صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > چرا زنان باید همواره برای امنیت هزینه بدهند؟

چرا زنان باید همواره برای امنیت هزینه بدهند؟

برگردان از شراره یعقوبی   - برگرفته از: فمینیسم روزمره /
۱۵ فروردین ۱۳۹۶

امروز صبح در حالی که مشغول گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی بودم، عکس شیء نوک تیز دندانه داری را دیدم که روی یک انگشتر سوار شده بود. این وسیله  به عنوان یک محصول فوق‌العاده برای دوندگان زن معرفی شده بود. البته، از شما چه پنهان، ، که رنگ آن هم صورتی کمرنگ بود.  Fisher Defensive کمپانی سازنده ی این حلقه می‌گوید ایده‌ی تولید این وسیله  که «مجهز باش» Go Guarded نام دارد، ، این است که «در صورتی که زنان در هنگام دویدن و پیاده‌روی با خطری مواجه شوند، بتوانند به طور  آسان و موثر از این وسیله  در دفاع از خود استفاده کنند.»

آسان همین که برای توصیف استفاده از یک وسیله‌ی دفاع شخصی در برابر حملات، از کلمات «آسان و موثر» استفاده می‌شود، نشان می دهد که چقدر مساله‌ی امنیت زنان و اینکه باید مدام در زندگی روزمره خود محتاط باشند، برای ما عادی شده است. در سال ۲۰۱۶ همچنان مواجه شدن با چنین کالاهایی کاملاً عادی‌ست.آژیرهای تجاوز! جانشینان جدید اسپری فلفل! لباس‌ زیر های ضد تجاوز، لاک ناخنی که می‌تواند داروهای خواب آور ریخته شده در مشروب را تشخیص دهد و چیزهایی از این دست. هر چیزی که مرا مجبور کند تا برای امنیتم به عنوان یک زن در دنیایی مردانه مبلغی هزینه کنم.

اینکه من مجبور باشم بیش از دیگران حواسم را جمع کنم مضحک است.  اما متاسفانه زنان هر روز این کارها را به هزار و یک روش کوچک و بزرگ انجام می‌دهند. برای خیلی از ما، این بصورت کاملاً خودکار اتفاق می افتد. شاید صدها بار، وقتی که مردی برای ترساندن شما داد زده یا به شما دست‌اندازی کرده٬ و باعث شده‌اند حس ناامنی کنید، عکس العمل‌هایی مانند عوض کردن و طولانی کردن مسیر٬ ،پرهیز از مسیر‌های تاریک، گره کردن مشت ها، سریع راه رفتن و بی‌شمار کارهایی از این دست٬ یه طور کاملاً غریزی اتفاق می افتند. اما با همه این اوصاف، باز هم هیچکدام باعث جلوگیری از آزار و اذیت و تجاوز نمی‌شوند.

اخیراً در آماری منتشر شده توسط ActionAid Uk، ابعاد حقیقی پدیده ی  آزار جنسی که بر زندگی روزمره زنان سایه انداخته فاش شده است. نظرسنجی‌ای بین ۲۲۰۰۰ نفر نشان دهنده‌ی این است که  ۵۷٪  زنان بریتانیایی نوعی از آزار جنسی را تجربه کرده‌اند و ۱۶٪  درصد این افراد مربوط به  همین ماه اخیر بوده است.

این آمار شوکه کننده است. اما چیزی که آزاردهنده تر است این است که ۷۰٪   زنان بریتانیایی و ۸۸٪  زنان ۱۸ تا ۲۴ ساله راهکارهایی برای مبارزه با آزار جنسی در زندگی روزمه اتخاذ کرده‌اند. آزار جنسی تنها در زمان حادثه نیست که زندگی زنان را تحت الشعاع قرار می‌دهد، بلکه این مساله بصورت روزانه ما را درگیر می‌کند و در نهایت بر روی رفتار ما، رفت و آمدهای  ما و آرامش ذهنی ما تاثیر می‌گذارد.

این نظرسنجی لیستی از ۱۰ راهکاری تهیه کرده است که زنان برای مقابله با آزار جنسی در پیش می‌گیرند، از دوری کردن از پارک‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی گرفته تا داشتن اسکورت و نرفتن به محل کار و مدرسه. یک چهارم افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، مسیر رفت و آمد خود را تغییر داده‌اند و ۲۸٪  آنان خود را برای استفاده از یک شیء معمولی، مانند کلید یا چتر، به عنوان اسلحه آماده کرده‌اند.

بدتر اینکه جامعه زنان را به انجام این کارها تشویق میکند و پیامی که این کار، مداوم به زنان منتقل می‌کند این است که تامین امنیت فردیِ زنان٬ مسئولیت خود آنان است و مردان موظف نیستند که دست از آزار زنان بردارند. چنین رویکردی را در مطالب روزنامه ها می‌بینیم که در مورد رفتار و یا پوشش یک قربانی تجاوز جنسی نظر می‌دهند و منظورشان این است که اگر این زنان احتیاط بیشتری  کرده بودند، چنین اتفاقی برایشان نمی‌افتاد. چنین رویکردی را در توصیه‌های متداولی از قبیل ننوشیدن الکل٬نپوشیدن لباس‌های نامناسب می‌بینیم و اینکه باید حواسمان باشد کی کجا هستیم تا قربانی تجاوز جنسی نشویم. فرض بر این است که تجاوز  اتفاقی غیرقابل اجتناب برای زنان احمقی است که بر سر راهش قرار می‌گیرند ، نه عملِ عامدانه‌ی یک انسان مجرم. این رویکرد را در کمپین‌های پلیس می‌بینیم که از زنان می‌خواهند با انجام ندادن کارهایی که خلاف قانون نیست (نوشیدن الکل٬ پوشیدن لباس باز٬ رفتن به مکان های تاریک و …)«قربانی تجاوز جنسی نشوند» به جای آنکه از مردان بخواهد که کارهای خلاف قانون (تجاوز) نکنند.

انتخاب روزی جهانی برای رفع خشونت علیه زنان، یعنی در حقیقت ، باید با این ذهنیت مبارزه کنیم که «صحیح ، و حتی طبیعی‌ست که زنان در دنیایی زندگی می‌کنند که مجبورند زندگی روزمره خود را مختل کنند تا در معرض خشونت و آزار جنسی قرار نگیرند. باید غیرمنطقی و وحشتناک بودن این وضع را لمس کنیم که زنی در سایت فروشگاه اینترنتی آمازون درباره ی کالای  «حلقه‌ی مسلح باش»اینطور نظرش را می نویسد: : «هنوز یک چاقوی کوچک در کیف کمری‌ام دارم اما این حلقه Go Guarded به من این امکان را می‌دهد که در مواقع لزوم زمان بیشتری برای در آوردن چاقو از جیبم داشته باشم.»

الان سال ۲۰۱۷ است. در حالی که همواره از ما می‌خواهند شلوغش نکنیم چون دیگر با مردان برابر هستیم، هنوز مجبوریم چند نوع وسیله دفاع شخصی با خود داشته باشیم. این تناقض بین اینکه بقیه فکر می‌کنند مشکلات زنان حل شده است از یک طرف و هزینه‌ای که زنان هر روزه برای امنیت خود می‌پردازند از طرف دیگر واقعا مسخره است. پس امسال در روز جهانی رفع خشونت بر زنان، گامی بر خلاف این کلیشه ها بردارید.. به حرف‌های زنی از اطرافیانتان درباره ی تجربه اش از آزار و اذیت جنسی گوش کنید. با پسرتان در مورد توافق در رابطه جنسی صحبت کنید. با مردان در مورد خشونت جنسی حرف بزنید. و مهمتر از همه، درک کنید که این، واقعیتی‌ست که زنان با آن هر روز دست و پنجه نرم می‌کنند و اینکه این مساله چیزی نیست که با یک حلقه‌ی صورتی روشن حل شود.

گاردین

بیشتر بخوانید
جشنواره‌ی فیلم کن
خط تماس ویژه‌ی گزارش آزار جنسی در جشنواره‌ی کن
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶

 

ثبت دیدگاه