صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > خودارضایی نوعی خوددرمانی است

خودارضایی نوعی خوددرمانی است

ونداد زمانی   - برگرفته از: مرد روز /
۲۴ دی ۱۳۹۵

در یکی از تحقیقات  درباره خودارضایی جنسی، مقدمتا به این واقعیت اشاره شد که بسیاری از پستانداران به این عمل مبادرت می ورزند. در بررسی فوق روی چند دلیل مهم انگشت گذاشته‌اند که برخلاف ادعای موجود در فرهنگ‌های سنتی، تاکید می کند که «خودارضایی» در حیوانات، شانس بیشتری برای تنازع بقا ایجاد می‌کند.

اولین دلیل مهم برای تائید سلامت و ضرورت «خودارضایی» این است که باعث می‌شود اسپرم‌های تازه‌تر و سالم‌تر، جایگزین مجموعه کهنه و آسیب‌دیدهِ اسپرم‌ها شوند . کاری که شانس داشتن فرزند سالم‌تر را زیاد‌تر می‌کند.

دلیل دوم این است که حیوانات نر در فصل جفت‌گیری بر تعداد «خودارضایی» شان می‌افزایند چون می‌خواهند توانایی‌های جنسی خود را در برابر زوجی که قصد آمیزش با آنها را دارند یا حتی در برابر رقیب‌های خودشان، به نمایش بگذارند.

محققین معتقدند خودارضایی  برای جلوگیری از بیماری‌های عفونی در حیوانات نیز کاربرد دارد , برای مثال به رفتار سنجاب ماده اشاره می کنند. جنس مونث سنجاب در طول هر دوره بارداری، سعی می کنند بیشترین اسپرم مذکر را دریافت کنند تا شانس حاملگی شان حتمی شود . به همین دلیل، در طی فرصت خیلی کوتاه، با همه سنجاب های مذکر در اطرافش، آمیزش خواهند داشت.

جنس مذکر این گروه، ناگزیر است بعد از رابطه با سنجاب ماده به خودارضایی متوسل شود چون بر طبق عادت، متوجه شده است در حین خودارضایی می‌تواند از طریق خاصیتِ ضدعفونی بزاق دهان خودش، از انتقال عفونت‌های مقاربتی سنجاب‌های مذکر دیگر جلوگیری کند.

از دیرباز، نکوهش‌های اخلاقی، سایه گناه و شرم را روی رفتار طبیعی «خودارضایی جنسی» گسترانده است، اما واقعیت این است که تقریباً هیچ جامعه بشری با وجود مراقبت‌ها و حتی تهدیدات جدی، نتوانسته است قانونی را تهیه کند که رفتار طبیعی «خودارضایی» را تقلیل دهد.

بی تردید، این حق هر انسانی است که در باره این عمل تصمیم شخصی بگیرد و یک قانون علمی وجود ندارد که همه باید این کار را بکنند. مهم این است که بدانیم خودارضایی، یک عمل ساده و طبیعی است به شرط اینکه مثل هر عمل و رفتار دیگر، به حد افراط نرسد.

Squirrels masturbate to avoid sexually transmitted infections

The Adaptive Function of Masturbation in a Promiscuous African Ground Squirrel

http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0013060

  منبع: مرد روز
بیشتر بخوانید
همسرم در هنگام خواب هم به انزال می‌رسد
یازده‌ نکته‌ی مهم در سکس با تراجنسیتی‌ها
یازده‌ نکته‌ی مهم در سکس با تراجنسیتی‌ها
زانزو، بدن من در کلمه‌ها و تصاویر
وب‌سایت زانزو، بدن من در کلمه‌ها و تصاویر
رادیو رنگین‌کمان
برنامه ۳۱۶ رادیو رنگین‌کمان

 

ثبت دیدگاه