صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > خشونت‌هــــای روانی

خشونت‌هــــای روانی

  - برگرفته از: ۸ صبح /
۲۷ آذر ۱۳۹۵

خشونت علیه زنان یکی از گسترده‌ترین انواع بد‌رفتاری و نقض حقوق بشر به شمار می‌رود. در بیشتر نقاط جهان این عمل تحت نام‌های مختلف مثل فرهنگ و مذهب مورد تحمل و چشم‌پوشی قرار می‌گیرد.

خشونت بر زنان پدیده جدید نیست، اما پی‌گیری آن و توجه به آن به‌عنوان یک مساله اجتماعی جدید است. در همه اطراف و اکناف جهان خشونت علیه زنان یکی از مشکلات حاد اجتماعی است. تعریف کلی که از خشونت می‌توان داشت خشونت، هر نوع رفتار، کردار و گفتاری اطلاق می‌شود که مغایر و منافی ارزش‌های والای انسانی بوده و منجر به ‌عقب‌ماندن، منزوی‌شدن وسرخورده‌گی شخص شود.

به تعریف دیگر، خشونت مشتمل است بر فعالیت‌ها، الفاظ، ذهنیت‌ها و سیستم‌هایی که مردم را از رسیدن به استعدادهای عالی‌شان مانع شده و باعث زیان‌های فزیکی، روانی، اجتماعی و یا محیطی شود. اساسا انگیزه خشونت از حس برتری‌طلبی و سلطه‌جویی انسان‌ها بر یک‌دیگر ناشی می‌شود که اکثرا دانش‌مندان و فلاسفه این حس تفوق‌طلبی و برتری‌جویی را یک امر طبیعی دانسته و محرک خوب جهت پیش‌رفت و پیش‌برد امور کاری انسان‌ها می‌دانند. اما خشونت را نمی‌توان یک امر طبیعی و باالفطره فرض کرد، در واقع خشونت را کسانی اعمال می‌کنند که هیچ راه‌حلی جز متوسل‌شدن به آن در ذهن نداشته باشند و این پدیده زشت و منفور را یگانه راهکار و حلال مشکلات خویش بپندارند.

یکی از بارزترین نوع خشونت بر زنان را خشونت فزیکی تشکیل می‌دهد، این نوع خشونت که از جمله شدید‌ترین و شایع‌ترین انواع خشونت نیز محسوب می‌شود با استفاده از شیوه‌های مختلف و توسط افراد مختلف بر زنان اجرا و اعمال می‌شود. این نوع برخورد‌ها باعث ایجاد حس تردد و سوتفاهم در نزد قربانی می‌شود و باعث می‌شود که او به بیچاره‌بودن خود در برابر اعمالی که در برابرش صورت می‌گیرد اعتقاد پیدا کند. خشونت فزیکی یکی از آشکار‌ترین و خطرناک‌ترین نوع خشونت علیه زنان است. خشونت فزیکی می‌تواند شدید و یا خفیف باشد. آثار و علایم آن ظاهر و یا هم غیر قابل دید باشد .

خشونت فزیکی بر زنان پیامدهای ناگوار روانی و اثرات منفی را در زندگی فردی، خانواد‌گی و اجتماعی زنان از قبیل کناره‌گیری، توهم، گیجی، بی‌حسی روانی، ترس، افسرده‌گی، خسته‌گی به‌جا می‌گذارد‌ متاسفانه از آن‌جایی که در افغانستان با زنان به صفت جنس دوم برخورد صورت می‌گیرد، تنها خشونت‌های فزیکی مشهود آن هم در صورتی‌که طب عدلی آن را تایید کند را قانون مورد باز‌خواست قرار می‌دهد. اما هیچ قانون و یا مرجع در مورد خشونت‌های روانی که ۹۰ در صد زنان از هنگام کودکی با آن روبه‌رو استند را مورد پیگرد و یا باز‌خواست قانونی قرار نمی‌دهد. خشونت‌ روانی ضربه قوی‌تر و مهلک‌تری از خشونت‌های فزیکی دارد که قابل دید نمی‌باشد.

افغانستان یک کشور سنتی است و بنا بر رسوم و سنت‌های موجود دشنام، تحقیر و گذاشتن القاب توهین‌آمیز از طرف پدر، برادر، شوهر و اقارب شوهر، برتری‌دادن فرزند پسر و دست‌کم‌گرفتن توانا‌یی‌های زنان کاملا یک امر طبیعی محسوب می‌شود و هیچ زنی نمی‌تواند این نوع خشونت‌ها را جدی تلقی کرده و خواهان حقوق خود در قبال خشونت‌کننده شود. آسیب‌های ناشی از خشونت‌های روانی بیشتر از خشونت‌های فزیکی است.

زنانی که به طور متداوم مورد خشونت‌های روانی قرار می‌گیرند فیصدی بالای‌شان، زنان نازا استند. در ضمن خشونت‌های روانی باعث عوارض فزیکی و روانی مانند: افسرده‌گی، ترس، ناشی‌شدن عوارض قلبی، مرگ. جالب است بدانید که زنان روشن‌فکر و شهری بیشتر از زنان بی‌سواد و روستایی مورد خشونت‌های روانی قرار می‌گیرند. زنان شهری‌ای ‌که بیرون از خانه کار می‌کنند اکثرا دست‌مزد‌شان را شوهر‌های‌شان از دست‌شان غصب می‌کنند و یا در مسیر رفت‌و‌آمد از خانه به دفتر و برعکس مورد ده‌ها گونه اذیت و آزار خیابانی قرار می‌گیرند. این اذیت‌ها حس مصونیت را در زنان از بین برده و ترس را جاگزین آن می‌سازد.

خشونت‌های فزیکی ممکن باعث معیوبیت‌های جسمی شود اما خشونت‌های روانی باعث فلج‌شدن روان یک فامیل، اجتماع و در نهایت جامعه می‌شود. اطفالی که شاهد خشونت‌های روانی و فزیکی علیه والدین‌شان بوده‌اند، هرگز نمی‌توانند زنده‌گی مشترک سالم در آینده داشته باشند. متاسفانه با وجود تمام اضرار خشونت‌های روانی هیچ قانونی برای جلوگیری آن وجود ندارد.

  منبع: ۸ صبح
بیشتر بخوانید
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است

 

ثبت دیدگاه