صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > برای مبارزه با سرطان پستان
جنبش 'لیموی خود را بشناس'

برای مبارزه با سرطان پستان

  - برگرفته از: بی‌بی‌سی فارسی /
۳۰ دی ۱۳۹۵

در چند روز گذشته سه پست در فیس‌بوک درباره علائم سرطان پستان بیش از هفت میلیون نفر بیننده داشته است و بیش از ۳۲ هزار بار همرسان شده است.

علائم سرطان پستان با استفاده از تمثیل لیمو

(طرح از World Wide Breast Cancer)
‘لیموی خود را بشناس’ نام یک جنبش آگاهی‌رسانی درباره سرطان پستان است که جوانی به نام کورین بومونت در سال ۲۰۰۳ آن را طراحی کرد، او هر دو مادربزرگش را به علت سرطان پستان از دست داده بود و متوجه شده بود اطلاعات درباره نشانه‌های ظاهری سرطان پستان بسیار محدود است.
بنابراین او با استفاده از تمثیل لیمو و قرار دادن آن در شانه تخم مرغ، سعی کرد این نقیصه را بر طرف کند. خانم بومونت می‌گوید این نوع آگاهی‌رسانی شیوه‌ای ملایم و حتی بازی‌گوشانه است و به زنان کمک می‌کند بر ترس خود از سرطان پستان غلبه کنند: “برخی زنان نمی‌خواهند درباره پستان صحبت یا به آن نگاه کنند.” علاوه بر این، زنان با “هر میزان سواد” می‌توانند به این لیموها نگاه کنند و نشانه‌های بیماری را بشناسند.
“لیموی خود را بشناس” در ۱۶ کشور از جمله اسپانیا، ترکیه و لبنان برای آگاهی‌رسانی در باره سرطان پستان استفاده شده است. خانم بومونت دو سال پیش کارش را رها کرد و موسسه خیریه سرطان پستان در تمام دنیا را راه‌اندازی کرد.
تحقیقات در کشورهای مختلف نشان داده که بسیاری از زنان اطلاع دارند که وجود توده در پستان ممکن است نشانه سرطان باشد اما در باره دیگر علائم سرطان پستان اطلاع کافی ندارند.
+سرطان پستان همیشه با توده شروع نمی شود
+دسته‌بندی ده‌گانه سرطان پستان
+ببینید: بایدها و نبایدهای رفتار با بیماران سرطانی – ۳۷ درجه

توضیح آناتومی پستان با استفاده از تمثیل لیمو

بیشتر بخوانید
جهش ژنتیکی در طول عمر زنان جوان بعد از درمان سرطان پستان تاثیری ندارد.
جهش ژن سرطان پستان تاثیری بر طول عمر ندارد
سرطان پستان در زنان
پیکرهای تراشیده
جهش ژنتیکی در طول عمر زنان جوان بعد از درمان سرطان پستان تاثیری ندارد.
اثر قرص‌های ضد بارداری در سرطان پستان زنان
سرطان پستان
خطر بازگشت سرطان پستان پس از ۱۵ سال

 

ثبت دیدگاه