صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > در فیسبوک بدنام‌ات می‌کنم
شرم

در فیسبوک بدنامت می‌کنم

  - برگرفته از: بی‌بی‌سی فارسی /
۲۲ دی ۱۳۹۵

تصویر از آرشیو بی‌بی‌سی

میلیون‌ها نفر روزانه در رسانه‌های اجتماعی تصاویر را به اشتراک می‌گذارند. اما در برخی از نقاط جهان، حتی معصوم‌ترین عکس می‌تواند مشکلات ایجاد کند. در اینجا، خاطره فیضی، یک دانشجو از افغانستان، شرح می‌دهد که چه اتفاقی افتاد وقتی که او عرف جامعه سنتی پشتون را به چالش کشید، به عنوان یک خبرنگار آغاز به کار کرد و در فیسبوک شروع به فعالیت نمود.
کار در رسانه‌ها برای برخی از زنان در جامعه پشتون دشوار است، اما آرزوی من همیشه این بوده که یک خبرنگار شوم و برای جامعه خود کمک کنم.

نخستین کسی که با آن مخالفت کرد مادرم بود. اما پدرم از من پشتیبانی می‌کرد – او علاقه مرا درک می‌کرد و دیده بود که من چقدر مشتاق این کار هستم. هیچ یک از برادران یا خواهرانم نمی‌خواست که من کار کنم، و شماری از بستگان ما می‌گفتند که در خانواده ما تا هنوز هیچ دختری نبوده که در بیرون از خانه کار کرده باشد. حتی بعضی‌ها می‌گفتند که “اگر او در رسانه‌ها آغاز به کار کند، به تمام خانواده ما شرم می‌آورد.”

من در رادیو و تلوزیون افغانستان در هلمند شروع به کار کردم، اما دیر نگذشته بود که مشکلات آغاز شد. اگر شما به عنوان یک زن در رسانه‌ها کار کنید و در فیسبوک فعالیت داشته باشید، مردم از آن یک برداشت نادرست دارند.

این یکی از مجموعه گزارشهای بی‌بی‌سی عربی در مورد پدیده خطرناک سوء استفاده از تصاویر برهنه برای تهدید، اخاذی و شرمساری جوانان، بخصوص زنان و دختران در برخی از جوامع بسیار سنتی جهان است.
دو همکار مرد من شروع به آزار و اذیت کردند و سپس خواسته‌های نامناسب از من داشتند و در نهایت تهدیدم کردند. وقتی که من آنها را نادیده گرفتم، کارت حافظه‌ام که در آن تصاویر شخصی و خانوادگی من ذخیره شده بود را دزدیدند.
پس از آن که کارت حافظه به دست آنها افتاد، تهدیدها افزایش یافت: “من تصاویر شما را دارم، آیا با من یک رابطه می‌خواهید یا نه؟ اگر شما آنرا انجام ندهید، من تصاویر شما را روی فیسبوک منتشر میکنم. نامت را بد می‌کنم.”

من از نشر عکس‌هایم در فیسبوک خوشحال بودم. اصلاً در آن هیچ چیز زشت وجود نداشت، به هر حال، من در رسانه‌ها کار می‌کنم و تصاویر خود را در صفحه فیسبوکم منتشر می‌کنم. اما در روی آن کارت عکس‌های خانوادگی نیز بود و همچنین برخی از عکس‌های خودم که بدون روسری گرفته شده بود و تصاویری از شماری از اعضای زن خانواده ما که ازدواج کرده بودند.
‘هر تصویر به ابروی یک دختر آسیب می‌رساند’
شما باید درک کنید که در قندهار، اگر یک دختر عکسی از خودش را در انترنیت منتشر کند، مردم آن را به عنوان یک ثبوت برای بد بودن آن دختر حساب می‌کنند. مردم حتی نمی‌توانند تصور کنند که یک دختر با انتشار عکس خودش بر روی انترنیت، به خود توهین کند. هر نوع تصویر، مهم نیست که چقدر معصوم هم باشد، به ابروی یک زن آسیب می‌رساند.

من پس از مدتی کارم را در تلوزیون ترک کردم اما با وجود آن، تهدیدهای آنها توقف نیافت. آنها پانزده حساب جداگانه در فیسبوک برای به اشتراک گذاشتن آن تصاویر ایجاد کردند- راه اندازی حساب‌های به نام من با استفاده از عکس پرتره خودم.
زمانی که تصاویر نشر شد برای خواهران و همسران برادرانم مشکلات زیادی ایجاد کرد. مردم در مورد خانواده‌ام بدگویی کردند، مردم گفتند: “خواهر شما در فیسبوک عکس خود را منتشر کرده، شما خود را نمایش می‌دهید.” و آن تصاویر برای من نیز مشکل آفرین بود، چون خانواده من فکر می‌کرد که من آنها را عمداً منتشر کرده بودم. آنها می پرسیدند که “چرا او این کار را به حق ما کرد؟”
‘پدرم بزرگترین پشتیبان من است’
در آخرین روزهایم در هلمند، تهدیدهای زیادی دریافت می‌کردم. واقعاً وحشت‌زده نبودم، اما زمانی که ذهن شما مشغول این چیزها باشد، چگونه می‌توانید به زندگی خود ادامه بدهید؟ بنابر این، برای جلوگیری از ایجاد مشکلات برای خانواده‌ام، هلمند را ترک کردم و به اینجا، به دانشگاه کابل آمدم.

اعضای خانواده من هنوز در هلمند زندگی می‌کنند. خانواده‌های پشتون به طور معمول اجازه نمی‌دهند که دختر جوان‌شان، تنها، به یک شهر دیگر برود و در آنجا زندگی کند، اما در مورد من، مشکلات پیش آمده آنها را مجبور کرد.
پدرم بزرگترین پشتیبان من است. او در همه موفقیت‌های من نقش دارد. زمانی که او را در جریان تهدیدها قرار دادم، گفت: “اگر در مورد این چیزها نگران باشی، هرگز خانه را ترک نخواهی کرد. اگر مطمئن هستی که می‌خواهی درس بخوانی، پس نگران نباش. مردم می‌خواهند تو را بترسانند، مانع درس خواندنت شوند، و تو را یک زن خانه‌دار کنند اما اگر می‌خواهی جلو بروی، باید به این چیزها توجه نکنی.”

بیشتر بخوانید
نخستین عمل کامل پیوند آلت جنسی و کیسه‌ی بیضه‌‌ در ایالات متحده آمریکا
نخستین عمل کامل کیر و کیسه‌ی بیضه‌‌ در آمریکا
بقا به قیمت تن فروشی؛ ۶۴۰۰ کیلومتر پیاده روی نوجوان افغانستانی به مقصد اروپا
روایت کارگری جنسی نوجوان افغان در راه به مقصد اروپا
رخشانه، کودکی که قربانی سنگسار شد
آمار بالای آزار جنسی کودکان کار در افغانستان
آمار بالای آزار جنسی کودکان کار در افغانستان

 

ثبت دیدگاه