صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > انتقاد خامنه‌ای از مفهوم برابری و عدالت جنسیتی

انتقاد خامنه‌ای از مفهوم برابری و عدالت جنسیتی

  - برگرفته از: بی‌بی‌سی فارسی /
۲۹ اسفند ۱۳۹۵

دیدار مداحان با رهبر ایران بیست و نهم اسفند

رهبر ایران موضوع برابری و عدالت جنسیتی زنان و مردان را مفهومی “غربی” خواند و گفت که برابری باید بر اساس ظرفیت‌های “خدادادی” و پروش آنها باشد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای اداره خانه و فرزندان را اولویت کار زنان خواند، اما تاکید کرد که “مرد و زن از جهاتی همچون عروج به مقامات معنوی، قدرت رهبری، و توانایی هدایت بشر، تفاوتی با هم ندارند.”

او یک روز قبل از نوروز ۱۳۹۶، در دیدار با مداحان و روضه‌خوانان، درباره فاطمه، دختر پیامبر اسلام سخن گفت و او را به عنوان یک “رهبر حقیقی، همسر و مادر نمونه” برای زن مسلمان مثال زد.

امروز سالروز تولد تنها دختر پیامبر اسلام و روز زن در ایران است.

رهبر ایران گفت: فریفتگان غافل، خانه‌داری زن را تحقیر می‌کنند، درحالی‌که خانه‌داری یعنی تربیت انسان، و تولید والاترین محصول و متاع عالم وجود یعنی بشر.

آیت‌الله خامنه‌ای اضافه کرد: “امروز اندیشمندان غربی و افرادی که مسائلی همچون برابری جنسیتی را دنبال می‌کردند، از کار خود به‌دلیل مفاسد ناشی از آن پشیمان هستند. امیدواریم منظور کسانی که در داخل کشور، چنین مباحثی را مطرح می‌کنند، همان مفهوم نادرست غربی نباشد.”

رهبر جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد که قراردادن زن به صورت “متاع و ابزار التذاذ” در دنیای غرب “به احتمال زیاد جزو توطئه‌های صهیونیست‌ها” است.

او ابراز تاسف کرده که در داخل ایران و حتی در برخی محیط‌های اسلامی، وظایف و انتظاراتی از زنان مطرح می‌شود که به اعتقاد او کوچک کردن وتحقیر زن است.

بیشتر بخوانید
چرا زنان بامزه نیستند؟
پیام دبیرکل جدید سازمان ملل در سال ۲۰۱۸
برابر با من و روایت‌های نابرابری
پرچم آلمان
بعد از سرود ملی کانادا نوبت به آلمان رسید

 

ثبت دیدگاه