صفحه نخست > رویدادها > ژوپی‌آ برای هلند > Euthanasie en het zelfgekozen levenseinde

Euthanasie en het zelfgekozen levenseinde

درباره‌ی اتانازی و انتخاب لحظه‌ی پایان زندگی
/
۱۲ مهر ۱۳۹۶

تاریخ: October 15, 2017
محل برگزاری:
Lloyd Hotel, Oostelijke Handelskade 34, 1019 BN Amsterdam

شرایط خاص:

این مراسم رایگان است

برگزارکننده: Roze Stadsdorp Amsterdam

  |  

سازمان رنگین‌کمانی‌های محله‌های آمستردام که انجمنی برای همجنسگرایان، دوجنسگرایان، تراجنسی‌ها، تراجنسیتی‌ها و سایر اقلیت‌های جنسی بالای ۵۰ سال است، هر ماهه برنامه‌هایی با موضوع‌های مختلف برگزار می‌کند. این انجمن در ۱۵ اکتبر برنامه‌ای برای شرح و توضیح و همچنین پرسش و پاسخ در مورد «حق اتانازی» یا همان حق انتخاب زمان پایان‌دادن به زندگی زیر نظر پزشک است. در این جلسه در مورد قانون‌های موجود در هلند، زمینه‌های آماده‌سازی، دادن حق وکالت و غیره صحبت خواهد شد.

جای ذکر است که در هلند اتانازی بیمارها و افرادی که زندگی سختی را از لحاظ فیزیکی می‌گذراند از سال ۲۰۰۲ قانونی و مجاز است. پیش از آن اتانازی بیمارها به شکل «تحمل‌شده۱» از سال ۱۹۷۳ در هلند صورت می‌گرفته است. از سال ۲۰۱۲ با تغییر قانون این روند کوتاه‌تر شده و نیاز به تاییدیه پزشکی از آن حذف شد. اکنون هر کسی با مراجعه به پزشک و درخواست اتانازی می‌تواند مراحل پایان‌دادن به زندگی خود را شروع کند.

 

 

 


۱- شرایط «تحمل‌شده» در هلند یک تبصره‌ی قانونی است که به معنای چشم‌پوشی نیروهای مجری قانون از برخی عمل‌های غیرقانونی یا بدون قانون است. این نوع از تبصره‌ی قانونی به ایجاد شرایطی برابر برای حق انتخاب شخصی کمک می‌کند که هنوز در قانون مشخص نیست و تایین قانون برای آن بسیار طولانی است. از این دست می‌توان به قانون سقط جنین اشاره کرد که پیش از قانونی‌شدن آن به شکل تحمل‌شده به اجرا درآمد. طی این مرحله، در صورت عدم وجود شاکی شخصی، هر مادری تا مرز سه‌ماهگی می‌توانست جنین را سقط کند. این مورد پس از گذشت حدود بیست‌سال وارد قانون رسمی هلند شد. مصرف مواد مخدر و روان‌گردان در هلند نیز جزو موارد تحمل‌شده است که هنوز هم نتوانسته‌است به قانون رسمی تبدیل شود.

کانال تلگرام ژوپی‌آ برای هلند   فیسبوک ژوپی‌آ برای هلند

ژوپی‌آ برای هلند

 

ثبت دیدگاه