صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > چگونه کلیشه‌های جنسیتی را از محیط کار دور کنیم؟

چگونه کلیشه‌های جنسیتی را از محیط کار دور کنیم؟

  - برگرفته از: سقف بشکافیم /
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

همواره انتظار می رود که مرد‌ان محکم و با اعتماد به نفس باشند و بنابراین رهبری آنها مورد استقبال واقع می‌شود. در مقابل، انتظار می‌رود که زنان مهربان و دلسوز باشند و بنابراین وقتی‌ در نقش رهبر قرارمی‌گیرند، برخلاف انتظار عمل‌کرده‌‌اند و اغلب پذیرفته‌ نمی‌شوند. با طرح‌کردن این پیش‌زمینه‌های غلط فکری و حمایت از همکاران زن، می‌توان این کلیشه‌ها را به چالش کشید. کسانی که با همه همکارانشان به خوبی تعامل ‌کنند و استفاده بهینه را از تمام استعداد‌های تیم خود ببرند شانس موفقیت بیشتری دارند.

۱ چالش دوست‌داشتنی بودن

مشکل

موفقیت و دوست‌داشتنی‌ بودن برای مردان به صورت مثبتی با هم در ارتباط هستند اما در مورد زنان این ارتباط به صورت منفی‌ برقرار است. وقتی‌ یک مرد موفق است هم‌قطاران او معمولان او را بیشتر دوست دارند، اما وقتی‌ یک زن موفق است اغلب هم زنان و هم مردان دیگر او را کمتر دوست دارند. این رابطه بین موفقیت و دوست‌داشته‌شدن یک گرفتاری دوبرابر برای زنان ایجاد می‌کند. وقتی‌ یک زن شایسته و توانا است، به اندازهٔ کافی‌ مهربان و دوست‌داشتنی به نظر نمی‌آید و وقتی‌ یک زن بسیار مهربان و دوست‌داشتنی به نظر برسد، کمتر لایق و توانا تصور می‌شود. وقتی‌ زنی ایده خود را با شور و اشتیاق مطرح‌کند یا از نظر خود با قدرت دفاع کند، دیگران او را فردی جاه‌طلب یا عصبی تصور می‌کنند اما وقتی یک مرد رفتار مشابهی داشته باشد فردی قوی و بااعتمادبه‌نفس تلقی می‌شود. این بازخوردها می‌تواند اثر مخربی بر زندگی‌ کاری یک زن بگذارد.

چاره

وقتی‌ که می‌شنوید که  زنی ریاست‌طلب یا تند و تیز خطاب می‌شود، بخواهید که به شما یک مثال مشخص از رفتاری که او انجام داده ارایه شود و سپس سوال کنید که اگر یک مرد همین رفتار را داشت هم برداشت شما از او همین بود؟ در موارد بسیاری جواب نه خواهد بود. به یاد داشته باشید که همه ما ممکن است به دام این تبعیض‌های فکری بیفتیم، پس افکار و رفتارمان در قبال همکاران زن خود را بازبینی کنیم.

 

۲ ارزیابی عملکرد به صورت منصفانه

مشکل

عملکرد مردان اغلب در مقایسه با عملکرد زنان بالاتر در نظرگرفته‌می‌شود. این موضوع از کودکی شروع می‌شود، وقتی مادران توانایی پسرشان برای سینه‌خیزرفتن را بالاتر تخمین می‌زنند و همین توانایی را در دخترشان دست کم می‌گیرند. اینگونه تبعیض وقتی‌ ملاک‌های ارزیابی واضح نباشد و افراد بیشتر بر حس درونی و استنتاج‌های شخصی‌ خود تکیه کنند پررنگتر هم می‌شود.

کوچکترین تغییر در ارزیابی عملکرد می‌تواند در طول زمان بر مسیر حرفه‌ای زنان اثر قابل ملاحظه ای‌ بگذارد. این تفاوت در درک عملکرد زنان و مردان به توضیح این موضوع که چرا زنان بر اساس آنچه تا کنون انجام داده‌اند استخدام می شوند یا ترفیع رتبه می‌گیرند اما مردان بر اساس قابلیت و توانایی‌های بالقوه‌شان کمک می‌کند.

چاره

آگاهی‌ باعث افزایش عدالت می شود. مطمئن شوید که همه در تیم شما از تاثیر تبعیض‌ جنسیتی در براورد عملکرد آگاهی‌ دارند. ملاک‌های ارزیابی عملکرد را با جزئیات واضح و روشن ‌کنید. اطمینان حاصل کنید که اهداف از ابتدا مشخص و به همه تیم تفهیم شده‌اند و پیشرفت به سمت آنها قابل اندازه‌گیری و کمی‌سازی است. آماده باشید که ملاک‌های ارزیابی‌های خود را توضیح دهید و همین را از بقیه هم انتظارداشته‌باشید. وقتی‌ افراد برای تصمیم‌هایشان پاسخگو باشند، بیشتر بر روی آنها دقت به خرج می‌دهند.

LeanIn اقتباس از مقاله‌ای در

  منبع: سقف بشکافیم
بیشتر بخوانید
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است

 

ثبت دیدگاه