صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > گام‌های نخستین برای پیشگیری از ازدواج‌های زودهنگام

گام‌های نخستین برای پیش‌گیری از ازدواج‌های زودهنگام

  - برگرفته از: روزنامه ۸ صبح /
۳۱ فروردین ۱۳۹۶

صندوق جمعیت ملل متحد در همکاری با وزارت امور زنان، معینیت امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ و سفارت کانادا، برنامه‌ی عمل ملی برای پیش‌گیری از ازدواج‌های زودهنگام را معرفی کردند. مسوولان می‌گویند که با اجرای این طرح می‌توانند ازدواج‌های زودهنگام را کاهش داده و از آن جلوگیری کنند.
رولا غنی، بانوی اول کشور می‌گوید که ازدواج قبل از وقت خلاف آموزه‌های اسلامی می‌باشد و خوش‌حال است که راه قانونی‌ای برای جلوگیری از این پدیده ناگوار در میان مردم ایجاد می‌شود.
رولا غنی در برنامه‌ی معرفی اولین «برنامه‌ی ملی عملیاتی برای کاهش و محو ازدواج‌های اجباری و زیر سن» گفت: «در دین مبین اسلام برای ازدواج اجازه‌ی شناخت قبل از ازدواج داده شده است و ازدواج باید به توافق جانبین صورت بگیرد، ازدواج‌های قبل از وقت پی‌آمدهای ناگوار دارد.»
بانوی اول می‌گوید که ازدواج قبل از وقت نه تنها به کودک که به جامعه نیز ضرر دارد. دخترانی که قبل از وقت ازدواج می‌کنند توان بارداری را ندارند و ازدواج‌شان سبب بالارفتن میزان مرگ و میر مادران می‌شود. او می‌گوید دخترانی که به سن قانونی نرسیده‌اند، نباید به عقد نکاح کسی درآیند.


رولا غنی گفت که خشونت در خانواده‌ها نیز ناشی از ناآمادگی دختران برای ازدواج و مادرشدن می‌باشد. به قول او: «در خانواده زمانی که مادر و پدر درگیر دعوا و خشونت می‌باشند، کودکان آسیب می‌بینند و تأثیرات ناشی از خشونت خانواده بر جامعه نیز مشهود می‌باشد.»
او افزود: «بناً از ازدواج‌های اجباری به جدیت پرهیز کنیم تا یک جامعه مرفه و سالم داشته باشیم.»
همین گونه سرور دانش طی پیامی در مجلس معرفی «پلان عمل ملی برای محو ازدواج‌های اجباری و زیر سن» که توسط وهاج یورش مشاور معاونیت دوم ریاست جمهوری در امور جوانان و زنان، خوانده شد، گفته است: «راه‌کار اساسی برای محو و کاهش ازدواج‌های زیر سن، همانا دسترسی دختران به سواد و مکتب است و همین طور فقر و ناتوانی‌های اقتصادی از عوامل اساسی تن‌دادن به ازدواج‌های اجباری و زیر سن می‌باشد.»
در پیام سرور دانش آمده است که پلان عمل ملی برای محو ازدواج‌های اجباری و قبل از وقت، سطوح خانواده و جامعه تطبیق می‌شود و تلاش بر آن است که از دختران در راستای دسترسی به سواد و مکتب حمایت شود، همین طور در بخش توان‌مندسازی اقتصادی زنان نیز کار خواهد شد.
از سویی هم کینت دیوید نیوفیلد سفیر کانادا در افغانستان می‌گوید که کشورش در راستای بهبود وضع کودکان کار می‌کند و برای کاهش و محو ازدواج‌های اجباری و قبل از وقت دختران، در کنار مردم افغانستان همکار خواهد بود.
او گفت: «والدین در افغانستان دختران‌شان را دوست می‌دارند، اما چرا ازدواج زودهنگام اتفاق می‌افتد؟ خوب، من فکر می‌کنم که خانواده‌های افغانستان فکر می‌کنند که آینده‌ای مصون برای کودک‌شان تضمین خواهد شد.»
او می‌گوید که والدین تصور می‌کنند با ازدواج دختران‌شان در سنین پایین، می‌توانند آن‌ها را از برخی خطرات در جامعه نگهدارند، در حالی که از رفتن‌شان به مکتب و دیگر ابعاد نیازمندی‌های دختران‌شان غافل می‌شوند.
این در حالی است که گفته می‌شود ۲۱ درصد زنان در افغانستان در سن کمتر از ۱۵ سالگی ازدواج کرده‌اند و افزون بر آن، بر بنیاد نتایج این آمارگیری، مرگ و میر مادران در افغانستان، تنها ۵۳ درصد زنان در سن ۱۸ سالگی ازدواج کرده‌اند. بر بنیاد این آمار، اما تراژیدی‌های خشونت بر کودکان نیز در آمارگیری‌های مرگ و مادران تثبیت شده است. بر بنیاد خبرنامه‌ی منتشره از سوی مسوولان برنامه‌ی عمل ملی محو ازدواج اجباری و قبل از وقت، این پلان دو رویکرد را در تطبیق برنامه‌های خود شامل خواهد داشت و به شرح ابتکاراتی می‌پردازد که به منظور کاهش و محو ازدواج‌های اجباری و قبل از وقت طرح شده‌اند و دیگر تلاش می‌کند که روند تطبیق و عرضه‌ی قوانین و خدمات را برای پشتی‌بانی از کودکانی که در معرض خطر ازدواج زیر سن قرار دارند، بهبود بخشد.
به طور خاص این پلان به ماهیت ازدواج کودکان در افغانستان خواهد پرداخت تا ریشه‌های این پدیده و راه‌های تطبیق اصلاحات لازم را کشف کرده و در بخش‌های دسترسی و عرضه‌ی خدمات مؤثر و کارآمد تشویق کند.

 

بیشتر بخوانید
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶
نخستین عمل کامل پیوند آلت جنسی و کیسه‌ی بیضه‌‌ در ایالات متحده آمریکا
نخستین عمل کامل کیر و کیسه‌ی بیضه‌‌ در آمریکا
شماره‌ی ۷۶ مجله‌ی حقوق ما - کودک‌همسری
کودک‌همسری موضوع شماره ۷۶ مجله‌ی حقوق ما
بقا به قیمت تن فروشی؛ ۶۴۰۰ کیلومتر پیاده روی نوجوان افغانستانی به مقصد اروپا
روایت کارگری جنسی نوجوان افغان در راه به مقصد اروپا

 

ثبت دیدگاه