صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > ازدواج یا اجبار به ماندن در رابطه

ازدواج٬ اجبار به ماندن در رابطه است

  - برگرفته از: همسری /
۲۸ فروردین ۱۳۹۶

دفعه پیش که برگشته بودم ایران، با یکی از دوستانم صحبت رابطه و ازدواج پیش آمد. از من پرسید کی تصمیم داریم عقد رسمی کنیم؟ جواب دادم فعلا عجله ای نداریم. با تعجب گفت اما در اوایل رابطه ممکن است سر مسائل کوچک همه چیز به هم بریزد. عقد که کرده باشی نمی ترسی که رابطه ات یکدفعه تمام شود. جواب من این بود: رابطه ای که قرار باشد سر مسائل کوچک به هم بخورد همان بهتر که زودتر تمام شود.

رابطه ای را که ما نخواهیم حفظ کنیم قانون چرا باید به زور حفظ کند؟ اصلا قانون چه کمکی قرار است به ما و رابطه مان بکند که این وسط دخالتش بدهیم؟ خوب البته قانون خیال پدر و مادر ها را راحت میکند. اما به چه هزینه ای باید در مقابل این خواست آنها کوتاه بیاییم؟

قانون را برای آدمهای خوب نمی نویسند. پس اگر رابطه من و پارتنرم خوب است فعلا نیازی به آن نداریم. فرض کنید دو زوج داریم که هنوز مثلا یکی دو سال است همدیگر را میشناسند. یکی از آنها با ذوق و شوق رفته اند به تازگی عقد کرده اند یکی دیگر نه. حالا مشکل جدی مشابهی برایشان پیش می آید. زوجی که ازدواج کرده اند احتمالا ممکن است فکر کنند دیگر بدبخت شده اند. از آن حس خیلی قشنگ و فوق العاده خوشبختی سقوط میکنند به بدبختی. باید بسوزند و بسازند یا طلاق بگیرند و تمام عواقب فردی و اجتماعی اش را بپذیرند.

اما زوج دوم. چند روزی احتمالا از هم فاصله می گیرند تا بتوانند بهتر فکر کنند. می دانند که رابطه شان دست خودشان است. اگر بخواهند میتوانند تمامش کنند. قانون قرار نیست یقه شان را بگیرد. به زور کنار هم نگهشان دارد. یا قرار نیست هزار و یک دردسر برای طلاق بکشند. هر چه هست بین خودشان دو نفر است. پس فکر میکنند. با هم حرف میزنند. و چون رابطه شان برایشان ارزشمند است برای حل مشکلشان تلاش میکنند. این دو نفر اگر تصمیم بگیرند کنار هم بمانند با کمال میل و علاقه خواهد بود نه اجبار.

برای کسانی که ایران زندگی نمیکنند زندگی کردن بدون ثبت ازدواج راحت تر و پذیرفته شده تر است. برای چنین زوجی هر روز از زندگی که در کنار هم اند، اثبات دوست داشتن شان است. این زوج هر روز باید عاشق شوند. دل طرف مقابلشان را بدست آورند. عشق آنها پویاست.

اما به هر حال ثبت ازدواج دیر یا زود به ضرورت پیش خواهد آمد. مسائل حقوقی مثلا فرزند، مهاجرت و غیره. اما ای کاش اجازه ندهیم این تکه کاغذ تاثیری بر رابطه مان بگذارد. رابطه عاشقانه را هرگز نمی توان با قانون ساخت. یک رابطه مرده را هم قانون زنده نخواهد کرد.

  منبع: همسری
بیشتر بخوانید
شماره‌ی ۷۶ مجله‌ی حقوق ما - کودک‌همسری
کودک‌همسری موضوع شماره ۷۶ مجله‌ی حقوق ما
افزایش تولدهای بدون ازدواج در اروپا
مایکل کوهن وکیل دونالد ترامپ
وکیل دونالد ترامپ به دادگاه احضار شد
رخشانه، کودکی که قربانی سنگسار شد

 

ثبت دیدگاه