صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > تصورهای نادرستی از بیماران مبتلا به ایدز
وزارت صحت:

تصورهای نادرست باعث انزوای بیماران ایدز می‌شود

  - برگرفته از: روزنامه ۸ صبح /
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

وزارت صحت عامه با راه‌اندازی برنامه آگاهی‌دهی در مورد ایدز «اچ‌.آی‌.وی» می‌گوید که مردم باید در باره این بیماری به صورت درست آگاهی یابند تا بتوانند به صورت درست با بیماران مصاب به ایدز رفتار کنند.
وزارت صحت عامه می‌گوید شیوع تصورات نادرست راجع به بیماری ایدز باعث ایجاد حس طردشده‌گی در بیماران شده و آنان را منزوی می‌سازد. نقیب‌الله همدرد آمر پروگرام ملی کنترول ایدز وزارت صحت عامه می‌گوید که بیماری ایدز با تعاملاتی چون دست‌دادن و بوسیدن از شخصی به شخص دیگر انتقال نمی‌‌کند و مردم باید در باره‌ی راه‌های نفوذ میکروب اچ‌آی‌وی به صورت درست و دقیق آگاهی یابند.
همدرد گفت که برای رفع تبعیض با مبتلایان «اچ‌.آی.‌وی» وزارت صحت عامه برنامه‌ی آگاهی‌دهی‌ای را با خبرنگاران برگزار کرده است تا از طریق رسانه‌ها به مردم فهمانده شود که بیماری ایدز با دست‌دادن و بوسیدن، با هم غذاخوردن و یا سایر نشست‌و‌برخاست‌های روزمره از فرد مصاب به افراد دیگر انتقال نمی‌کند.
نقیب همدرد می‌گوید تبعیض زمانی به وجود می‌آید که در سه اصل میان طرفین تفاوت وجود داشته باشد.
اول از مجبوریت‌ها، نیازها و مشکلات طرف مقابل خود خبر نداشتن، دوم مسایل ارزشی است. ارزش‌هایی که فکر می‌کنیم درست است… باعث می‌شود برخورد عمدی و یا غیر آگاهانه صورت بگیرد. وی در ادامه گفت: «اصل سوم ناآگاهانه‌گی باعث تبعیض می‌شود که آن ترس است و از بی‌خبری ناشی می‌شود.»
همدرد می‌گوید که ترس از ابتلا به ایدز باعث می‌شود که فرد مصاب از جامعه طرد شود و کسی با او تعامل نکند، در حالی که رفتارهای روزمره میان مبتلایان به ایدز و افراد دیگر هیچ گونه میکروبی را انتقال نمی‌دهد.
به گفته‌ی مسوولان وزارت صحت عامه، میکروب «اچ‌.آی.‌وی» که سبب بیماری ایدز می‌شود، تنها از طریق تعاملاتی چون انجام عملیات طبی به واسطه‌ی اسباب ملوث به ویروس «اچ‌.آی.‌وی»، استفاده از سرنج و پیچکاری مشترک میان معتادان، رابطه‌ی جنسی غیر مصون، گرفتن خونی که ملوث به میکروب «اچ‌.آی.‌وی» باشد و یا از طریق وراثت از پدر و مادر مبتلا به کودک میان افراد انتقال پیدا می‌کند.
آمر برنامه‌ی کنترول ملی ایدز وزارت صحت عامه می‌گوید که در افغانستان از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۶، ۲ هزار و ۲۹۰ واقعه‌ی ایدز شناسایی شده است که ۲۵ درصد آنان را زنان و ۷۵درصد را مردان تشکیل داده‌اند.
به گفته‌ی همدرد این بیماری بیشتر میان افرادی که در سنین ۱۵ تا ۴۹ سال قرار دارند، شایع می‌باشد و واقعه‌هایی که ناشی از استفاده مواد مخدر باشد، بیشترین رقم را نشان می‌دهد که از نظر ساحه‌ای بیشترین مبتلایان به ایدز ناشی از زرق مواد مخدر، در ولایت هرات به چشم می‌خورد.
بر بنیاد اطلاعات وزارت صحت، بزرگ‌ترین مراکز تداوی ایدز نیز در شهرهای کابل و هرات موقعیت دارند که وزارت صحت عامه در نظر دارد در سایر ولایت‌ها نیز این مراکز را گسترش دهد.
نقیب همدرد می‌گوید که در افغانستان ۶هزار و ۷۴۷ تن مصاب به بیماری ایدز‌ اند که ۵۵۴نفر در مراکز تحت درمان قرار دارند و ۱۵۹ نفر تا اکنون جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.
ادریس یک تن از مبتلایان به بیماری ایدز است. او می‌گوید که دوست دارد به زنده‌گی عادی خود ادامه بدهد. او یازده سال به مواد مخدر معتاد بود و از این راه به ایدز مبتلا شد. اکنون او یک فرد فعال و مفید در جامعه است. ادریس عزیزی می‌گوید که دوست ندارد با او با تبعیض برخورد شود و مردم او را به دید دیگری ببینند.
ادریس که با تجمعات زیادی از بیماران ایدز در تماس است، می‌گوید که ناآگاهی دقیق از بیماری ایدز باعث می‌شود که مردم به آنان کار ندهند، با آنان نشست‌و‌برخاست نکنند و یا آنان را از میان خود برانند، در حالی که علل ابتلا به ایدز بسیار است، اما مردم صرفاً با نگاه بدی به فرد مبتلا می‌بینند.
ادریس گفت: «من از میدیا خواهش می‌کنم که تبعیض علیه آنانی که با «اچ‌.آی.‌وی» زنده‌گی می‌کنند را از بین ببرند.»

 

بیشتر بخوانید
آزمایش بیماری‌های مقاربتی
۶۰٪ از حاملان اچ‌آی‌وی در ایران از وضعیت خود بی‌اطلاع هستند
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
نخستین عمل کامل پیوند آلت جنسی و کیسه‌ی بیضه‌‌ در ایالات متحده آمریکا
نخستین عمل کامل کیر و کیسه‌ی بیضه‌‌ در آمریکا
Daryll Rowe کسی که افراد را به‌عمد به ویروس اچ‌آی‌وی مبتلا می‌کرد
حبس ابد برای فردی که به‌عمد دیگران را به اچ‌آی‌وی مبتلا می‌کرد

 

ثبت دیدگاه