صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > مرخصی قاعدگی به‌مثابه شمشیر دولبه برای زنان

مرخصی قاعدگی به‌مثابه شمشیر دولبه برای زنان

شبنم شعبانی   - برگرفته از: اتاق خبر /
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

  • پارلمان ایتالیا در حال بررسی طرحی است که در آن سه روز مرخصی ویژه ایام قاعدگی در هر ماه برای زنان در نظر گرفته شده است.
  • ژاپن، اندونزی، کره جنوبی و تایوان پیشگامان در نظر گرفتن چنین مرخصی برای زنان کشورهای خود بوده‌اند.
  • این طرح و طرح‌های مشابه در بیرون از ایتالیا همواره با انتقادهایی روبه‌روست اما موافقان از حق زنان در این باره دفاع می‌کنند.

ایتالیا می‌تواند نخستین کشوری باشد که برای زنان مرخصی قاعدگی در نظر می‌گیرد.

پارلمان ایتالیا این روزها در حال بررسی طرحی است که چپ‌های میانه‌ پیشنهاد کرده‌اند. در این طرح، سه روز مرخصی ویژه ایام قاعدگی در هر ماه برای زنان در نظر گرفته شده است.

هرچند این مرخصی منوط به این است که آن‌ها بتوانند نامه پزشک خود را که در آن تایید شده، قاعدی پر درد و رنجی دارند، به کارفرمای خود ارائه کنند.

با این حال این طرح شمشیری دو لبه خوانده شده که علاوه بر مزایایی که می‌تواند داشته باشد، احتمال دارد عواقب منفی هم برای زنان به بار آورد.

منتقدان می‌گویند، سال‌ها برای برقراری جنسیتی میان زنان و مردان تلاش شده و در حالی که این مساله هنوز، حتی در کشورهای غربی کاملا محقق نشده، این طرح در صورت تصویب به نوعی عقب‌گرد در این زمینه خواهد بود.

۵٢ درصد زنان در ایتالیا بی‌کار هستند که رقمی قابل توجه برای یک کشور در اروپای غربی است. ۴٨ درصد شاغل هم به طور متوسط حقوقی بیست درصد پایین‌تر از مردان دریافت می‌کنند.

ژاپن، اندونزی، کره جنوبی و تایوان پیشگامان در نظر گرفتن چنین مرخصی برای زنان کشورهای خود بوده‌اند.

ژاپن سرآمد تمام این کشورهاست که از سال ١٩۴٧چنین مساله‌ای را به رسمیت شناخته است.

غیر از این کشورها، برخی موسسات و کمپانی‌های بزرگ هم در جهان، برای کارمندان خود مرخصی قاعدگی در نظر گرفته‌اند. از جمله شرکت تولیدکننده محصولات ورزشی نایک که به کارکنان خود در سراسر جهان از سال ٢٠٠٧ چنین مرخصی را اعطا می‌کند.

با این حال این طرح و طرح‌های مشابه در بیرون از ایتالیا همواره با انتقادهایی روبه‌روست.

برخی، وجود این مرخصی را برای زنان تبعیض‌آمیز می‌دانند و می‌گویند به کمپانی‌ها آسیب می‌زند.

عده‌ای هم نگران این هستند که با روی کار آمدن چنین قوانینی، کارفرماها بهانه دیگری خواهند داشت تا هنگام استخدام مردان را به زنان ترجیح دهند و به این ترتیب بر مصائب زنان در زمینه پیدا کردن شغل افزوده خواهد شد.

زنان در حال حاضر که ناگزیرند برای دوران زایمان خود از مرخصی‌های ویژه به این منظور استفاده کنند، به انحاء مختلف تحت فشار قرار دارند و با خظر از دست دادن شغل خود روبه‌رو هستند.

از جمله در ایتالیا که گزارش شده، برخی کارفرماها در زمان استخدام از زنان می‌خواهند، استعفانامه‌های بدون تاریخ را امضاء کرده و تحویل دهند تا زمانی که باردار شدند، استعفانامه‌ها به جریان بیفتند.

منتقدان همچنین می‌گویند، علاوه بر افزوده شدن این مشکلات، احتمالا شاهد افزایش متلک‌ها و زخم‌زبان‌ها و شوخی‌های بی‌ربط با زنانی که از این مرخصی‌ها بهره می‌برند، خواهد بود.

برابر این انتقاد اما گفته شده است، چنین سوءرفتارهایی نباید اجازه بدهد تا زنان در زمانی که برای کار کردن دشواری دارند، ناگزیر باشند با مشقت در محل کار حاضر شوند.

نمایندگان مدافع این طرح در ایتالیا هم می‌گویند، اجبار زنانی که درد و رنج قاعدگی را تحمل می‌کنند، برای حضور در محل کار علاوه بر تقویت رنج آن‌ها، کارفرماها را با کارکنانی مواجه می‌کند که بهره کاری پایین یا بسیار پایینی در آن روز کاری دارند؛ شرایطی که نه به سود کارفرماست و نه به سود کارمندی که یک قاعدگی دشوار را تجربه می‌کند.

  منبع: اتاق خبر
بیشتر بخوانید
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
محصولات بهداشتی پریود
ده نکته‌ی بهداشتی برای دوران پریود
فیفا و تبعیض جنسیتی علیه زنان ایران

 

ثبت دیدگاه