صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > وقتی از کاندوم به‌جای واکس استفاده می‌شود

استفاده از کاندوم به جای واکس توسط جوانان

در کشوری با یکی از بیشترین درصدهای ابتلا به ایدز
  - برگرفته از: ناظران آراف‌آی فارسی /
۲۴ بهمن ۱۳۹۵

یکی از ناظران ما از جمهوری دموکراتیک کنگو تصاویری از پدیده‌ای تعجب‌برانگیز برای ما فرستاده است: کاندوم‌هایی که از سوی سازمان‌های مردم نهاد بین‌المللی در بین جوانان این کشور پخش می‌شود، به جای استفاده در روابط جنسی به عنوان وسیله‌ای برای براق کردن کفش‌ها به کار می‌رود. آن هم در کشوری که میزان بسیار بالایی از بیماران مبتلا به ایدز را در جمعیت خود دارد.
جوزف سونگو، وبلاگ‌نویس اولین کسی است که نظرش به این پدیده جلب شد که جوانانی که باید از این کاندوم‌ها در روابط جنسی خود استفاده کنند از آنها به عنوان واکس کفش‌های خود استفاده می‌کنند. او سپس متوجه شد که هر روز افراد بیشتری در روستاها از این شیوه برای برق انداختن کفش‌های خود استفاده می‌کنند.

تصاویر از سوی ناظر ما فرستاده شده است

«برای نخریدن یک جعبه واکس…»

Joseph Tsongo RDC

نمی‌توان آماری در رابطه با افرادی که دست به این کار می‌زنند داد. افرادی که از کاندوم‌ها برای برق انداختن کفش‌های خود استفاده می‌کنند فقیر هستند واین کاندوم‌ها نیز به علت مایع نرم‌کننده‌ای که در خود دارند بسیار کارآمد هستند.

این کاندوم‌ها به صورت رایگان در اختیار جوانان قرار می‌گیرد و آنها با استفاده از آنها به عنوان واکس دو دلار پولی که باید برای خریدن یک جعبه واکس خرج کنند را در جیبشان می‌گذارند. حتی آنهایی که کاندوم رایگان گیرشان نمی‌آید می‌توانند با یک صدم قیمت یک جعبه واکس [دو سنت] یک جعبه شش‌تایی کاندوم بخرند و کفششان را برق بیندازند.

به گفته ناظر ما، کاندوم‌هایی که سپس به عنوان اسباب‌بازی از سوی کودکان استفاده می‌شود می‌تواند بیماری‌های مختلفی را به آنها منتقل کند.

چهل درصد جوانان ناقل ویروس ایدز

این پدیده واقعاً بسیار شوکه کننده است چرا که این کاندوم‌ها باید در روابط جنسی به کار گرفته شوند. ماجرا وقتی بدتر می‌شود که این افراد کاندوم‌ها را همین‌طور در کوچه و خیابان رها می‌کنند و کودکان در آنها فوت می‌کنند و از آنها به عنوان اسباب‌بازی استفاده می‌کنند.
وقتی من با جوانان در این رابطه گفتگو می‌کنم آنها می‌گویند از آنجایی که رابطه جنسی ندارند از این کاندوم‌ها به این شکل استفاده می‌کنند.

با این حال بر اساس آمار سازمان‌های مردم‌نهاد میزان انتقال ویروس اچ.آی.وی در این کشور به خصوص در مناطق فقیر بسیار بالاست. در سال ۲۰۱۶ حدود ۴۰ درصد جوانان بین ۱۴ تا ۲۴ ساله ناقل ویروس اچ.آی.وی بوده‌اند.

بیشتر بخوانید
مثل ترامپ که از کاندوم استفاده نمی‌کنه،‌ نباشین
آگاهی‌رسانی به پناهجویان در آلمان درباره‌ی خطر ایدز
آگاهی‌رسانی به پناهجویان در آلمان درباره‌ی خطر ایدز
اشتباه‌های معمول هنگام استفاده از کاندوم
زانزو، بدن من در کلمه‌ها و تصاویر
وب‌سایت زانزو، بدن من در کلمه‌ها و تصاویر

 

ثبت دیدگاه