دخترانی که هنوز تولد نشده‌اند نامزد می‌شوند

  - برگرفته از: روزنامه ۸ صبح /
۲۱ دی ۱۳۹۵

مقام‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر نسبت به دختران و زنانی که قبل از رسیدن به سن قانونی به ازدواج داده می‌شوند،‌ شدیدا ابراز نگرانی کرده می‌گویند که برخی از خانواده‌ها حتا دختران‌شان را که هنوز تولد نشده‌اند، نامزد می‌کنند.
داکتر ثریا صبحرنگ از کمیشنران کمیسیون مستقل حقوق بشر، روز گذشته در نشستی با شماری از مسوولان نهادهای اجرایی و قضایی کشور در باره حقوق کودکان صحبت می‌کرد، گفت خیلی از دخترانی که از نگاه جسمی و روانی هیچ‌گونه آمادگی لازم را ندارند، به ازدواج داده می‌شوند. خانم صبحرنگ افزود: «امروز می‌بینیم هرنوع خشونتی که بر دختران کوچک ما، دختران زیر سن هجده سال بعد از این که این‌ها ازدواج می‌کنند صورت می‌گیرد، نتیجه ازدواج‌های زود‌هنگام، اجباری، [به] بد دادن، بدل‌دادن و نامزدی‌هایی که حتا دختران هنوز تولد نشده‌اند، می‌باشد. حتا مرگ و میر مادرانی که در سن سیزده و چهارده سال‌اند، این‌ها قابل نگرانی و در حال گسترش است و عاملان‌شان همین ازدواج‌های قبل از وقت است.»

داکتر ثریا صبحرنگ تاکید کرد دخترانی که قبل از رسیدن به سن قانونی مجبور به ازدواج می‌شوند، توانایی برقراری تعامل و مناسبات با خانواده جدید را ندارند. به گفته او، این ناتوانی باعث به‌وجود آمدن اشکال مختلف خشونت بر زنان و دختران می‌شود. خانم صبحرنگ گفت که این نوع خشونت‌ها باعث خودکشی، فرار از منزل، خودسوزی و طلاق می‌شود.

این مقام کمیسیون مستقل حقوق بشر، هم‌چنان نسبت به وضعیت کودکانی که معلولیت ذهنی دارند، به‌ویژه دختران نیز شدیدا ابراز نگرانی کرده گفت که این کودکان به صورت بی‌رحمانه مورد آزار و اذیت‌های جنسی قرار می‌گیرند. ثریا صبحرنگ می‌گوید: «با کمال تاسف این‌ها به شکل بسیار بی‌رحمانه در تمام نقاط افغانستان مورد تجاوز و آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند، حمل می‌گیرند، بر روی سرک و زیر پل‌ها این‌ها ولادت می‌کنند. در قرن بیست متاسفانه دولت ما و نهادهای مسوول در این قسمت تاحالا هیچ کاری نکرده‌اند در حالی که کمیسیون حقوق بشر در همه‌ موارد صدای خود را بلند کرده است.»
ثریا صبحرنگ، گفت که کمیسیون مستقل حقوق بشر از دولت انتظار ندارد تا در زمینه تداوی این کودکان توجه کند، بلکه می‌خواهد آنان را از روی جاده‌ها جمع کرده و برای‌شان سرپناهی در نظر بگیرد. خانم صبحرنگ جمع‌آوری و محافظت از کودکان معلول ذهنی را مسوولیت «بدون قید و شرط» دولت خواند و افزود: « نمی‌گوییم که یک آرگاه و بارگاه یا قصر برای این کودکان بسازد، اما لااقل یک خانه کرایی بگیرد و این‌ها را جمع‌آوری بکند. این یک فاجعه است و ما چندین مورد از روی سرک برای ما آورده‌اند. یک دختر سیزده ساله را از قندهار آوردند.»
ثریا صبحرنگ افزود که تنها یک مرکز نگهداری کودکان دارای معلولیت ذهنی توسط خود شهروندان ولایت هرات ایجاد شده است. به گفته او، این کودکان از تمام ولایات به هرات فرستاده می‌شوند، در حالی که برای بیست نفر ظرفیت دارد.
این کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر هم‌چنین گفت که این نهاد هفت سال قبل برای ازدواج‌های جدید، نکاح‌نامه ساخته بود اما به گفته او، دست‌یافتن به نکاح‌نامه گذشتن از هفت‌خوان رستم شده است. ثریا صبحرنگ افزود که تمام شرایط در این نکاح‌نامه در نظر گرفته شده و به تمام نمایندگی‌های سیاسی افغانستان هم فرستاده شده است.
خانم صبحرنگ می‌گوید که بخشی از خشونت‌های خانوادگی بر زنان، ناشی از ثبت نشدن ازدواج‌ها است. به گفته او، اکثریت شهروندان افغانستان اسناد تولد، نکاح، طلاق و وفیات را ندارند. خانم صبحرنگ تاکید کرد که اکنون نیاز است تا برای ثبت ازدواج‌‌ها از سوی ریاست‌جمهوری فرمان داده شود. به گفته او، در صورت ثبت ازدواج‌ها، حق حضانت، میراث، طلاق و برخی از مسایل دیگر ضایع نخواهد شد. ثریا صبحرنگ گفت که منفعت ثبت ازدواج‌ها به تمام اعضای خانواده و فرزندان می‌رسد.

بیشتر بخوانید
جشنواره‌ی فیلم کن
خط تماس ویژه‌ی گزارش آزار جنسی در جشنواره‌ی کن
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶

 

ثبت دیدگاه