صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > مهارت‌های زندگی ویژه‌ی زنان خشونت‌دیده
معرفی کتاب

مهارت های زندگی ویژه زنان خشونت دیده

  - برگرفته از: خشونت بس /
۱ بهمن ۱۳۹۵

مهارت های زندگی ویژه زنان خشونت دیده
نویسنده: شهربانو قهاری – جعفر بوالهری – عصمت باروتی
ناشر: دانژه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: ۳۲۴
اندازه کتاب: وزیری – سال انتشار: ۱۳۹۳  دوره چاپ: ۱
۲ جلدی

کی از تصورات اشتباه و رایج در بحث خشونت خانگی این است که مردان یا زنانی که علیه همسر یا پارتنر خود دست به خشونت می‌زنند مشکل روانی دارند یا به اصطلاح دیوانه هستند. از این منظر مردان خشونت‌گر موجوداتی مستبد، بی‌رحم، بیمار و خودخواه هستند و زنان قربانی افرادی ضعیف، ترسو، مظلوم و بی‌گناه. این تصور کلیشه‌ای و تحریف‌آمیز درباره خشونت خانگی همه واقعیت‌های موجود در این زمینه را پوشش نمی‌دهد و چه بسا موضوع خشونت خانگی را عمیق‌تر و نهادینه‌تر سازد، زیرا علت خشونت را در ذات و شخصیت و گاهی جنس و جنسیت افراد جستجو می‌کند تا در رابطه میان افراد. شاید ذات و شخصیت افراد را به سختی بتوان تغییر داد، اما در صورت آموزش مهارت‌های ارتباطی به زوج، می‌توان رابطه خشونت‌آمیز را اصلاح کرد و تغییر داد. بعلاوه هنگامیکه علت خشونت خانگی را ارتباط معیوب و ناکارآمد در نظر می‌گیریم، راحت‌تر می‌توانیم با آموزش مهارت‌های زندگی به زوج های جوان، یا دختران و پسران مجرد، از بروز و شیوع خشونت خانگی پیشگیری کنیم.
برای مثال می‌توان به زوجی اشاره کرد که یکی از طرفین با عدم قاطعیت در ابراز خواسته خود یا ناتوانی در همدلی و گوش سپردن به همسر یا پارتنر خود، گستاخی یا ناکامی دیگری را تشدید می‌کند و او هم به دلیل ناتوانی در مدیریت خشم خود، دست به خشونت می‌زند. زوج‌هایی در اطراف ما وجود دارند که از شیوه‌های کارآمد حل مساله ناآگاه هستند، و سعی دارند با دعوا، بگو مگو و بی احترامی مشکلات روزمره زندگی مشترک را حل و فصل کنند. به عبارت دیگر، این پیش‌داوری و ذهنیت که خشونت خانگی تنها در زوج‌های دگرجنس‌گرا وجود دارد و آن هم ناشی از دیوانگی و بیماری روانی شوهر و مظلومیت و بی‌گناهی زن است، اشتباه است. یک دلیل عمده در ایجاد خشونت خانگی، شکل گیری رابطه زوج بر اساس خشونت، و استفاده از راه‌حل‌های خشونت‌آمیز مثل زد و خورد، فحاشی، قهر، ایجاد محرومیت، کم محلی و  تهدید است.

اخیراً کتاب خودآموز و کاربردی «مهارت‌های زندگی ویژه زنان خشونت‌دیده» در دو جلد منتشر شده‌است که به شیوه‌ای ساده و روان، همراه با مثال‌ها و تمرین‌های بسیار، به موضوع مهم «رابطه خشونت‌آمیز»، علل آن و راه‌های پیشگیری و اصلاح رابطه خشونت‌آمیز می‌پردازد. این کتاب به منظور آموزش مهارت‌های ارتباطی و مهارت‌های زندگی برای اصلاح روابط خشونت‌آمیز میان زوج نوشته شده و مخاطبان آن، زوج‌های جوان، زنان خشونت‌دیده، مشاوران و روانشناسان، پزشکان عمومی، متخصصان اعصاب و روان، مددکاران و همه افرادی است که به نوعی با موضوع خشونت خانگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

در ادامه بخش‌های کوتاهی از این کتاب را می‌خوانیم:

«ارتباط نامناسب درست عکس ارتباط مناسب است. تماس چشمی وجود ندارد. لحن صدا آزارنده و نامناسب است. حالت چهره‌ای یا وضعیت اندامی فرد با چیزی که بیان می‌کند، هماهنگی ندارد. به همین دلیل در طرف مقابل احساسات منفی مانند احساس رنجش، طرد شدن، غم، خشم و تحقیر ایجاد می‌شود.» صفحه۲۳، جلد اول.

«از به کار بردن عبارت هایی که با «تو» شروع می شوند خودداری کنید. این قبیل عبارات انتقاد آمیز هستند و همیشه به مشاجره ختم می شوند. مانند؛ تو اشتباه می کنی… تو مرا خشمگین می کنی… تو همیشه…. تو هرگز… تو باید… تو نباید…. تو حق نداری…. تقصیر توست…. تو اصلا گوش نمی کنی….» صفحه 34، جلد اول.

«زنان منفعل و غیرقاطع بیش از اندازه مطیع و حرف شنو هستند. آنها برای راضی نگه داشتن نزدیکان از جمله شوهر  به هر درخواستی تن می دهند، حتی اگر کاملا به ضررشان باشد. در نتیجه در روابط بین فردی و روابط زناشویی همواره در موضعی بازنده قرار دارند. رفتار آنان باعث می شود که دیگران در مقابل آنان جسورتر و گستاخ تر شوند و به راحتی حقوق آنان را زیر پا بگذارند.» صفحه 42، جلد اول.

«افراد غیرقاطع ممکن است با مشاهده سبک رفتاری والدین یا دیگر افراد بزرگسال نزدیک خود، قاطع نبودن را یاد گرفته باشند. برای مثال: اگر دختری، مادری منفعل و غیرقاطع داشته باشد ممکن است سبک رفتاری او را الگوی زندگی زناشویی خود قرار دهد و در زندگی در برابر شوهرش زنی منفعل و غیرقاطع باشد. از طرفی ممکن است خلاف این مساله روی دهد و او به صورت جبرانی عمل کند و کاملا برخلاف سبک رفتاری مادرش، رفتار پرخاشگرانه ای با شوهرش و یا با دیگران در پیش بگیرد.» صفحه 54، جلد اول.

«زن قاطع به راحتی و محترمانه از همسرش تقاضا می کند کاری را برای او انجام دهد و یا از او می خواهد رفتارش را تغییر دهد. بهتر است درخواست ها با استفاده از یک جمله مثبت بیان شوند و از جملات منفی و سوالی استفاده نشود. به چند مثال توجه کنید:

لطفا در را ببند (جمله مناسب)
نمی‌شه در را ببندی (جمله نامناسب)
چرا در را نمی بندی؟ (جمله نامناسب)

لطفا برایم خرید کن (جمله مناسب)
نمی‌شه برایم خرید کنی؟ (جمله نامناسب)
چرا برایم خرید نمی کنی (جمله نامناسب)

لطفا سرم داد نکش (جمله مناسب)
نمی‌شه سرم داد نکشی (جمله نامناسب)
چرا سرم داد می کشی؟ (جمله نامناسب)»

صفحه 56، جلد اول

  منبع: خشونت بس
بیشتر بخوانید
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است

 

ثبت دیدگاه