صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > ژاپن یک زوج همجنس را به‌عنوان والدین به رسمیت شناخت
برای نخستین‌بار

به‌رسمیت‌شناخته‌شدن یک زوج همجنس به‌عنوان والدین در ژاپن

برگردان از ایمان فیروزی فرد   - کارگاه خبر ژوپی‌آ /
۱۹ فروردین ۱۳۹۶

به‌رسمیت‌شناخته‌شدن یک زوج همجنس به‌عنوان والدین برای نخستین‌بار در ژاپن، نشان‌دهنده‌ی شناخت در‌حال‌رشد مردم از حقوق اقلیت‌های جنسی در این کشور است.

شهر اوزاکا، در روز چهارشنبه دو مرد را که یکی از آن‌ها حدود ۴۰سال و دیگری حدود ۳۰سال سن دارند٬ به عنوان والدین یک پسر نوجوان پذیرفت.

این پسر نوجوان از ماه فوریه تحت سرپرستی آن‌ها قراردارد.

یکی از والدین در گفت‌وگو با خبرگزاری تایمز ژاپن گفت: «از اینکه ما سرپرستی این نوجوان را به‌عهده گرفتیم و از اینکه ما را به‌عنوان یک خانواده به‌رسمیت شناختند خوشحال هستم». در ادامه افزود که: «این نوجوان زندگی خوب و آسوده‌ای دارد».

این زوج زمانی به عنوان والدین سرپرست شناخته‌شدند که برای مسئولان مشخص شد آن‌ها از سیستم پرورش فرزند آگاهند و از نظر مالی نیز توان نگهداری از این نوجوان را دارا می‌باشند.

این زوج درخواست خود مبنی بر به‌رسمیت‌شناخته‌شدن به‌عنوان والدین را در اواخر سال ۲۰۱۵ ثبت کردند. آن‌ها پیش از آنکه مورد پذیرش قرار گیرند می‌بایست مراحل گوناگونی از جمله آموزش، سخنرانی، بررسی موشکافانه و آزمونی که توسط بخش رفاه اجتماعی شهر انجام می‌شود را پشت‌سر گذارند.

به‌نظر می‌رسد که این به‌رسمیت‌شناختن قانونی، آمادگی اجتماع در به‌رسمیت‌شناختن حقوق اقلیت‌های جنسی در این کشور را نشان می‌دهد. در اوایل ماه گذشته، ژاپن سیاست ملی مقابله با خشونت خود را با هدف حمایت از اقلیت‌های جنسی مشغول به تحصیل، به‌روزرسانی کرد.

«شیبویا»، یکی از بخش‌های توکیو در سال 2015، نخستین منطقه از ژاپن بود که ازدواج دو همجنس را به‌رسمیت شناخت به‌گونه‌ای که گواهی صادره برای آن‌ها هیچ تفاوتی با گواهی صادره برای سایر زوج‌ها نداشت.

پیوند به منبع

  کارگاه خبر ژوپی‌آ
بیشتر بخوانید
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش اقلیت‌های جنسی
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش کوییرها
شماره‌ی ۷۶ مجله‌ی حقوق ما - کودک‌همسری
کودک‌همسری موضوع شماره ۷۶ مجله‌ی حقوق ما
ژن‌های کوییر، همجنس‌خواهی و گرایش جنسی
کشف ژن‌های همجنس‌خواه

 

ثبت دیدگاه