صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > اعلام بازداشت ۷۴۷ نفر به‌خاطر شرکت در مراسم مختلط
سال ۹۵؛

اعلام بازداشت ۷۴۷ نفر به خاطر شرکت در مراسم مختلط

  - برگرفته از: ایران‌وایر /
۲۸ اسفند ۱۳۹۵

موج برخورد با مهمانی‌های مختلف پس از سخنان حسن روحانی در اعتراض به قوه قضائیه آغاز شد

میهمان‌ها مشغول خواندن ترانه «گل به سر عروس» هستند که ماموران نیروی انتظامی عروسی را به هم می‌ریزند. «وحید» داماد مراسم است و با گذشت شش ماه هنوز ماجرا را فراموش نکرده است: «وقتی این باغ را اجاره می‌کردیم، گفتند پلیس می‌آید پول می‌گیرد و می‌رود. اما شب عروسی انگار رییس ‌کلانتری موقع گشت‌زنی داخل ماشین پلیس نشسته بوده و خلاصه، همه چیز به هم ریخت.»

عروسی در یکی از باغ‌های شیراز برگزار شده بوده است: «باغ پلمپ شد، میهمان‌ها را بردند کلانتری و بی حجاب‌ها را جریمه کردند. از آن ها تست الکل گرفتند و برای بعضی که الکل خون‎شان بالا بود، حکم شلاق صادر کردند. برای پدرم هم که در اداره اماکن برای برگزاری مراسم تعهد داده بود، حکم شلاق دادند که خوش‎بختانه تبدیل به جریمه نقدی شد.»

در سال 95 بارها خبر بازداشت افراد به خاطر شرکت در مراسم و میهمانی‌های مختلط در رسانه‌ها منتشر شده است. آخرین خبر را روز گذشته «حیدر فتاحی»، دادستان عمومی و انقلاب «پردیس» به خبرگزاری «میزان» گفته است. او از دستگیری 120 نفر در یک پارتی شبانه در شرق تهران خبر داده و افزوده است: «پی گیری‌ها و رصد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی در شرق تهران در یک عملیاتی که با هماهنگی قضایی دادستانی صورت گرفت، طی یک عملیات هماهنگ شده و ورود به یک مکانی که تبدیل به مکان لهو و لعب برخی جوانان فریب خورده شده بود، تعدادی جوان به صورت مختلط دستگیر شدند.»

به گزارش «مهر»، او از کشف 20 لیتر مشروبات الکلی در این میهمانی خبر داده و این دستگیری‌ها را شبیخون فرهنگی نامیده بود: «این جرایم جزو جرایم شبیخون فرهنگی هستند؛ جوانانی که هیچ گونه محرمیتی با جنس مخالف ندارند، تا پاسی از شب در مکان هایی معلوم الحال اقدام به چنین مواردی می کنند و مزاحم ساکنین آن منطقه نیز می شوند.»

 14 اسفند ماه، «محسن خانچرلی»، فرمانده نیروی انتظامی غرب تهران به خبرگزاری «تسنیم» گفته بود پلیس با حمله به یک میهمانی زنانه در تهران، برگزارکنندگان این میهمانی را بازداشت و محل آن را پلمپ کرده است.

او توضیح داده برای این میهمانی که در یکی از باغ تالارهای تهران برگزار شده، بلیط فروخته شده بوده است: «توجیه برگزارکنندگان این میهمانی این بود که چون مجلس زنانه است، مجازند هر کاری را در آن انجام دهند، در حالی که بر اساس شرع و قانون، برگزاری میهمانی‌ها و مجالسی که به عفاف جامعه خدشه وارد کنند، غیرقانونی است. پلیس به هیچ عنوان مخالف شادی و برگزاری مجالس شاد مردم نیست ولی قطعاً با مجالسی که به دنبال ترویج فساد باشند، برخورد خواهد کرد.»
در این خبر به تعداد بازداشت شدگان اشاره ای نشده است اما یک روز پیش از انتشار این خبر، خبرگزاری «ایرنا» از دستگیری 30 دختر و پسر در میهمانی مختلط در «کیانپارس» اهواز خبر داده بود. هفتم اسفند ماه هم «حسن حیدری»، داستان عمومی و انقلاب مشهد گفت که 44 نفر در یک میهمانی مختلط در مشهد بازداشت شده اند.

یک فعال مدنی به «ایران‎وایر» می‌گوید: «به خاطر نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری، برخوردهای بیش تری با این گونه میهمانی ها و مراسم از سوی سپاه پاسداران و نیروی انتظامی و بسیج انجام می شود. آن‌ها می‌خواهند عنوان کنند که دولت روحانی در دادن آزادی‌های مدنی و اجتماعی هم کارآمد نبوده است.»

این خبرها تنها مربوط به آخرین ماه سال نیست؛ سوم دی ماه هم رسانه‌ها از دستگیری 25 نفر در یک میهمانی مختلط خبر داده بودند. سایت‌های وابسته به سپاه و جریان‌های تندرو اعلام کردند که یک نویسنده سریال‌های طنز تلویزیونی هم در بین دستگیر شدگان بوده است.

موج برخورد با میهمانی‌های مختلف پس از سخنان حسن روحانی در اعتراض به قوه قضاییه آغاز شد. او روز اول اردیبهشت در بخشی از سخنرانی‌ خود از برخوردهای قوه قضاییه انتقاد کرد: «ما حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم. آزادی مردم با آیین نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاه ها نمی تواند محدود شود. آزادی مردم به غیر از قانون با هیچ چیز دیگری محدود نمی شود. حتی دولت و قوه قضاییه هم نمی توانند مردم را محدود کنند و فقط قانون می تواند چارچوب هایی در این زمینه داشته باشد.»

دو هفته بعد از سخنان روحانی، خبرگزاری میزان که وابسته به قوه قضاییه است، از دستگیری عده‌ای در یک میهمانی در «سعادت آباد» تهران و کشف 80 لیتر مشروبات الکلی خبر داد. این خبرگزاری هم چنین اعلام کرد هفت بازیگر سینما هم در این میهمانی حضور داشته‌اند. هر چند هیچ‌گاه مشخص نشد چه کسانی بازداشت شده‌اند و احکام صادره برای آن‌ها چه بوده است. یک هفته بعد رییس مرکز حفاظت و اطلاعات دادگستری کل استان مازندران از بازداشت بیش از ۱۵ وکیل در یک «پارتی شبانه» در شهرستان «سرخ‌رود» محمودآباد این استان خبر داد.

«نبی اله مسلمی» گفته بود این افراد در شرایطی بازداشت شدند که پوششی «نامناسب» و «زننده» داشته و نوشیدنی‌های الکلی مصرف کرده و مشغول «پایکوبی به صورت مختلط» بودند. هویت وکلا و احکام صادره هم مشخص نشد اما اوایل خردادماه خبر بازداشت 35 دانشجو که در جشن فارغ التحصیلی هم‌کلاسی خود در قزوین شرکت کرده بودند، بازتاب گسترده‌ای داشت. آن‌ها هر کدام محکوم به 99 ضربه شلاق شدند؛ حکمی که «صادق نیارکی»، دادستان عمومی و انقلاب قزوین از اجرای آن به طور کامل در همان روز دستگیری خبر داد و گفت: «حکم این افراد اجرا شد تا درس عبرتی باشد برای کسانی که هنجار شکنی می‌کنند.»
حرف‌های نیارکی گرچه با اعتراض شهروندان در فضای مجازی رو به رو شد اما 14 خرداد خبر بازداشت 70 زن و مرد در یک میهمانی در «فرحزاد» تهران منتشر شد و 22 خردادماه 21 نفر در کرمان بازداشت شدند. دادستان عمومی و انقلاب کرمان گفته بود این دستگیری ها در راستای اجرای طرح ویژه ارتقای امنیت عمومی جامعه است.

مردادماه اما خبرهای زیادی از دستگیری و برخورد با مراسم مختلط منتشر شد؛ در آبسرد، اسلام‌شهر، سرخه حصار، آمل و… . 31 مرداد ماه هم خبر جالب دیگری در ارتباط با برخورد با میهمانی‌های مختلف منتشر شد. به گزارش «رادیو فردا»، سفارت ژاپن در تهران روز یک شنبه ۳۱ مرداد خبر داد که «هیرویاسو کوبایاشی»، سفیر این کشور در تهران چهار ماه پیش هنگام شرکت در یک میهمانی ایرانی که در آن مشروبات الکی وجود داشته، برای مدت کوتاهی بازداشت شده است. به نوشته رسانه‌های ژاپنی، این اتفاق روز ۲۸ آوریل (نهم اردیبهشت ماه) روی داده است و در این میهمانی به جز سفیر ژاپن و همسرش، تعداد دیگری از دیپلمات‌های خارجی نیز حضور داشته‌اند.

بنابراین گزارش، مأموران هنگام صرف شام به این میهمانی هجوم برده و با نادیده گرفتن مصونیت دیپلماتیک، از برخی از حاضران، از جمله سفیر ژاپن بازجویی کرده‌اند. منابع دولتی و قضایی به این گزارش واکنشی نشان ندادند.

بررسی «ایران‎وایر» براساس اخبار منتشر شده، نشان می دهد در سال 95 تاکنون 747 نفر به خاطر شرکت در مراسم مختلط در نقاط مختلف ایران بازداشت شده‌اند. «وحید» می‌گوید: «زمانی که ما را بردند کلانتری، میهمانان دو عروسی دیگر هم بودند و فکر کنم حدود 200 نفر همان شب بازداشت شده بودند. تازه اخبار هر مراسمی مثل مراسم ما که رسانه‌ای نمی‌شود.»

  منبع: ایران‌وایر
بیشتر بخوانید
دستیار روحانی از تلاش برای تدوین قانون جامع در مورد اسیدپاشی خبر داد
تلاش برای تدوین قانون جامع علیه اسیدپاشی
دستور وزارت کشور برای برخورد با کشف حجاب زنان در خودروها
دستور وزارت کشور برای برخورد با کشف حجاب زنان در خودروها
مشت‌های زنان بر پیکر مردان
رکورد طلاق در ایران شکست

 

ثبت دیدگاه