آهنگ‌های بچه‌بازی در پایتخت:

«ناز بچه شده کم کم کم»

  - برگرفته از: روزنامه ۸ صبح /
۱۶ خرداد ۱۳۹۶

در منطقه‌ی سینما پامیر شهر کابل، یک موتر مسافربری، در کنار سرک پارک‌شده و یکی از آهنگ‌های فیروز کندزی، با صدای بلند از آن پخش می‌شود: «ناز بچه شده کم کم کم… سینه بنالد ز غم غم غم…» رهگذرانی که از کنار این موتر عبور می‌کنند، نگاهی به موتر می‌اندازند و می‌خندند. سلیم، صاحب این موتر است. او هفت سال می‌شود در لین گلبهار- ریش‌خور مسافربری می‌کند.
سلیم می‌گوید: «وقتی به نوبت هستم، موسیقی گوش‌ می‌کنم، چون بی‌کارم و منتظر نوبت، هوا هم گرم است و غم هم زیاد.» او بیشتر آهنگ‌های محلی و به خصوص آهنگ‌های بچه‌بازی را گوش می‌کند. اما وقتی‌که «سواری» دارد، اکثراً کوشش می‌کند «تیپ»‌اش را خاموش نگهدارد و به عوض آن، در مسیر راه، رادیو را برای مسافرین «چالان» کند.
سلیم جوان است و سنش ۲۶ تا ۲۸ ساله به نظر می‌رسد. او که یک کنترلر کوچک در دستش دارد و با آن آهنگ را «تیر» می‌کند، گفت: «سال نو مزار رفته بودم، خواندن‌های فیروز کندزی و داوود نظری را با خود آوردم، میموری خود را دادم، ۴۰ خواندن داخلش انداخت و ۳۰ روپیه گرفت. حالی چند ماه است که همین‌ها را گوش می‌دهم.» سلیم این را می‌داند که بیشتر آهنگ‌های فیروز کندزی در باره‌ی بچه‌بازی تهیه شده است: «می‌دانم که او آهنگ‌های بچه‌بازی می‌خواند، همو رقم گوش می‌تُم، خوشم‌ می‌آید.»
این موتروان گفت که در محفل‌ها، مهمانی‌های خودمانی و محفل‌های پنهانی مردم زیادتر این آهنگ‌ها را گوش می‌دهند.
اما یکی از باشنده‌گان شهر کابل گفت که در کابل این نوع موسیقی زیاد رواج نبود، این آهنگ‌ها بیشتر در شمال کشور و ولایت‌های کندز، جوزجان و تخار مروج است.
در افغانستان از گذشته‌های دور عمل «بچه‌بازی» در برخی از مناطق کشور وجود داشته است. بچه‌بازی به خصوص در محفل‌ها صورت می‌گیرد. کودکان لباس دخترانه می‌پوشند، در پاهای‌شان زنگ بسته می‌شود و در این محفل‌ها می‌رقصند. برخی از این کودکان حتا مورد سوء استفاده جنسی نیز قرار می‌گیرند. دولت افغانستان به تازه‌گی گفته است که در قانون جدید، این عمل جرم پنداشته شده است.
ضیاالله ۱۵ سال است که در نزدیکی جاده نادر پشتون شهر کابل یک غرفه‌ی کوچک سی‌دی‌فروشی دارد. او می‌گوید: «مردم بیشتر آهنگ‌های هندی، ایرانی و افغانی را می‌خرند. هر رقم را تقاضا می‌کنند: مست، غمگین.»
در کنار غرفه‌ی ضیاالله یک جوان دیگر نیز «فلم و سی‌دی آهنگ» می‌فروشد، او نیز تاکید می‌کند که برخی از مشتریانش آهنگ‌های بچه‌بازی را هم تقاضا می‌کنند. این مشتریان عموماً جوانان هستند که سن‌شان بین ۱۵ تا ۳۰ سال است.
در شهر کابل، در هر گوشه‌ کنار آن، سی‌دی‌فروشی‌هایی به چشم می‌خورد. اما بیشتر کنار سرک‌ها به خصوص در سرک سیلو، جاده نادر پشتون و سرای ملنگ خرید و فروش می‌شوند. قیمت یک سی‌دی که چندین آهنگ دارد، ۳۰ و ویدیو ۵۰ افغانی است.
رامش، باشنده شهر کابل است، او در باره موسیقی می‌گوید: «بگذارید، این مردم هر رقم آهنگ دل‌شان شد، گوش بدهند، این مردم دیگر سزاوار رنج و درد نیستند، به شادی و موسیقی نیاز دارند.» او آهنگ‌های احمدظاهر و به خصوص آهنگ «لیلی لیلی جان» این آوازخوان را دوست دارد.
در سال‌های اخیر آوازخوان‌های زیاد در افغانستان در عرصه موسیقی فعالیت‌ و بیشتر سبک پاپ و موسیقی محلی را دنبال می‌کنند. شهروندان کابل نیز بیشتر موسیقی محلی را گوش‌ می‌دهند.
یک تاکسی‌وان در کارته مامورین شهر کابل گفت: «امروز هر رادیو را بگیریم، آهنگ پخش می‌کند، تلویزیون‌ها هم همو رقم، خوب است، جنگ و کشتار نباشد، موسیقی باشد خیر است. بعضی از مسافرین، خواهش می‌کنند که تیپ را چالان کنم، برای‌شان خواندن بانم، اما برخی از ریش‌سفیدان خوش ندارند، می‌گویند گل کو تیپه…»
محمود (نام مستعار) نیز آهنگ‌های بچه‌بازی را گوش می‌دهد و می‌گوید که این نوع موسیقی بیشتر با دمبوره خوانده می‌شود از ابزارهای جدید در آن استفاده نمی‌شود و هم‌چنان شاد است و رنج آدم را گُل می‌کند.
در جمع آوازخوان‌هایی که بیشتر آهنگ‌های بچه‌بازی را می‌خوانند، می‌توان از فیروز کندزی، مصطفای دمبوره، اکبر بغلانی، جمشید پروانی، مونای دمبوره، ضیا سمنگانی و داوود نظری نام برد. از میان این آوازخوانان، آهنگ‌های فیروز کندزی بیشتر در نزد علاقه‌مندان آهنگ‌های بچه‌بازی طرف‌دار دارد. او از ولسوالی نوتشکیل گل‌تپه‌ی ولایت کندز است.
سیلم در حال پاک‌کردن شیشه‌های موترش است و با خنده می‌گوید: «بان یک خواندن مشهور فیروز رَ بگذارم، امروز این آهنگ را ده کَرت گوش کردم، ما ره غم وطن و ترافیک هر روز رنج می‌دهد، آدم در شار کابل موسیقی گوش نده، دیوانه می‌شه.»

بیشتر بخوانید
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶
مرشد سرشناس هندی به دلیل تجاوز به دختر نوجوان به حبس ابد محکوم شد
حبس ابد برای مرشد هندی به جرم تجاوز
تجمع گروهی از شهروندان ماهشهری برای مقابله با کودک‌آزاری
اعتراض مردم ماهشهر علیه کودک‌آزاری
نخستین عمل کامل پیوند آلت جنسی و کیسه‌ی بیضه‌‌ در ایالات متحده آمریکا
نخستین عمل کامل کیر و کیسه‌ی بیضه‌‌ در آمریکا

 

ثبت دیدگاه