صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > اجرای شروط ضمن عقد نیازی به اجازه‌ی دادگاه ندارد

اجرای شروط ضمن عقد نیازی به اجازه‌ی دادگاه ندارد

  - برگرفته از: همسری /
۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

نوعروسی از اصفهان که در نوروز امسال ازدواج کرده است با مراجعه به دفتر ازدواج خواستار ثبت شروط ضمن عقد شده که دفتردار گفته شرط خروج از کشور و تقسیم اموال باید در دفتر اسناد رسمی ثبت شود و حق طلاق و تحصیل را در عقدنامه اضافه کنید. در ثبت حق طلاق هم سردفتر عبارت “با اجازه دادگاه” را اضافه کرده است. و برای هر شرط نیز تقاضای ۵۰ هزار تومان اضافه کرده است.

ضمن تبریک به این نوعروس و نوداماد، به تخلفات و اشتباهات صورت گرفته در این مورد اشاره می کنیم.
اشتباه اول این زوج این است که قصد داشتند شروط ضمن عقد را به جای دفتر ثیت اسناد رسمی در دفتر ازدواج ثبت کنند، که همانطور که بارها تکرار کرده ایم به دلیل کارشکنی ها و روندهای سلیقه ای و خلاف قانون، ثبت این شروط در داخل سند عقدنامه و ثبت در دفتر ازدواج هیچ ارزشی ندارد (گرچه اگر در عقدنامه عروس از مهریه خود گذشت کند صددرصد اجرا می شود!)

نکته دوم تخلفی است که سردفتر انجام داده و آن دادن اطلاعات غلط به مراجع است. طبق قانون سردفتر باید اطلاعات درست و کامل به مراجعان بدهد که در اینجا سردفتر این اطلاع را نداده است و متذکر نشده است که تمام این شروط باید در دفتر اسناد رسمی ثبت شوند.

همچنین سردفتر علیرغم درخواست مراجع برای حق کامل و بی قید و شرط طلاق، عبارت “با اجازه دادگاه” را اضافه کرده که کاملن این حق را از زن می گیرد و شرط را بی اثر می کند.
تخلف بعدی سردفتر این است که برای ثبت هر شرط در عقدنامه تقاضای مبلغ اضافه کرده است. طبق قانون افزودن هر شرطی و به هر تعداد از طرف عروس و داماد در عقدنامه مجاز است و هیچ مبلغ علاوه بر مبلغ ثبت ازدواج نباید دریافت گردد.

توصیه ما به این زوج آن است که با مراجعه به دفترخانه ثبت اسناد رسمی همه شروط را ثبت کنند و مبلغ اضافه نیز نپردازند.

توصیه بعدی ما این است که اگر حوصله و فرصت شکایت از این دفتردار را ندارند دست کم این متن را برای ایشان فکس کنند تا به او گوشزد کند که از کم فروشی و مال مردم خوری و تخلف ایشان مطلع هستند.

  منبع: همسری
بیشتر بخوانید
زندانی‌کردن زن در خانه، قانون چه می‌گوید؟
آن‌چه درباره‌ی طلاق توافقی و طلاق یک‌طرفه باید بدانید
تابوی گرفتن حق طلاق
شوهرم برای طلاق در دفترخانه حاضر نمی‌شود، چه کنم؟

 

ثبت دیدگاه