صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > اتفاقات دوران کودکی، ساختمان ژنتیک ما را تغییر می‌دهد

اتفاقات دوران کودکی، ساختمان ژنتیک ما را تغییر می‌دهد

  - برگرفته از: مجله مرد روز /
۲۸ شهریور ۱۳۹۶

ESB Professional/Shutterstock

ژن انسان در حالت عادی در زمان لقاح اولیه اسپرم و تخمک شکل می گیرد و تاکنون به نظر می رسید همیشه به صورت یک برنامه ثابت و همیشگی باقی می ماند.

اما دانش جدید ژنتیک نشان داده است بعضی ژن های بدن، قدرت تغییر و اصلاح یا همسویی با مواد پیرامون دارند که باعث می شود خصوصیات ژنتیک خود یا ژن های دیگر را بیدار یا خاموش سازند. اتفاقی که از آن با عنوان epigenetic یاد می کنند.

بر اساس دانش  و تحقیقات دانشگاه امریکایی Northwestern این امکان به طور قطعی وجود دارد که بر اساس موقعیتی که افراد در  کودکی داشته پیشبینی شود در معرض چه بیماری هایی می توانند باشند.

بررسی بیش از 100 ژن در بدن انسان در یک تحقیق طولانی مدت بر روی یکی از معروفترین اتفاقات ژنتیک به نام Methylation متمرکز شده است. در این  نوع از « اپیژنتیک» گروهی از methyl – CH3  خود را ساختمان ژنتیک بدن می چسبانند و  با این کار، وظایف ژنتیک از پیش مقرر شده را تغییر می دهند.

دستاوردهای جدید در زمینه «اپیژنتیک»، قابلیت یک انقلاب کامل در تشخیص و مداوای بیماری هایی دارد که در بزرگسالی به سراغ انسان می آید.

نتایج قطعی تحقیقی که در « اکادمی علمی امریکا»  منتشر شده است می تواند قدرت سرنوشت و ذات انسانی را به زیر سوال ببرد. گروه تحقیقاتی نه تنها متوجه شدند انواع بیماری های کودکی می تواند در ایجاد بیماری های قلبی در بزرگسالی موثر باشند آنها توانستند به طور دقیق ثبت کنند که موقعیت اقتصادی کودکان، تولد شان در فصل های مختلف، کمبود عاطفه یا عدم حضور والدین در دوران کودکی، قادر است بعضی ژن ها را به سمت تغییر ساختمان ژنتیک بکشاند.

بخش  قابل توجهی از خصوصیات و توانایی های ثبت شده در ساختمان ژن ما، در لایه های زیرین و در حالت خاموش قرار دارند. دانشمندان فهمیدند که می توانند از طریق « اپیژنتیک» همه ساختمان ژنتیک ما را تغییر دهند.  آنها می توانند هر نوع خصوصیات فیزیکی یا درصد هوش و توانایی در ژن های خفته را بیدار سازند. اتفاقی که می تواند برای خاموش سازی انواع بیماری های دوران بزرگسالی هم صورت بگیرد.

Experiences in Childhood Can Alter Your DNA For The Rest of Your Life

 

  منبع: مجله مرد روز
بیشتر بخوانید
نخستین مجوز ساخت نوزاد با دی‌ان‌ای سه‌ تن در بریتانیا
مخالفت وزارت بهداشت با غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج
در ایران ۴۵ درصد ازدواج‌ها فامیلی است
صدور نخستین مجوز اصلاح ژنتیکی جنین در بریتانیا

 

ثبت دیدگاه