموعه گزارشهای در مورد پدیده خطرناک سوء استفاده از تصاویر برهنه برای تهدید، اخاذی و شرمساری جوانان، بخصوص زنان و دختران در برخی از جوامع بسیار سنتی جهان است.


اکثر موارد از این نوع آزار زنان گزارش نمی‌شود چون همان فشاری که باعث آسیب‌پذیری زنان می‌شود آنها را وادار می‌کند که سکوت کنند. اما وکلا، نیروی انتظامی و فعالان مدنی در تعدادی از کشورها به بی‌بی‌سی گفتند که ورود تلفن‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی باعث شیوع روشهای پنهان اخاذی و شرمساری در دنیای آنلاین شده است.

زهرا شرابتی یک وکیل اردنی به بی‌بی‌سی گفت طی دو سه سال گذشته او حداقل ۵۰ پرونده مربوط به سوء استفاده از تصاویر شبکه‌های اجتماعی برای تهدید و شرمساری زنان را به عهده گرفته است. او می‌گوید: “فکر می کنم در کل اردن تعداد این پرونده ها بسیار زیادتر است و حداقل ۱۰۰۰ مورد مربوط به شبکه های اجتماعی وجود دارد. فکر می‌کنم حداقل یک دختر به خاطر این موضوع کشته شده است.”

بیشتر بخوانید
تغییر شرایط عضویت در آکادمی نوبل توسط پادشاه سوئد در پی رسوایی جنسی
تغییر شرایط عضویت در آکادمی نوبل در پی آزار جنسی
استثمار جنسی زنان عراقی در اردوگاه‌ها
ارتش میانمار در فهرست سیاه سازمان‌ملل
#پاپ_فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان اعلام کرد که در داوری کشیشان مرتبط با پرونده‌ی #رسوایی_جنسی #کلیسای_شیلی دچار اشتباه شده است. او از قربانیان این سوءاستفاده‌ها تقاضای بخشش کرد.
پاپ اشتباه خود در قبال رسوایی جنسی کلیسای شیلی را پذیرفت

 

ثبت دیدگاه