صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > چگونه ختنه مردان به زنان آسیب می‌رساند؟

چگونه ختنه مردان به زنان آسیب می‌رساند؟

بخش اول
دکتر رونالد گلدمن   - برگرفته از: خبرگزاری هرانا /
۱۷ آذر ۱۳۹۵

دکتر رونالد گلدمن، پژوهشگر روان‌شناسی و مدیر اجرایی مرکز اطلاعات و منابع ختنه در بوستون با انتشار مقاله ای تحت عنوان “یادگیری در مورد اثرات مخفی و زیانبار ختنه از جنبه های روانی و جنسی و چگونگی تاثیرگذاری مخرب آن بر زنان در رابطه با مردان” بر اساس گزارشات تحقیقاتی پزشکی و روان‌شناسی به بررسی آسیب های ناشی از ختنه برای طفل ذکور پرداخته است. مقاله پیش رو در شرایطی منتشر می شود که عمل ختنه هر چند در مورد زنان با نگرش منفی تری نگریسته میشود اما همچنان در اکثرا جوامع انجام عمل ختنه برای مردان تحسین میشود. این مقاله آموزشی را با ترجمه بهروز جاوید تهرانی به نقل از هرانا بخوانید.

چگونه ختنه مردان به زنان آسیب می‌رساند؟

زمانی که «مرلین میلوس» رضایت داد تا سه پسرش را ختنه کنند چیز زیادی در این مورد نمی‌دانست. او به دکتر خود اعتماد کرد که گفته بود این کار آسیبی به کودکان وارد نمی‌کند و تنها یک لحظه طول می‌کشد. چند سال بعد مرلین در مدرسه پرستاری شاهد یک عمل ختنه بود. وی چنین تعریف می‌کند: «ما دانشجویان در یک صف بسوی شیرخوارگاه نوزادان می‌رفتیم تا به یک نوزاد که به شکل ضربدری به بورد پلاستیکی روی میز بسته شده بود رسیدیم.» سپس دکتر وارد اتاق شد. «سکوت خیلی زود به وسیله جیغ‌های بلند شکسته شد؛ که واکنش نوزاد به حفظ پوست ختنه‌گاه نازک خود و له شدن آن به وسیله ابزار پزشکی وصل شده به وسیله انبرک به آلت تناسلیش بود. جیغ زدن نوزاد زمانی که دکتر یک ابزار پزشکی را بین پوست ختنه‌گاه و سر آلت (کلاهک) قرار داد تشدید شد. این عمل برای پاره کردن دو قسمت که به طور معمول به هم چسبیده‌اند صورت می‌گیرد. نوزاد شروع به تکان دادن سر خود به جلو و عقب کرده بود زیرا این تنها بخشی از بدنش بود که می‌توانست تکان بدهد. همچنانکه دکتر از یک انبرک دیگر برای له کردن پوست ختنه‌گاه از درازا استفاده می‌کرد؛ نوزاد شروع به نفس نفس زدن کرده و به حالت خفگی افتاده بود. او به‌دلیل جیغ و فریادهای ممتد خود دیگر از نفس افتاده بود. در مرحله بعدی از عمل جراحی، دکتر پوست ختنه‌گاه را به وسیله ابزار مخصوص له کرده و در ‌‌نهایت آن را جدا کرد. نوزاد دیگر خمیده، خسته و بی‌رمق شده بود.»

در حال حاضر مرلین عمیقا متاسف است که روزی پسران خود را ختنه کرده و به‌صورت خستگی ناپذیر به آموزش دیگران مشغول است.

اکثر مردم هنوز هم چیز زیادی در مورد ختنه نمی‌دانند. اگر شما تاکنون مقاله‌ای در مورد ختنه خوانده‌اید، احتمالا روی مسائل پزشکی متمرکز بوده است. به تازگی نیویورک تایمز گزارش داد که مقامات عالی رتبه بهداشت عمومی در آمریکا موضوع ترویج ختنه اطفال را به این دلیل بحث برانگیز که می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی موثر باشد مطرح کرده‌اند.

اما حقایق مربوط به این موضوع ممکن است شما را متعجب کند. ختنه تنها عمل جراحی در تاریخ است که تاکنون به عنوان ابزاری گسترده برای پیشگیری از بیماری، مورد حمایت قرار گرفته است. هنگامی که ادعای پیشگیری ختنه از بیماری‌ها توسط «سازمان ملی بهداشت» آمریکا مورد بررسی و تحقیق قرار می‌گیرد، آن‌ها دلیلی که موید این نظر باشد را پیدا نمی‌کنند. برای همین چنین سازمانی در جهان ختنه را توصیه نمی‌کند. گرچه بسیاری از مردم ختنه را به یهودیان مرتبط می‌دانند، بسیاری از مردان ختنه شده را مسلمانان تشکیل می‌دهند. حدود ۱۰ درصد از مردان غیر مسلمان در جهان ختنه شده‌اند و ایالات متحده آمریکا بیشترین میزان ختنه غیر مذهبی نوزادان پسر در جهان (%۵۴.۷) را به خود اختصاص داده است. این آمار در طول سال ۱۹۶۵ تقریبا به ۸۵% از کل ختنه‌های غیر مذهبی در جهان و به اوج خود رسیده بود. آمار ختنه در آمریکا بسته به مناطق مختلف کشور به طور چشمگیری متفاوت است.

در تلاش مستمر برخی از محققان مرد آمریکایی در پی یافتن یک فایده پزشکی برای ختنه، عوارض جانبی بالقوه آن نادیده گرفته شده است. به همین دلیل زمان ادامه بحث در مورد مسائل پزشکی ختنه به سر رسیده و وقت آن فرا رسیده تا موضوع را از جانب زنان بررسی کنیم. بررسی انتقادی ختنه از دیدگاه‌های روانی و جنسیتی می‌تواند نشان دهد که چگونه این عمل سنتی می‌تواند در روابط برخی مادران با فرزندان و زنان با مردان تاثیر گذارده و در ‌‌نهایت جامعه را تحت تاثیر قرار دهد. پیش از در نظر گرفتن این مسائل بیایید اثرات ختنه در نوزادان را بررسی کنیم.

ختنه چقدر دردناک است؟

مطالعات گوناگون مؤید این است که واکنش نوزادان به درد مشابه و حتی بیشتر از اشخاص بزرگسال است. «رابرت ون‌هاو» متخصص اطفال در می‌شیگان که مطالعات متعددی در مورد ختنه انجام داده، واکنش اطفال را چنین شرح می‌دهد: «اثر ختنه تنها در درد شدید خلاصه نمی‌شود بلکه خطر خفگی و مشکلات تنفسی را نیز افزایش می‌دهد.» مطالعات پزشکی نشان می‌دهد افزایش قابل توجه ضربان قلب و هورمون استرس در سطح خون از اثرات هنگام ختنه است. برخی از نوزادان در هنگام ختنه گریه نمی‌کنند زیرا آن‌ها از درد منکوب کننده این عمل شوکه می‌شوند. «باتوجه به تعاریف بالینی و گزارش محققان، حتی زمانی که داروی بی‌حسی (تزریق موضعی بهترین گزینه آزمایش شده است) در هنگام ختنه استفاده می‌شود یک آسیب روانی (تروما) بر روی اطفال باقی می‌گذارد. داروهای بی‌حسی تنها برخی از انواع درد را تسکین می‌دهند و اثر آن‌ها متناقض است و همچنین اثر آن‌ها پیش از فرا رسیدن درد بعد از عمل فروکش می‌کند. بیهوشی کلی نیز به عنوان یک روش امن برای نوزادان هیچ‌گاه مطرح نشده است.

معترضین به ختنه جنبشی را به پیش می برند

افزایش آگاهی عمومی از درد شدید ختنه توسط مادران یهودی به رشد تردید و صرف نظر کردن ایشان از این عمل کمک کرده است، بطوریکه در طی سال‌های اخیر در ده‌ها مقاله در نشریات اصلی یهودی، این موضوع گزارش شده است. تاجایی که پنج خاخام مجبور شدند با نوشتن کتابی در مورد تردیدهای ایجاد شده در خصوص ختنه برای یهودیان بر این موضوع صحه گذاردند.

اثرات ختنه بر روابط مادر و نوزاد

شناخت آسیب روانی (تروما) ختنه، سئوالات در خصوص اثرات آن بر روابط مادر و نوزاد را افزایش می‌دهد. بیش از بیست سال مشاهدات بالینی یک روانپزشک به نام «ریما لایبو»، از طریق استفاده از شیوه‌های پیشرفته و گزارشات نشان میدهد: “صرفنظر از قصد مادر، هنگامی که یک کودک در معرض یک درد غیرقابل تحمل و منکوب کننده قرار می‌گیرد تصور می‌کند مادر مقصر آن درد بوده و مسئولیت آن را بر عهده دارد… این عواقب برای ایجاد اختلال قابل توجه هستند… ختنه مانع بزرگی برای رشد اعتماد اولیه مابین مادر و کودک است.”

حتی اگر پزشک عمل ختنه را انجام دهد و یا پدر تصمیم نهایی برای ختنه را گرفته باشد اطفال نوزاد این تجربه دردناک را به مادر خود مربوط میدانند. از آنجا که این یک تجربه سخت و ناگوار است، ارتباط بین این رویداد و مادر نیز سخت و ناگوار می‌شود. (چگونگی ارتباط این تجربه سخت و ناگوار در تحت تاثیر قرار دادن احساس مردان به زنان ناشناخته است)

مطالعات نشان داده‌اند که ختنه می‌تواند تاثیر منفی در روابط مادر و نوزاد بگذارد. نوزاد ختنه شده می‌تواند کج خلق‌تر و تند مزاج‌تر از کودک ختنه نشده باشد. زیرا کج خلقی اطفال ناشی از رابطه متزلزل و ناامن از دو روز تا چهارده ماه به‌طول می‌انجامد و حتی این اثرات ممکن است دائمی باشند. اثر ختنه در رابطه مادر و نوزاد و اثر متقابل آن در گزارش «ماری میلویچ» در خصوص تجربه شخصی‌اش از تولد اولین فرزندش آشکار است: من یک اتاق بیمارستان را با مادری که پسرش با فاصله چند ساعت از دخترم به دنیا آمده بود شریک بودم. من و هم اتاقی‌ام از ویژگی‌های شخصیتی یک‌سان مابین نوزادانمان شگفت زده شده بودیم. هردو کاملا آرام بودند و هرگز گریه نمی‌کردند و زمانی که آن‌ها را در آغوش می‌گرفتیم بصورت تزلزل ناپذیری به چهره ما خیره می‌شدند. ما آن نزدیکی مادرانه را زمانی که این مادر متوجه شد کودکش اورا می‌شناسد و به عنوان سرپرست قبول کرده است تجربه کردیم… شوق این شادی نویافته ما از مادری صبح روز بعد از بین رفت. کودک هم اتاقی من تغییر کرده بود. او پرستاران را نمی‌پذیرفت، گریه می‌کرد، نمی‌خواست در آغوش گرفته شود. پرستار به آرامی گفت: «این فقط بخاطر ختنه است.»

محققان تایید کرده‌اند که آسیب روانی (تروما) ختنه می‌تواند باعث ناتوانی یک طفل در تغذیه از شیر مادر شود. به علاوه گریه‌های طولانی مرتبط با ختنه می‌تواند از حد تحمل مادر فرا‌تر رود. مادر از شنیدن گریه طولانی نوزادش می‌تواند خواهان آرام کردن خود بجای فرزندش شود. زیرا اگر یک مادر باورکند که قادر به تسلی دادن نوزاد خود نیست، ممکن است احساس عدم شایستگی پیدا کرده و واکنش کمتری در مقابل فرزندش از خود نشان دهد و یا حتی واکنش خود را متوقف کند. مادر همچنین می‌تواند فکر کند که نوزادش خلق و خوی بدی دارد و از این گمان به عنوان دلیلی برای رفتار کودک بجای پذیرش واکنش طبیعی وی استفاده کند.

برخلاف این نیز، اگر یک نوزاد به دلیل ترومای (آسیب روحی) ختنه دچار مشکل شود، از آنجا که نمی تواند مشکلش را بیان کند، ممکن است مادر اینگونه تصور کند که کودک هیچ مشکلی ندارد. تعامل مابین مادر و کودک می‌تواند برای مادر خسته کنند و بدون پاداش باشد زیرا مادر فقط یک واکنش محدود از کودکش دریافت میکند. مانند تمام روابط، رابطه مادر و نوزاد نیز یک رابطه اجتماعی دو طرفه است که بستگی به پاسخ از سوی هر دو طرف دارد. اگر هریک از مادر و یا نوزاد به رابطه بی‌علاقه باشند رابطه می‌تواند رنج آور و باعث بروز اختلالات عاطفی شود. در این رابطه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

ادامه در بخش دوم

بیشتر بخوانید
زانزو، بدن من در کلمه‌ها و تصاویر
وب‌سایت زانزو، بدن من در کلمه‌ها و تصاویر
مبارزه با ختنه‌ی زنان در مرکز توجه نیست
مبارزه با ختنه‌ی زنان در مرکز توجه نیست
ختنه‌ی پسران توسط یهودیان
اعتراض متولیان یهودی با طرح ممنوعیت ختنه‌ی پسران در ایسلند
ختنه‌ی پسران و آسیب‌های جبران‌ناپذیر روانی

 

ثبت دیدگاه