صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > توصیه سودیند برای توقف «ازدواج زود هنگام کودکان» در تاجیکستان

توصیه سودیند برای توقف «ازدواج زود هنگام کودکان» در تاجیکستان

  - برگرفته از: سودویند /
۲۰ آبان ۱۳۹۵

parastooupr22

مسائل زنان یکی از اولویت‌های نشست سی وسوم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است.
در بررسی ادواری وضعیت حقوق بشر کشور‌ها موسوم به فرآیند «یو پی آر» در بخش مربوط به کشور تاجیکستان به مسئله طلاق زنان در تاجیکستان پرداخته شد.
رئیس کمیته آمار دولت تاجیکستان همچنین از افزایش موارد ازدواج دختران نابالغ از ۱۴ تا ۱۶ ساله در این کشور اظهار نگرانی کرد. طبق آمار این کمیته در سال گذشته میلادی ۹۷ مورد از چنین ازدواج‌هایی مشخص شده است.

این در حالی است که طبق قوانین تاجیکستان تنها شهروندان بالای ۱۷ سال در این کشور اجازه ازدواج دارند. همچنین در پنج سال اخیر میزان طلاق در خانواده‌های تاجیک تا حدود یک و نیم برابر افزوده شده و مقامات دولتی این روند را برای جامعه مسلمان تاجیکستان نگران کننده می‌خوانند.

از سوی دیگر، به گفته مسئولان کمیته آمار تاجیکستان برگزار کردن رسم و آئین‌های مردمی به وضع اقتصادی خانواده‌ها در این کشور خسارات هنگفت وارد می‌سازد. طبق آمار رسمی، در حالی که بودجه متوسط هر خانواده تاجیک در سال گذشته معادل ۵ هزار و شش صد سامانی بوده است، برای برگزاری تنها یک عروسی بطور متوسط ۱۴ هزار سامانی یا بیش از ۴ هزار دلار آمریکایی خرج می‌شود.

ولی به گفته مقامات تاجیکستان تعداد خانواده‌هایی نیز کم نیست که برای برگزاری تنها یک عروسی فرزند خود بیش از ۳۰ هزار دلار مصرف می‌کنند. همچنین همه ساله برای انجام سنن و مراسم دیگر مردمی در تاجیکستان حدود یک میلیون راس از حیوانات اهلی ذبح می‌شده است. این در حالی است که حالا شمار کل حیوانات اهلی در تاجیکستان تنها حدود ۵ میلیون راس ارزیابی شده است
در همین رابطه نهاد غیر دولتی «سودویند» در جلسه UPR کشور تاجیکستان، پیرامون وضعیت زنان در این کشور، موضع گیری نمود.
«پرستو فاطمی» فعال حقوق بشر به نمایندگی از این نهاد اتریشی گفت:

«سودویند از اینکه تاجیکستان در سال ۲۰۱۴ پروتکل الحاقی به سی داو را تصویب کرده و از اینکه پیشنهاد فرانسه برای حذف حق تحفظ بر ماده‌های ۸ و ۹ پروتکل الحاقی سی داو را در دور دوم بررسی دوره‌ای پذیرفته است، ابراز خشنودی می‌کند.
با وجود اینکه ازدواج موقت در تاجیکستان مسئله‌ای وارداتی است و نه در فرهنگ و نه در قوانین این کشور وجود داشته است، سودویند معتقد است که افزایش روند اجرای آن به ضرر زنان و دختران است و در جهت سوءاستفاده جنسی از آن‌ها می‌باشد.
با وجود اینکه ازدواج زودهنگام کودکان در قانون منع شده است با این حال بنظر می‌رسد که جریمه نقدی برای توقف این پدیده در تاجیکستان کافی نبوده است. ازدواج زود هنگام مذهبی دختران که به طور رسمی ثبت نمی‌شود در ترکیب با امکان طلاق مذهبی سریع و فقط با گفتن سه بار لغت طلاق، دختران جوان را بدون هیچ حقوقی در خلاء می‌گذارد.
سودوید توصیه می‌کند که تاجیکستان طلاق بدون گذشتن از مسیر دادگاه خانواده را ممنوع کند.»

ویدیوی این موضع گیری با ترجمه فارسی را از این لینک مشاهده کنید:

  منبع: سودویند
بیشتر بخوانید
قانون، پشتوانه‌ی آموزش و پرورش جهت کاهش ازدواج زودهنگام
فرهنگ‌سازی جهت کاهش ازدواج زودهنگام
رمضان رحیم زاده، وزیر کشور تاجیکستان
ثبت اقلیت‌های جنسی در تاجیکستان
بازمانده در کلاس ششم
در گزارش عفو بین‌الملل پیرامون حقوق بشر در ایران

 

ثبت دیدگاه