صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > زنگ خطر تن‌فروشی نوجوانان پناهجو در آلمان

زنگ خطر تن‌فروشی نوجوانان پناهجو در آلمان

  /
۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

مددکاران و حامیان حقوق پناهجویان “زنگ خطر” تن‌فروشی نوجوانان پناهجو در آلمان را به صدا درآورده‌اند. این سازمان‌های حقوق بشری درباره احتمال “سوءاستفاده” از کودکان و نوجوانان پناهجو هشدار می‌دهند.

گزارش‌های منتشرشده درباره تن‌فروشی پناهجویان جوان در برلین زنگ خطری برای مددکاران بوده است. کارل کوپ، مأمور سازمان حقوق بشری “پرو آزول” در اروپا، در رابطه با سوءاستفاده از جوانان پناهجو به عنوان تن‌فروش هشدار داد.

این نماینده “پرو آزول” در شورای پناهجویان اروپا به روزنامه “کلنر اشتات آنتسایگر” گفت: «در یونان و دیگر کشورهایی که محل گذر پناهجویان هستند، این پدیده در ابعادی وسیع وجود دارد». به گفته‌ی کوپ، به‌خصوص نوجوانان و زنان در این رابطه بسیار آسیب‌پذیرند.

دیانا هنیگس از انجمن مدافع پناهجویان در برلین موسوم به “موآبیت کمک می‌کند” نیز در همین رابطه گفته است: «از تداوم این امر در آلمان گیج شده‌ام. این زنگ خطر است».

به گفته‌ی این مددکار امور پناهجویی، معضل تن‌فروشی پناهجویان سال‌هاست که وجود دارد. قربانیان در درجه اول پناهجویانی هستند که به دلیل ملیت‌شان چشم‌انداز روشنی برای اقامت در کشور میزبان ندارند.

خانم هنیگس می‌گوید، قربانیان اغلب اطلاعی از قوانین و حقوق پناهجویان در آلمان ندارند. گاهی هم قربانی اعتیاد می‌شوند. ضروری است که موقعیت پناهجویان بهتر شود. علاوه بر این، دولت نیز بایستی بیشتر از سازمان‌های امدادی حمایت کند.

شبکه خبری رادیو تلویزیونی “آر‌بی‌بی” پیشتر با استناد به اطلاعات سازمان‌های حقوق بشری و مدافع پناهجویان گزارش داده بود که در برلین شمار پناهجویان جوانی که تن‌فروشی می‌کنند رو به افزایش است.

این سازمان‌های امدادی گفته‌اند، در سال گذشته شمار جوانان تحت سرپرستی آ‌نها چند برابر شده است. بر پایه این گزارش، بیش از همه پسران جوانی از ایران، افغانستان و پاکستان به تن‌فروشی روی آورده‌اند.

تماس متقاضیان با پناهجویانی که تن‌فروشی می‌کنند، اغلب از طریق اینترنت برقرار می‌شود. این پدیده در انظار عمومی هم مشاهده می‌شود. در پارک‌ها و فضاهای سبزی مانند “تیِرگارتن” برلین تن‌فروشی پسران جوان آشکارا دیده می‌شود.

ناپدید شدن هزاران نوجوان پناهجو

گزارش اخیر به‌خصوص نهادهای حقوق بشری و مدافع پناهجویان را از این نظر هم نگران کرده است که پیش‌تر خبرهایی از ناپدید شدن شمار زیادی از نوجوانان پناهجو در آلمان منتشر شده بود.

از جمله اداره جنایی آلمان اوایل سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) از ناپدید شدن هزاران کودک و نوجوان پناهجو در این کشور خبر داده بود. اتحادیه حمایت از کودکان نیز هشدار داده بود که کودکان و نوجوانان پناهجو به دلیل شرایط ویژه‌شان “طعمه‌های سهل‌الوصولی” برای باندهای تبهکار هستند.

سخنگوی اداره جنایی آلمان در ژانویه ۲۰۱۶ گفته بود، اثری از ۴۷۴۹ کودک و نوجوان که بدون سرپرست به این کشور پناه آورده‌اند در دست نیست. به گفته‌ی او، ۴۳۱ نفر از این پناهجویان زیر ۱۳ سال بوده‌اند و ۴۲۸۷ نفر نیز میان ۱۴ تا ۱۷ سال سن داشته‌اند. ۳۱ تن از آنان نیز بالای ۱۸ سال بوده‌اند.

البته سخنگوی این اداره گفته بود، این پناهجویان که پس از ثبت‌نام ناپدید شده‌اند، ممکن است پس از مدتی کوتاه خود را دوباره به اداره‌های مربوط معرفی کنند. این سخنگوی پلیس فدرال در عین حال افتادن شماری از این کودکان به دست باندهای تبهکار را منتفی ندانسته بود.

بنا به گزارش رسانه‌های آلمان، از جمله هنوز هم در هامبورگ اثری از ۲۸۷ نوجوان پناهجو در دست نیست. این تعداد ۳۰ درصد نوجوانان پناهجویی را تشکیل می‌دهند که در سال ۲۰۱۶ میلادی وارد این شهر آلمان شده‌اند.

سازمان‌های امدادی علت اصلی کشیده شدن پناهجویان جوان به تن‌فروشی را از جمله کمبود طرح‌های حمایتی کافی و مهم‌تر از همه خروج پناهجویان از سیستم دریافت کمک مالی برای نوجوانان پس از رسیدن به سن قانونی می‌دانند.

بیشتر بخوانید
روایتی برهنه از حاشیه‌ها در انیمیشن تهران‌تابو
ساعت هوشمند کودکان
خطر کودک‌آزاری با استفاده از ساعت‌های هوشمند
دادگاه آلمان حفظ حقوق افراد بیناجنسی را تصویب کرد
رهایی قانونی بیناجنسی‌ها در آلمان
Gender X Germany جنسیت سوم در آلمان
درج جنسیت سوم در مشخصات فردی آلمانی‌ها پذیرفته شد