صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > پرونده‌‌ی تجاوز رومن پولانسکی باز می‌ماند

پرونده‌‌ی تجاوز رومن پولانسکی باز می‌ماند

شهرام احدی   - برگرفته از: دویچه‌وله فارسی /
۳۰ مرداد ۱۳۹۶
دادگاهی در لس‌آنجلس درخواست بسته‌شدن پرونده‌ی تجاوز رومن پولانسکی را رد کرد. این درخواست دو ماه پیش از سوی سامانتا گایمر که رومن پولانسکی در ۱۳ سالگی به او تجاوز کرده، تسلیم دادگاه شده بود.

بنا بر گزارش خبرگزاری‌ها سامانتا گایمر، در دفاع از تقاضای خود مبنی بر مختومه‌شدن پرونده‌ی “انجام سکس” پولانسکی در برابر دادگاه گفته است: «به من و خانواده‌ام رحم کنید و این پرونده را  ببندید.»

ریچارد اسکات، قاضی دادگاه لس‌آنجلس، ولی تقاضای گایمر را که اکنون ۵۴ سال دارد، رد کرده و دلایل آن را در ۱۰ صفحه برشمرده است. در حکم دادگاه از جمله آمده است: «از نظر دستگاه قضایی آمریکا، پولانسکی یک قانون‌شکن فراری است که از ابتدا به حکم دادگاه ترتیب اثر نداده است.»

اسکات هم‌چنین استدلال کرده که قاضی نمی‌تواند به این دلیل که “حکم به نفع قربانی است”، پرونده را مختومه اعلام کند. ریچارد اسکات، در ماه آوریل نیز تقاضای مشابه وکلای پولانسکی را رد کرده بود. در نتیجه‌ی تلاش‌های وکلای این “قانون‌شکن فراری” اتهام “تجاوز” از پرونده‌ی او‌ حذف و به اتهام “انجام سکس غیر مجاز با دختری صغیر” تبدیل شده است.

ارتکاب جرم، اعتراف، فرار

پولانسکی ابتدا پس از ارتکاب جرم مبنی “بر تجاوز به دختری زیر سن بلوغ در سن ۴۳ سالگی در خانه‌ی جک نیکلسون، هنرپیشه‌ی آمریکایی، در سال ۱۹۷۷” به آن اعتراف کرد و پس از ۴۲ روز حبس به‌طور موقت از زندان آزاد شد. او برای فرار از مجازات ۵۰ سال زندان که دادستان تقاضا کرده بود، پیش از اعلام حکم دادگاه به فرانسه گریخت.

کارگردان فیلم به‌یادماندنی “پیانیست” یک بار در سال ۲۰۰۹ در سوئیس بازداشت شد و ۱۰ ماه را در حصر خانگی گذراند. در آن زمان دادگستری سوئیس، مانند دستگاه قضایی لهستان (محل اقامت پولانسکی) درخواست دادگاه لس‌آنجلس برای استرداد این سینماگر برنده‌ی جایزه‌ی اسکار را رد کردند.

بیشتر بخوانید
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
مرشد سرشناس هندی به دلیل تجاوز به دختر نوجوان به حبس ابد محکوم شد
حبس ابد برای مرشد هندی به جرم تجاوز
روایت بازیگران زن بالیوود از آزار جنسی
روایت بازیگران زن بالیوود از آزار جنسی
هند برای تجاوز جنسی به کودکان، مجازات اعدام تعیین کرد
مجازات اعدام برای تجاوز جنسی به کودکان در هند

 

ثبت دیدگاه